Advert
Bursa Büyükşehir’e Mehdi Eker iddiası
İsmail Tiftik

Bursa Büyükşehir’e Mehdi Eker iddiası

Yine bir seçim dönemi. Yine iddialar, aday adaylıkları, isimler, kulisler havada uçuşuyor.

Her zaman olduğu gibi mevcutlar koltuklarını korumak için, rakipleri ise o koltuğa oturabilmek için büyük bir mücadele veriyor. Sonuçta da birileri o koltuğa oturuyor. Ancak o koltuğa hak eden de oturuyor, hak etmeyen de… Liyakati olan da oturuyor, olmayan da. Önce liyakatli ve hak eden sanılıp sonradan hak etmeyen ve liyakatsiz olanlara ve bunun vahim sonuçlarına da şahit olabiliyoruz. Tabii burada kaybeden de maalesef yaşadığımız kent oluyor.

Birinci vahamet; o koltuğa oturmak için çevresini, partisini, dava arkadaşlarını kullananlar. Tıpkı atasözündeki gibi; yukarı tırmanırken bastığın dalları kırarsan, inişin çok sert ve kolay olur. Koltuğa oturmak için el pençe durup, herkese gülücük dağıtıp, değişik vaatlerde bulunup, sonra tüm çevrene sırtını döneceksin ve arka koltuğuna oturduğun makam aracın kırmızı ışıkta durduğunda yandaki araçtan, senin o koltuğa oturman için maddi ve manevi çaba sarf eden, gece gündüz demeden çalışan dava arkadaşına yüzünü çevireceksin. Makamda otururken randevu vermeyeceksin. O koltuğu kendi özel şirket gibi yöneteceksin. Kadronu kurarken seni o koltuğa oturtanlardan değil de, eş dost akrabandan, hatta farklı siyasi görüşten olup da sebebini bilemediğimiz mecburiyetlerden dolayı şaibeli kişileri seçeceksin.

Günün sonunda koltuğu kaybedince çayını içeceğin kimseyi bulamayacaksın. Kafede çayını tek başına içeceksin. Seni gördüklerinde kafasını çeviren eski dostlarını görüp kahrolacaksın.

İkinci ve en acı vahamet ise; kendi ekibi, kendi arkadaşı ve kendisine sadık sandıkları kişileri koltuğa oturtturmak için büyük mücadele verip koltuğa oturttuğu kişi tarafından dışlanan, devre dışı bırakılan talihsiz siyasetçiler de var. Onların durumu en vahim olanıdır. Harcadığı zamana mı yansın, harcadığı kredisine mi yansın. Uğradığı ihanete mi yansın. O kişinin uğruna itip kaktığı, dışladığı, yanına yaklaştırmadığı, siyasi geleceğini bitirdiği kişilerden aldığı bedduaya mı yansın. Bir de bunu üst üste birkaç defa yapan bahtsız siyasetçiler de var. Her defasında pişmanlık yaşayıp dizlerini döven ancak etrafına karşı savunmaya geçip ‘kavun değil ki koklayasın, ben nereden bilebilirdim’ mazereti ile kendini avutanlar.

İşte tüm bu karmaşa içerisinde bir tarafta siyasetten soğuyup köşesine çekilen dürüst fakat liyakatli bir kesim ile koltuğu hak eden liyakatli, ister şansıyla deyin, ister tesadüfen deyin, isterseniz kaderin bir cilvesi deyin, koltuk sahibi olan dürüst siyasetçilerimiz de var. Onlar ayrı bir yere konulup, hem takdir edilmeli hem de desteklenmelidir.

Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler için tüm partilerde aday belirleme çalışmaları son sürat devam ediyor. Ön seçim yapılmadığı için siyasi partiler adaylarını genel merkez ve liderleri üzerinden yapmaya çalışıyorlar. Burada da en büyük sorun genel merkezin ve liderlerin önüne getirilen listelerin kimler tarafından hangi kriterlere göre hazırlandığı, her yetkili ve etkili ismin kendine yakın isimleri listelere yazarak liderlerin önüne getirdiği ve liderlerin de önlerine getirilen listeden birkaç kişiyi çağırıp onların içinden birilerini seçmesiyle sonuçlanıyor. Burada liderlere liste sunan yetkili ve etkili isimlere ulaşamayan, kendini tanıtamayan, beğendiremeyen aday adayları ise o listelerdeki isimlerden çok daha fazla hak etmesine ve liyakaten onlardan üstün olmasına rağmen siyaset sahnesinden silinip gitmektedirler.

Şimdi gündem kulisler ve kulislerde uçuşan isimler.

AK Parti’de İstanbul’da Binali Yıldırım, Numan Kurtulmuş isimleri öne çıkarken, Ankara’da Süleyman Soylu, Mehmet Özhaseki isimleri konuşuluyor ya da kamuoyu oluşturulmaya çalışılıyor. İzmir’de henüz isim belirsizliği yaşanırken Türkiye’nin en büyük dördüncü ili olan Bursa’da ise kelimenin tam anlamıyla isim havuzu patlaması yaşanıyor.

İsimleri yakından inceleyecek olursak;

Mevcut Başkan Alinur Aktaş’ın yanı sıra Faruk Çelik, Sedat Yalçın, Hüseyin Şahin, Münir Karaloğlu, Veysel Eroğlu, Mehmet Müezzinoğlu ve son olarak da Mehdi Eker isimleri öne çıkmaktadır.

Mehdi Eker ismi nereden çıktı diyeceksiniz. Siyaset böyle bir şeydir işte. Genel temayülde isimler havada uçuşur ancak isim havuzunda olmayan birisi gelir o koltuğa oturur.

Mehdi Eker kimdir; 59. Hükümette 2 Haziran 2005 tarihinde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı görevine getirildi. 60. Hükümette yeniden Tarım ve Köy İşleri Bakanı oldu. 61. Hükümette Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevine atandı. Diyarbakırlı bir siyasetçidir. 2015 seçimlerinde 3 dönem kuralı nedeniyle partisinden aday olmamıştır.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için isminin geçmesinin nedenlerinden bir tanesi de Bursa Milletvekili ve MKYK’ya Bursa’dan seçilen tek siyasetçi olan Efkan Ala ile olan eskiye dayanan dostluğu ve Güneydoğu’da birlikte görev yapmasıdır. Efkan Ala’nın Valilik yaptığı dönemde Mehdi Eker’in AK Parti’nin bölgedeki en güçlü ismi olması da yatıyor.

Geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda AK Parti bayramlaşmasına Efkan Ala’nın daveti üzerine Bursa’ya gelmesi, bayramlaşma sonrasında da sivil toplum örgütlerine yine Efkan Ala tarafından götürülmesi ve konuşma yapması sağlanması, kulislerde Efkan Ala’nın Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Mehdi Eker’i düşündüğü ve desteklediği, bu nedenle de bayramlaşmada ve sivil toplum örgütleri ziyaretleri ile de teşkilatlar ve kamuoyu ile tanıştırma, kaynaştırma ve nabız yoklama şeklinde değerlendirilmesine neden olmuştur.

Siyasette son 24 saatte çok şey değişir kuralını dikkate alacak olursak isimler, kulisler devam edecektir ve sonunda bir isim o koltuğa oturacaktır.

Bizler de o koltuğa oturacak kişinin Bursa’ya vakit kaybettirmemesi, yeni ve mega projelerle gelmesi, en önemlisi liyakatli ve adil bir başkan olması temennisiyle kesin adayların açıklanacağı günü sizler gibi merakla beklemekteyiz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500