Advert
Ak Parti’de başa geçecek isim...

Ak Parti’de başa geçecek isim...

 

Ahmet Hoca’nın Olağanüstü Kongrede aday olmaması sonucunda ortaya çıkan tablo üzerine ulusalda, yerelde, canlıda, cansızda, parti içinde, parti dışında herkesin düşüncelerini ya da gönlünden geçenleri okuduk dinledik. Bu konuda Kılıçdaroğlu’nun bile bir fikri olduğunu Ahmet Hoca’dan yana tavır koyması sonucunda öğrendik.

Yeni Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan ile ilgili olarak, Beştepe’nin belirleyici bir duruşu olacağı konusunda kimsenin bir şüphesi yok. Bu Ahmet Hoca’nın kendi kaleminden oluşan tabloyu açıklarken benim tercihim değildi sözünden de bellidir.

Muhalefeti 12 yılda 13 kez katlayarak geçmiş bir partinin kurucu liderinin görevi ne olursa olsun, partisinin geleceği hakkında belirleyici bir fikrinin olmamasını düşünmek saflık olur.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın izlediği yolun kimilerine tuhaf gelmesi oyunu çok açık oynamasından kaynaklanmaktadır. Eskiden böyle niyet ve beklentiler sözüm ona tarafsızlık ilkesi çiğnenmesin diye söyletilirdi, bugün direkt olarak söylenmektedir.

Oysa o kafalar kendi profillerinin gücüne bakmadan şimdi de düşük profil diye bir yanlış kimlik türettiler.

İsimler üzerinde kafa yormadan yorum yapmak adet oldu. İki sene önce Babacan diyenler ekseriyetin büyük bir bölümüyken, bugün onu yok sayıyorlar.

Bugün kişilerin Beştepe’ye yakınlığını ölçenler Binali Yıldırım’ı favori görüyor. Balgat’a yakın duranlar Numan Kurtulmuş diyorlar. Eve yakın olanlar Berat Albayrak’ı işaret ediyorlar. Lider’e bağlılık üzerinden değerlendirenler ise Bekir Bozdağ diyor.

Yani kamuoyunda çarkıfelek bu isimler üzerinde dönecek diye bir algı oluştu ama süreci okuyunca benim aklıma gelen ve aklıma basan isim Süleyman Soylu oluyor. Parti Teşkilatının teslim edildiği, bence en önemli bakanlıklardan biri olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın başında olan Soylu’nun düşünülmemesi bence yorum kabızlığıdır. Soylu’nun geçmişte yaptığı suçlamalara söylenecek tek söz, Süleyman Demirel siyasetinin anayasası olan ‘Dün dündür bugün bugündür’ sözünde karşılığını bulmaktadır.

Bakalım ne olacak sorusunun yanıtı bende bu oldu. Bu ihtimalin yaratılan algıya göre ihtimalinin düşük olduğunu düşünenler bence yanılacak ve yüksek ganyan ile benim ihtimalim olacaktır.

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500