Advert
AK Parti Bursa’da kaptan belli, kadroda kimler olacak?
Osman Gürçay

AK Parti Bursa’da kaptan belli, kadroda kimler olacak?

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üç büyük ili açıklamayı şimdilik dışarda bıraktığı BŞB aday açıklamasında günün en önemli ismi olan Bursa Büyükşehir belediye başkan adayı ‘Haliç Kongre Merkezi’ne lacilerini çek de gel’ talimatı ile yola çıkan Alinur Aktaş’ın olduğu bir gün önceden belli olmuştu.

Bursa AK Parti’nin en güçlü olduğu illerden birisidir. Son yerel seçimlerde BŞB ve 17 ilçesinde bulunan toplam 18 belediyenin 16’sı AK Parti’den seçilmiştir.

Takım kaptanı olarak Büyükşehir belediye başkan adayı belli olduğuna göre, takımın diğer oyuncularının açıklanmasındaki kriterler ne olacaktır?

Alinur Aktaş’ın BŞB süreci parti içinden atama şeklinde başladığı için diğer takım arkadaşlarını seçme şansı olmamıştır.

Bu süreçte üç önemli kriter öne çıkacak gibi görünüyor.

  1. İl başkanı ve BŞB başkanı ile uyumlu çalışacak adayların belirlenmesinde bu ikilinin düşünceleri çok dikkate alınacaktır.
  2. Cumhur İttifakı’nın doğal sonucu olarak Bursa üzerinde blokaj açıklanmamasına rağmen birkaç ilçede MHP adaylarına gönül desteği verilmesi söz konusu olabilecektir.
  3. Mevcut başkanlar dahil bütün ilçe belediye başkanlıkları için kartlar yeniden karılacaktır.

Bu durumda halen belediye başkanları içerisinde nüfus kağıdını evde unuttuğu için yurtdışına çıkamayanlar ve çıkmaya niyetlenmeyenlerin yanı sıra hizmet ve uyum sorunu olanların doğal seleksiyon yaşamaları kaçınılmaz olacaktır.

AK Parti’nin son yerelde yakaladığı başarıyı tekrar etmesi, kendi adaylarının toplumdaki karşılığına ve rakiplerinin koyduğu adaylarına da bağlıdır.

Belki de ilk kez AK Parti Bursa’da ağır abilerin anılmadığı bir seçime girmektedir. Bunun tadına varıp ve rüştünü ispat ederse, yakın gelecekte genç isimlerin Genel Merkez’de karar vericiler içinde olması işten bile değildir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500