Advert
Çalışana az çalıştırana çok
Mehmet Çetinkaya

Çalışana az çalıştırana çok

 

2019 yılı için milyonlarca çalışanı ve işvereni yakından ilgilendiren asgari ücret belli oldu.

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olacak asgari ücret brüt 2 bin 558 TL çalışanın cebine AGİ dâhil net girecek rakam ise 2 bin 20 TL olarak işçi, işveren ve hükümet mutabakatıyla belirlenip açıklandı.

Bekâr ya da hanımı çalışanlar en az bu ücreti alacaklar.

Evli olup hanımı çalışmayanlar ve çocuk sayısına göre bu rakam birazcık daha fazla olacak. Yani asgari geçim indirimine (AGİ) göre ayarlanacak.

2019 Asgari Geçim İndirimi en düşük bekâr ya da evli olup hanımı çalışan 191.85 TL.

En yüksek ise evli ve hanımı çalışan ya da çalışmayan 5 çocuklu 326.15 TL olacak.

2018 yılında uygulanan bin 603 TL asgari ücrete yüzde 26,05 artış yapılarak 417 TL zam gelmiş oldu.

Çalışanlara sorduğumuzda yeni açıklanan ücretten çoğunluk memnun…  Çünkü piyasadaki durgunluk ve işsizlik göz önüne alındığında iyidir diyorlar.

Yeter ki yeni yılda asgari ücretle de olsa herkesin iş bulma imkânı olması en büyük dileğimizdir diyorlar.

İşverenlerde bu rakamı makul gören de var çok gören de var. Maliyetlerimize yansıyacak rakamları biz de mecburen yansıtacağız diyorlar.

İşverenler ödeyeceğimiz net ücretin haricinde vergi, sigorta, yol, yemek ve diğer maliyetlerin de olduğunu söylediler.

İşverene asgari maliyet ise 3 bin 6 TL.

Herkesin fedakârlık yapması gerektiğini söylüyorlar. Devletin de asgari ücrete uyguladığı vergiden az da olsa fedakârlık yapması lazım diyorlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "2018 yılında 9 ay olarak uyguladığımız asgari ücret desteğini önümüzdeki yıl 12 ay boyunca vereceğiz" dedi.

Yüzde yüz herkesi ve her kesimi memnun etmek zaten çok zor.

Açıklanan asgari ücrete işçilerden sevinen de oldu sevinmeyenler de... Bu kadar beklemiyorduk diyenler oldu. Allah (c.c.) bin bereket versin diyenler oldu. Alın teri ile kazanılmış paranın bereketi var diyenler oldu. Bu para ile işverenler bir geçinsin diyenler oldu.

Beklentilerde sınır yok.

Aynı şekilde işverenlerde de durum farklı değil.

Makul bir asgari ücret diyenler de oldu. Çok görenler de oldu.

Asgari ücretin altında çalışanlar da var üstünde çalışanlar da var. Ancak ücret bordolarda birçok insan asgari ücretten gösteriliyor. Asgari ücretin altında çalıştırılsalar da kanundan dolayı daha aşağısını gösteremiyorlar.

Asgari ücretin üstünde çalışanlar da işverenler vergi ve sigorta maliyetlerinden kaçarak en az ücrete gösterenler de var.

Maaşlar banka yolu ile yatsa da çözüm buluyorlar maalesef. Bu kangren sorunda masaya yatırılması ve tedavi görmesi gerekiyor.

İşverenler daha kaliteli ürünler üreterek, plan yaparak, pazarlarını genişleterek ürünleri daha iyi fiyata satacaklar. İş görenler de işverenlerle el ele vererek daha kaliteli üretime destek vererek firmayı daha kazançlı hale getirmek herkesin hedefi olmalı.

Ücretlerde daha insanca yaşanması için herkesin katkısı ve desteği olmalıdır.

İş insanları için adil rekabet olmalıdır. Merdiven altları üretimlerle ve vergi mükellefi olmayanlarla mücadeleler artırılmalı.  Her şeyini doğru dürüst yapanlara da hak ettiği destek ve teşviklerden payını almalı.

Bir ülkede asgari ücret ve emekli maaşların iyi olması demek o ülkede iş ve aş var demektir. Üretim var demektir. İhracat var demektir. Güçlü demektir.

Mesele asgari ücretin sayısal değeri değildir. Önemli olan alım ve geçim değeridir.

Herkese iş düşüyor. Herkes kendine düşeni ve yakışanı yaparsa dar boğazdan daha rahat geçeriz.

Yeni asgari ücret çalışana da çalıştırana da hayırlı ve bereketli olsun…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500