Advert
Anadolu’yu dinle kültürü hisset
Mehmet Çetinkaya

Anadolu’yu dinle kültürü hisset

Kosova Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet Ülker ile yaptığımız sohbette bize aktardığı bilgilerle devam edelim bugünkü Kosova izlenimlerimize… Anadolu’nun sıcaklığının bu şirin ülkeye yansımasını fotoğrafa ve kelimelere dökülmüş halini görelim…

 

 

 Mehmet ÇETİNKAYA

"Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe’nin öğretilmesi ve etki alanının yaygınlaştırılması, Türk kültürü ve sanatın tanıtılması ile etki alanlarının yaygınlaştırılması gibi temel görevlere sahip. İki ülke arasında dostluk köprüleri kurmayı amaç edinen bir kurum. Dünya genelinde 139 irtibat noktamız, 58 Yunus Emre Enstitüsü şubemiz var. Balkanlar bu konuda en şanslı olanlar arasında. Bosna Hersek ve Kosova’da üçer şubemiz var. Arnavutluk ve Mısır’da ise ikişer şubemiz var. Diğer ülkelerde ise birer tane şubemiz var. Bundan önce Güney Afrika Cumhuriyeti’nde görev yaptım.

SEÇMELİ DERS

Biz burada yoğun bir şekilde merkez içi ve merkez dışı Türkçe kursu düzenliyoruz. 800 civarında öğrencimiz var. Hem kendi yerlerimizde hem de okullarda Türkçe kursları düzenliyoruz ya da okulların Türkçe’yi seçmeli ders olarak öğrencilerin okutulması konusunda işbirliği yapıyoruz. Kültür ve sanat konusunda ise hemen hemen her alanı ile ilişkili faaliyetlerimiz oluyor.

Fotoğrafçılık bir sanat dalı olarak fotoğraf ve fotoğraf sanatına Türkiye’nin medeniyet birikimini bir anlamda gösterebilmek açısından Türkiye’deki sanatçılarla ve taraflarla Kosova’daki tarafları bir araya getirmeyi hedefleyen bir çalışmadır foto safari.

MEHMETÇİK’LE BİRLİKTE

Fotoğrafçılık kulübü Türk temsil heyeti başkanlığı ile birlikte yapıyoruz.

Kosova’da 1999 yılındaki kısa süreli savaşın devamında NATO barış gücü geliyor. Buradaki barışı tesis etmek için çalışıyor. Türk ordusu da NATO barış gücünün bir üyesi olarak burada. Biz onlarla işbirliği içersinde bu faaliyeti icra ediyoruz. Halk kitlesine ulaşmak onlarla işbirliği yapmak onları daha yakından tanımak ve Türkiye’yi daha yakından tanıtmaya çalışıyoruz.

PAYLAŞMADAKİ GÜZELLİK

Fotoğrafçılık kulübümüzün birçok başlığı var. Haftalık dönemlerde kulüp üyeleri bir araya geliyor.

4 foto safari ile Türkiye’den gelen amatör ve profesyonel fotoğrafçılarla buradaki kursiyerlerin bir araya gelmesini sağlıyoruz. Çekilen fotoğraflardan oluşan bir yarışma. Yarışmanın devamında 3 hafta sürecek sergi yapılacak. 2019 yılında da bir takvim basmak suretiyle etkin bir faaliyet icra edilmiş olacağız.

Katılımcıların yüzündeki heyecanı mutluluğu ve paylaşmadaki güzelliği gördünüz tabi ki bu da bizi mutlu ediyor.

Fotoğrafçılık kulübü ile biz özü ile hem Kosova’daki Türk kurumları ile hem de Kosova’daki sanatseverlerle ve kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapmış olma açısından kendimizi mutlu ve başarılı addediyoruz.

Bu noktada ben Büyükelçimiz Sayın Kıvılcım Kılıç hanımefendiye özelikle teşekkür ediyorum. Türk Temsil Heyeti Başkanımız Cem Sinan Barın ve ekibine teşekkür ediyorum. Bu planlamanın çekirdeklerini oluşturduğumuz önceki Temsil Heyet Başkanımız Mustafa Tavazar ve SİA sorumlusu Mehmet Erkin Kara ve Mevcut SAİ komutanı Hüseyin Ayvacı’ya teşekkür ederim. Yunus Emre Enstitüsü Başkanımız Prof. Dr. Şeref Ateş Bey’e teşekkür ediyorum.

TEK DEĞİL KARŞILIKLI

Kosova çok dilli ve çok dinli bir topluluk yapısına sahip. İki ülkenin argümanlarını birleştiriyoruz.  Tek taraflı değil karşılıklı dostluk köprülerini kuruyoruz.

Burada kelimelerin dili resim sergisi, konserler, kadın koroları, enstrüman kursları, sanatlarla ilgili geleneksel ve modern sanatlar ilgili etkinlikler, el yazması, özürlüler için kurslar, çeşitli meslek edinme kursları, Türkçe ve Osmanlıca kursları,  Üniversitelerle işbirliği gibi bir çok çalışmalarımız var.

Türkiye ile Kosova arasındaki işbirliğini ve iletişimi artırma faaliyetlerine büyük önem vererek çalışıyoruz." (Devamı yarın)

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500