Advert
Allah rızası için bir tuvalet
Sevinç Çelebi

Allah rızası için bir tuvalet

Gerek pasaportumun süresini uzatmak, gerekse herhangi başka bir evrak için 2009 yılından bu yana zaman zaman Adalet Mahallesi’nde bulunan Bulgaristan Konsolosluğu’na gitmek zorunda kalıyorum. Ancak dün de dahil her seferinde tuvalet sıkıntısı yaşıyorum. 81 yaşındayım ve yaşım gereği sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorum. Hele ki soğuk havalarda bu insani ihtiyacım daha da artıyor… Bu durum ayıp mı, günah mı!? Doğrusu ben anlayamadım.

ÇOM MU ZOR?

Ayrıca konsolosluğun etrafına, herhangi bir yere koskoca belediyenin bir tuvalet yapması çok mu zor? Hatta bu alana, bu kadar çok önemli olan bu tuvalet gelir de sağlar… Kaldı ki herkes tarafından çok iyi bilinir ki tuvalet bir insanın en önemli ihtiyaçlarından birisi. Öyle an geliyor ki, insan cebindeki son parayı bile çıkartıp tuvalet ihtiyacını giderebilmesi için verecek duruma geliyor.

ERKEK KAHVESİNE GİTTİM

Dün sabah saat 08.30’da sağ olsunlar yeğenlerimle birlikte Bulgaristan Konsolosluğu’nun önündeydik. Hava buz kesiyordu. Sıramız gelene kadar mecburen parkta oturmak zorunda kaldık. İçeri işlemlerim için girebildiğimizde ise saat 11.00’ı gösteriyordu… Bense o saate kadar iyiden iyiye sıkışmış, ağlayacak hale gelmiş ve sonunda yeğenim erkeklerin kahvesine götürmek zorunda kalmıştı!.. Bu şimdi bize reva mı? Çevreme baktığımda benim durumumda olan 7’den 70’e aynı ihtiyacı duyan daha bir sürü kişi olduğunu gördüm. Açıkçası çok üzüldüm. Çünkü henüz konsolosluk yapılır yapılmaz meydana tuvalet de yapılmalıydı. Belirtmek istiyorum ki bu düşünce sadece bana ait değil. Konsolosluğa gelip giden herkese ait..

ASIL GÜVENDİĞİM

Ben bu işlerle kim ilgileniyorsa ona sesleniyorum ama asıl seslenişim hem ismini bildiğim hem de hizmetine güvendiğim Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a sesleniyorum. Allar rızası için Adalet Mahallesi’ndeki meydana bir tuvalet yapsınlar. Biz anneleri bu durumlara girmemize izin vermesinler. Hem böylece sadece konsolosluğa gelenler de değil, dışarıda olanlar da rahat etsinler. Burada bakıyorum hem çok insan, hem de çok öğrenci var. Lütfen sesimizi duysunlar. Bu çok önemli isteğimizi iletirseniz çok sevinirim.

GÜYA YAPMIŞLAR

Ha bu arada, bizler tuvalet diye diye helak olmaya devam ederken, belli ki birileri sesimizi duymuş, ancak yanlış duymuş! Çünkü konsolosluğa yakın bir yere, tuvalet yapmak yerine, kabin bir tuvalet koymuş. Ancak bu kabin-tuvalet hem müstakil bir evin önünü kapattığından, hem de bizler için kullanımı zor olduğundan işimizi görmüyor. O yüzden bizler ‘güya yapılmış’ bir tuvalet değil. Doğru düzgün bölgeye de yakışır bir tuvalet istiyoruz. Yetkililere önemle ve itinayla duyurulur.

Saygılar

Neziha Hasan

 

***

 Bursa İl Müftülüğü’nün dikkatine

 Ulu Camii’nin namaz elbiseleri

Daha önce de bu haberi size atmış ve yayınlanmasını rica etmiştim. Tek amacım yetkililere konuyu duyurarak gerekli müdahaleyi sağlatmaktı. Ancak yaklaşık üç ay önce köşenizde bu yazıma yer vermenize rağmen hiçbir değişiklik olmadığını her gün üzüntüyle görmeye devam ediyorum. Bu yüzden bir kez daha konuyu köşenize taşımanızı rica ediyorum.

TEMİZLİK KONUSUNDA SIKINTI YOK

Uzun süredir Ulu Cami’nin girişlerinde askıda asılı olan namaz elbiseleri var. Daha önce olmayan bu elbiseleri gördüğümde ne kadar sevindiğimi anlatmam mümkün değil. Bu çok güzel uygulamadan dolayı yetkilileri tebrik ediyorum ve yürekten teşekkür ediyorum. Ancak naçizane küçük bir ricada bulunmak istiyorum. Yüzlerce kişinin kullandığı ve Büyükşehir Belediyesi’nin imzasını taşıyan bu elbiselerin temizliği konusunda söyleyebileceğim bir sözüm yok.

YAPIŞKANLARI GİTMİŞ

Her zaman temizler ancak yapışkanları eskimiş durumda olduğundan elbiseler kapanmıyor ve açılıyor. Namaz esnasında da bu durum kişiye zorluk yaşatıyor. Yetkililer bu duruma müdahale eder ve yapışkanları yenilerlerse çok memnun olurum.

Not: Yazı yayınlandıktan kısa süre sonra cami görevlilerine de konuyu ilettim ve ilgilenmelerini önemle sözlü olarak da bizzat duyurdum. Saygılarımla

Elif Erbek

 

***

 Nöbetçi bankacı bırakılsın

 Altıparmak Caddesi’nde bulunan Yapı Kredi Bankası’ndaki personelde, diğer bankalarda çalışan personeller gibi öğlen 12:30 – 13:30 arası öğlen molasına çıkıyor. Bu da çalışanlara, aynı saatlerde mola kullanan vatandaşlara veya acil işi olanlara ciddi zorluk yaşatıyor.

CİDDİ ZORLUK YAŞIYORUZ

Yapı Kredi Bankası Yönetiminden isteğimiz; Merkezde olan diğer bazı bankalardaki gibi Yapı Kredi Bankası’na da öğlen vakti bir nöbetçi bankacı bırakılsın ki vatandaş mağdur olmasın. Çünkü Yapı Kredi Bankası da Bursa’nın göbeğinde bulunuyor ve oldukça sık ziyaret ediliyor. Ricamız değerlendirilirse çok memnun oluruz.

 Saygılarımla

 Nadir Şimşek

 

***

 Bu nasıl park şekli!?

Son yıllarda trafik yoğunluğu konusunda iyiden iyiye ‘gelişen’ ve İstanbul’u aratmayan şehrimize yanlış parklanmalar günümüze damgasını vurmaya devam ediyor. Araç yoğunluğundan ve otopark eksikliğinden dolayı yol ve cadde kenarlarına sağlı sollu park eden araçlara bir de motosikletler eklenince trafikte traji komik durumlar yaşanıyor. Çünkü motosikletler bir aracın alacağı kadar yere park etmeleri yetmezmiş gibi bir de yönünü kaldırıma doğru değil de yola doğru çevirince, hem caddeden geçen araçları hem de kendisini zora ve de tehlikeye sokuyor.

ACİL MÜDAHALE EDİLSİN

Birkaç gün önce içinde bulunduğum otobüsün aynen bu şekilde yanlış park etmiş bir motosiklet yüzünden zor anlar yaşadığına şahit oldum. Motosiklet kaldırım yerine caddeye doğru eğik olduğundan otobüsün geçmesini engelledi. Motosikletin aynasını kırmamaya çalışan otobüs şoförü bunu bizler dışında kimse görmüyor mu diyerek mecburen haklı serzenişle yetindi. Bu yüzden duyarlı bir vatandaş olarak Bursa Trafik Müdürlüğünden zor olan hayatlarımızı daha da zorlaştırmamak adına bu konuya eğilmelerini ve bu tür yanlış park etmiş araç veya motosikletlere acil müdahale etmelerini rica ediyorum.

Saygılar

Efe Keskin

***

YILDIRIM BELEDİYESİ’NDEN CEVAP VAR

Sayın Sevinç Çelebi;

23 Ekim 2018 tarihli gazeteniz köşesinde yayımlanan “Yaşasın Medeniyet” başlıklı okur şikayeti ile ilgili olarak, Yıldırım Tapu Müdürlüğü önünde bulunan çeşmenin bakım, onarım ve temizliği Belediyemiz ilgili birimlerince yapılmıştır. Bilgilerinize sunarız. Konuya duyarlılığından dolayı okurunuza ve konuyu bize ilettiğiniz için size teşekkür eder, esenlikler dileriz.  

Yıldırım Belediyesi

Basın ve Yayın Müdürlüğü

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500