Advert
2010 ruhu neden olmasın?
Ali Yazır

2010 ruhu neden olmasın?

Puan cetveline baktığımızda VAR sistemi ile Bursaspor çok kayıp verdi ve sonuç: “Bu sene şampiyon olmak işten bile değilmiş!” 

İstanbul darmadağınık. 2010 neden tekrarlanmasın? Tabi ki kadro kalitesinin bir üst seviyeye çıkartılması gerek. Bu kanat oyuncularıyla olmaz... Bu sene Bursaspor sonraki haftalarda üst sıralara çıkarsa gelecek sene meyvesini yeriz. 2-3 kaliteli üst düzey oyuncunun takıma katılması hedefleri değiştirir. 10 hafta sonunda takım sahadan haykırıyor: “Bizi destekleyin.”

Bursaspor’da herkes koşuyor, fizik olarak çok güçlü bir takım olduk. Rakip kim olursa olsun, mücadeleden başarılı olarak çıkmalarının nedeni fizik kondisyonumuzun üst düzeyde olması. Geride kalan 10 hafta sonrasında yenildiğimiz maçlarda dahi “Kötü gününde yakaladığımız takımı yenemedik” ifadelerinde gizli olan etken; takımın sahada müthiş mücadele etmesi ve rakiplerine boş alan bırakmaması.

Bursaspor haddini bilerek oynadı. Alanyaspor karşısında oyunu geriden kurdu. Oyuncularımız birbirine yaklaşarak yüksek pas yüzdesiyle atakları başlattı. Özellikle Ertuğrul, Chedjou, Badji ve Aytaç’ın katkılarıyla merkezden iyi organize olduk. Bu maçta ilk kez kenarları iyi kullandık. İnatçı, savaşan, direnci yüksek bir takımız artık. İyi bir 10 numara ile çok daha farklı iddialı bir Bursaspor olabiliriz.  

Top rakibe geçince ikili üçlü sıkıştırmalar, alanı topun olduğu bölgede daraltmaları mükemmel derecede yaptık. Özellikle Badji ve Aytaç ikilisi rakibin orta alandan üzerimize gelmesini müthiş önlüyor. Önlü arkalı ya da yan yana pozisyon alarak rakibi boğuyor, rahat oynatmıyor. Savunmamızın gol yememesinin en önemli hattı burası. Rakip atakları dalga kıran gibi etkisizleştiriyor. Bu sezon Bursaspor’umuzun artısı bu hat.

Maçın başında hazırlanışı güzel estetik bir gol!  Latolevici'den bu maçta skora tam destek geldi. Hem gol attı hem de asist yaptı. 650 gün unuttuğu golle buluştu! Bence maçın adamı Latolevici.

Stancu’nun gardı düşmüş. Özgüven eksikliği çok fazla. Zaten verimliliği tartışılıyordu belli ki o da konkordato ilan etmiş!..  Bir santrafor düşünün bu sezon oynadığı 7 karşılaşmada gol atamasın! Tunay’ın sanırım kafasında başka şeyler var. Bir türlü adaptasyon sürecini atlatamadı. Yetenekli ama bize bal yapmayan arı gibi. Lima’nın da Tunay’dan farkı yok.

Barış Yardımcı taç atışı yapacağı sırada takım kaptanı Ertuğrul Ersoy’a sinirlendi ve üzerine yürüdü. Barış ve Ertuğrul öfke kontrolü konusunda eğitim almalı. Kaptan özellikle bu işlere girmemeli. Oyuncuyu tribünlere yem edersen, sen de yem olursun. Barış taç atacak ve gelen oyuncu yok. Tunay’a ‘Gel’ dedi; Tunay tepki gösterdi. Ertuğrul da Barış’a. Bana göre Barış haklıydı ancak tepki daha samimi olmalı kavga eder gibi değil. Aytaç kara yetişti ve olayın gerginliğini aldı. Aytaç bu takımın bence yeni lideri. Hem 90 dakika durmadan koşması hem de bu tür durumlarda sorumluluk alması önemli. İyi ki Bursaspor’dasın Aytaç... Aytaç attığı üç golle gol kralı! Forvetlerin işini de yapıyor...

Samet Aybaba’nın altyapıdan gelen oyuncularımıza forma vermesi taraftar nezdinde de sempatisi ve değeri yükseliyor. Ligdeki tüm takımlara örnek olup diğer hazır oyuncularla parayı cebe indiren kolaycı antrenörlerin canına ot tıkamaya devam ediyor!  Bursaspor'un stat içindeki reklam panolarında dönen ulusal-uluslararası benim sayabildiğim 20 civarı firma reklamı var. Yönetim bu konuda boş durmamış.

Bir de şöyle düşünelim! Bursaspor Avrupa kupalarında oynamış olsa bu altyapıdan çıkan oyuncuların piyasası ne olur? 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500