Advert
Göndere bayrak çekmek güzel ama esas saygıdır

Göndere bayrak çekmek güzel ama esas saygıdır

 

Göndere bayrak çekmek güzel

ama esas saygıdır

Gazetemizdeki genç arkadaşlarla cumartesi günü haber hazırlamak için Nilüfer İlçesi’nin “Gölyazı”mahallesine gittik. Bursa’nın tarih ve turizm açısından önemli merkezi olan Gölyazı’ya giderken “Kireçci Bayırı” mevkiindeyol bariyerlerle kapatılmış, zabıtalar, mahalleye giden araçları durdurup,otoparka yönlendiriyorlardı. Görevlilere; gazeteci olduğumuzu, haber yapmak için geldiğimizi söyleyiparabamızla yolumuza devam ettik. Gölyazı’nin iki mahallesinden biri olan “Bayır Tepe”mahallesindeki tepeye dikilen bayrağı, uzaktan Arif Nihat Asya’nın;

Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü, 
Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü, 
Işık ışık, dalga dalga bayrağım! 
Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım”
kıtasıyla başlayan şirinde gibi izledim.

 Bir başka şairin,

Malazgirt'te Alpaslan'ın dilinde, 
İstanbul Surlarda Ulubatlı'nın elinde, 
Çanakkale zaferi yıllarında;Zemin kan kırmızı, Ay ve yıldızı ak”dediği nazlı nazlı dalgalananO mübarek bayrakta bir eksiklik sezinledim.

Fotoğraf makinemin objektifini değiştirerek, uzaktan Bayırtepe’deki bayrağın fotoğrafını çekip, sonra makinemin ekranında çektiğim fotoğrafa büyüterek baktım. Sezgimde yanılmamıştım. Gönderdeki bayrağın yarısı rüzgârda yıpranıp yok olmuştu. Bayrakta sadece ay ve yıldız vardı, rengi de güneşten solmuş vaziyetteydi.Turizm mevsimi nedeniyle yerli ve yabancıların akınına uğrayan Gölyazı’dainsanlarımızın, yöneticilerimizinbakıpta görmedikleri veya görüpte umursamadıkları bayrağımızın durumundan son derece rahatsız olup üzüldüm.

İstiklalimizin ve bağımsızlığımızın sembolü olanbayrağımızı tepelerdeki gönderlere çekmek güzeldir, ama esas olan ona gösterilmesi gereken saygıdır, ihtimamdır.

Bu büyük ayıptan kim sorumlu?

Gölyazı Mahalle Muhtarı İbrahim Şahin mi?

"2300 yıllık tarihi geçmişi ile “Küçük Venedik” olarak adlandırılan Gölyazı'daki arkeolojik çalışmaların yanında sosyal aktiviteleri artıracak projeleri de hayata geçirerek Turizme önemli bir ortam oluşturacağız” diyen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey mi?

“Bursa’yıyaşayan bir müze kent haline getiriyoruz” diyerek, kentin tüm değerlerini bir“Elimde sazım, Bursa’da gözüm” adlı klipte toplayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe mi?

Yoksaher geçen gün yeni bir kimlikle anılan, nerdeyse kimlik bunalımına giren, 2016-2019Bursa ili Tabiat Turizmi Uygulama Eylem Planında”önemli ölçüde yer veren Valilik mi?

 

 

 

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500