Advert
Yaşa var ol
Mehmet Çetinkaya

Yaşa var ol

Cumhuriyetimizin 95. yıldönümü her zaman olduğu gibi yurt içinde ve yurt dışında coşkuyla kutlandı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Harbimizin kazanılmasında ve yeni devletimizin kurulmasında emeği geçen kahramanlarımızı minnet ve şükranla andık.

Cumhuriyetimiz 95 yaşında ancak evveliyatını da unutmamamız gerekir.

Çok köklü bir geçmişe sahip olduğumuz vatanımız Anadolu topraklarının her karışında iman, inanç, cesaret, mücadele, kan, alın teri olan tüm ecdadımızı, şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan 16 yıldız tarihteki 16 büyük Türk imparatorluğunu, ortadaki güneş için ise Türkiye Cumhuriyeti'ni simgeliyor.

Büyük Hun İmparatorluğu, Batı Hun İmparatorluğu,  Avrupa Hun İmparatorluğu,  Ak Hun İmparatorluğu, Göktürk İmparatorluğu, Avar İmparatorluğu, Hazar İmparatorluğu, Uygur Devleti, Karahanlılar,  Gazneliler, Büyük Selçuklu İmparatorluğu, Harzemşahlar, Altınordu Devleti, Büyük Timur İmparatorluğu, Babür İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu’dur.

17.Devlet ‘Türkiye Cumhuriyeti’dir.  

Büyük Hun İmparatorluğu’ndan bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti’nin var olmasında emeği olan her kim varsa şükranla, minnetle, rahmetle, dua ile anıyoruz.

Bize düşen en büyük görev ise onları ve geçmişimizi unutmadan, unutturmadan Türkiye Cumhuriyeti’ne sımsıkı sarılıp sahip çıkmaktır.

Çok çalışıp daha da güçlü olmaktır

Bunun için öncelikle eğitime, bilime ve teknolojiye büyük önem verip çok çalışmaktır.

Her konuda kendine yeten bir ülke olmaktır. Çok çalışıp çok üretmektir. Yaşamımızı sürdürecek kadar tüketmektir.

İsraftan ve kibirden uzak durmaktır.

Saygı ve sevgiyi bilmektir. Paylaşımı bilmektir. Milli ve yerli olmaktır.

Tarımına sahip çıkmaktır. Tarihine ve kültürüne sarılmaktır. Barıştan yana olmaktır.

Gönül coğrafyalarımızın parçalarını ve insanlarını unutmamaktır.  Her daim her yerde üretim yaparak ve ihracatımızı artırarak görevlerimizin bir kısmını yerine getirmiş oluruz.

Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet kılmak için herkes var gücüyle çalışmalı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mız kutlu, mutlu ve daim olsun.

                              ***  

Dün yaşadığımız ikinci mutluluk ve heyecan ise,  Cumhuriyetimizin 95. Yıldönümü’nde dünyanın en büyük havalimanının görkemli açılışı ile taçlandırıldı.

Biz 3 Mayıs 2018 tarihinde Bursa’dan bir kısım basın mensubu arkadaşlarla gidip yerinde görmüştük havalimanını.

3 Mayıs 2013’te İstanbul Yeni Havalimanı’nın inşa edilmesi ve işletilmesini Cengiz inşaat, Mapa inşaat, Limak Holding, Kolin inşaat ve Kalyon inşaat ortak girişim grubuna ihale etmesi ile başladı bu yolculuk. Bu şirketler İGA ismi ile havalimanının inşaatını 42 ay gibi kısa bir sürede gerçekleştirdiler ve 25 yıl süreyle işletme hakkını hak ettiler.

Türk mühendisleri, mimarları ve işçileri planlı olarak arı gibi çalıştıklarını ve havalimanını 29 Ekim’e yetiştireceklerini söylemişlerdi.

İmkânsız gibi olanı başardılar ve birinci fazı yetiştirdiler.

Bütün özellikleri, detayları ve güzellikleri ile göz dolduruyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan resmi açılış konuşmasında son noktayı koyarak yeni havalimanının adının ‘İstanbul Havalimanı’ olduğunu açıkladı. Ülkemize ve dünyaya hayırlı uğurlu olsun.

Hepinize nice mutlu ve güvenli bol uçuşlar dilerim.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500