Advert
Holodomor nedir bilir misiniz?
Mehmet Çetinkaya

Holodomor nedir bilir misiniz?

Türkiye’de oturan veya geçici olarak bulunan yaklaşık 25 bin Ukraynalı var.

Ben de yıllar önce bir kere Ukrayna’ya gitmiştim.

85 yıl önce Ukrayna’da ‘Holodomor’ adında insanlık dışı bir facia yaşandı.

Holodomor 1932-1933 yıllarında Ukrayna'da meydana gelen kıtlığa verilen isim. Türkçesi insanı aç bırakarak öldürmek.

Milyonlarca insan açlıktan ölüme terk edildi.

Yaşanan ve yaşatılan facia doğal felaketlerden ya da yokluktan değildi.

Stalin rejimi tarafından planlı olarak Ukraynalıları açlıkla yok etmek idi hedef.

Ukrayna halkının elinde bulunan her türlü gıdayı zorla ve baskıyla ellerinden aldılar.

Hayatta kalmamaları için bütün yiyeceklere el konuldu. Gıdaya ulaşmamaları için bütün bölgelere askerler konuldu.

Amaç onlara hiç kimse yardım etmesin ve kurtarmasın.

Ayrıca Ukrayna sınırlarının tamamı kapatılmıştı.

Adı ne soğuk savaş ne sıcak savaştı. Adı vahşice insanlık dışı bir savaştı bunun. Açlıkla milyonları öldürmekti hedefleri. Hedeflerine de maalesef ulaştılar.

Bilim adamları ve tarihçilerin kimine göre 3 milyon, kimilerine göre 8 milyon insan açlıktan ölüme bilinçli ve planlı bir şekilde terk edildi ve öldüler. Yani öldürüldüler.

Rakamların hangisini ele alırsan al korkutucu ve iğrenç bir dehşet.

Bir ülkeyi yok etmek, bir ülkenin insanlarını yok etmek, bir ülkede insanlığı yok etmek.

Kimi ailelerin tamamı, kimi akrabasını, kimi arkadaşını, kimi komşusunu, kimi evladını kaybetti açlıktan. Sessiz ve çaresiz bir şekilde…

Bu vahşeti 50 yıldan fazla dünya kamuoyundan gizlemeye çalıştılar.

O dönemde bu faciayı konuşmak ya da herhangi bir hatırlatmada hapis cezası vardı. Durum böyle olunca yıllarca bu vahşet gizli kaldı.

Peki, neden Ukrayna?

Anlatılan ve yazılanlara göre Ukraynalı köylü, Stalin'in karşı devrim olarak gördüğü kolektif çiftlikte tüm özel çiftliklerin zorla birleştirilmesine karşı önemli bir muhalefet oluşturmuş.

Bir başka neden ise, Ekim devrimi sırasında Ukrayna bağımsızlığını ilan edip 1917-1920 yılları arasında Bolşeviklerin rejimiyle mücadele ediyordu. Bolşevikler kazandı, ama SSCB’nin en güçlü, ayaklanmaya hazır olan ikinci ülke olduğunu biliyordu. Bu durum Komünist rejimin var olmasını tehlike altında tutuyordu. 1991’de Ukrayna bağımsızlığını ilan etmekle birlikte SSCB’nin yıkılması yaşanan korkunun sebebini ortaya koyuyor.

Ukrayna’nın direnişini yok etmek için korkunç savaş şekli açlık olarak seçilip insanlık dışı olarak uygulanmış.

1928 yılının Ocak ayında komünistler tahıllara el koymaya başladı.  Devlet, çiftçilerin hasatlarının tümünü değerinin çok altında fiyatlarla aldı. Rejim zengin köylü sınıfına karşı bir kampanya başlattı. Mülklerin ve toprağın müsaderesini ve köylülerin tahliye edilmesini öngörüyordu. Bu insanların çoğu Sovyetlerin batı ve kuzey taraflarına sürgün edildi.

Hükümet, buğday, yiyecek, evcil hayvanlara el koymak için düzenli olarak özel gruplar oluşturarak evlere gönderiyordu.

Bütün bunlar Ukraynalıların kimliği ve Ukrayna milletinin yok edilmesi için yapıldı.

Hasatı hükümete teslim etmeyen herkese karşı en acımasız baskıların uygulanmasına dair bir karar çıkarıyorlar. Son yiyecek kalıntılarını bile ellerinden alarak köylüleri ölüme gönderiyorlardı.

1933 yılı Haziran ayında Ukrayna’da yaşanan açlık zirveye ulaşıyor, istatistiklere göre Haziran ayında Ukrayna’da 1 milyondan fazla insan öldü.

Bir milleti yok etmeye yönelik oluşturulan Holodomor, Sovyet Rusya’dan ayrılmak istediği için Ukrayna’ya karşı uygulanan bir cezaydı.

Her şeye rağmen Ukrayna halkı kendi tarihi hafızasını saklayabildi. Ukrayna bağımsızlığını ilan ettikten sonra Ukraynalılar Holodomor kurbanlarını anmaya başladı.

Kanada, ABD, Avustralya, Portekiz, Vatikan, Estonya, Litvanya, Letonya, Gürcistan, Polonya, Macaristan, Ekvador, Kolombiya, Meksika, Paraguay ve Peru gibi 26 ülkesinde Holodomor soykırım olarak tanınmış.

Holodomor ile ilgili gerçekleri anlatmak ve hatırlatmak için, her sene Kasım’ın son Cumartesi günü (yarın) bütün dünyanın dikkatini çekmeye çalışıyorlar.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500