Advert
Emeklilerin Ocak zammı
İsmail Tiftik

Emeklilerin Ocak zammı

 

Merakla beklenen emekli maaşı  zam oranları belli oldu.

Önümüzdeki dönemde emeklileri bekleyen 6 farklı zam var.

Ocakta tüm emeklilerin geliri yükselecek. Bazı emekliler içinde ekstra artışlar devreye girecek.

Tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşları artacak. Bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar artacak. Programdaki enflasyon tahminine göre zam oranı yüzde 10,65 olacak. Beklenti anketteki tahmine göre ise artış yüzde 13.78’i bulacak.

Ancak 31 Ekim’de Merkez Bankasının açıklamış olduğu  yıl sonu enflasyon tahmini rakamları yüzde 23,5 civarında. Bu rakam baz alındığında ise emeklilerin zam oranı yüzde 23,5 civarında olacaktır.

MEMUR EMEKLİLERİNDE DURUM

Memur emeklilerine Ocak’ta yüzde 4 zammın yanı sıra 2018’in ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon yüzde 3.5’i aşan kısmı kadar fark yansıtılacak.

Fark programdaki tahmine göre yüzde 7,15, beklenti anketine göre yüzde 10,28 olacak.Böylece zam 11,25 yada 14,28’e ulaşacak.

Yine 31 Ekim’de Merkez Bankası'nın açıklamış olduğu  yıl sonu enflasyon tahmini rakamları yüzde 23,5 civarında. Bu rakam baz alındığında ise emeklilerin zam oranı yüzde 23,5 civarında olacaktır.

Ocak’ta tüm emeklilerin maaşları artacağı için ek ödeme tutarlarıda yükselecek. Ayrıca yüzde 5 ek ödemeden yararlanma sınırıda yükselecek.Enflasyon tahminlerine göre bu sınır bin 264 liraya çıkabilecek.Maaşı bin liranın altında olan 150 bin SSK ve Bağkur emeklilerine seyyanen zam yapılarak maaşlar bin liraya tamamlanacak.

Zammın yürürlük tarihi henüz açıklanmadı.

Öğretmen, polis, hemşire,din görevlisi ve idareci memurların ek göstergeleri 3.600’e çıkarılacak. Bu ikramiyeler ve emekli maaşlarını ciddi oranda artıracak. Ek gösterge artışından memur emeklileri de yararlanacak. 1,5 milyon kişinin yüzü gülecek.

EMEKLİYE HER AY ÖDEME

Emekli sandığı kapsamındaki emekli doktor ve diş hekimlerine ek ödeme düzenlemesi Ocak’ta yürürlüğe girecek ve her ay verilecek. Ödemenin tutarı programdaki enflasyon tahminine göre uzman doktor ve diş hekimlerinde 2 bin 228, uzman olmayanlarda bin 704 lira olacak. Beklenti anketindeki tahmine göre ise uzman olanlara 2 bin 291,uzman olmayanlara bin 752 lira olacak.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500