Advert
Bursa Devlet Tiyatrosu’nda yeni sezon heyecanı!
Sevinç Çelebi

Bursa Devlet Tiyatrosu’nda yeni sezon heyecanı!

2 Ekim’de ‘Üç Kağıtçı’ adlı oyunun prömiyeriyle perdelerini açan Bursa Devlet Tiyatrosu, birbirinden değerli oyun ve oyuncularla tiyatroseverlerin önüne çıkmaya başladı.

Dopdolu bir salonda, muhteşem bir kitle önünde oynanan ve büyük beğeni toplayan ‘Üç Kağıtçı’ adlı oyun, bir yandan güldürürken, diğer yandan izleyenleri düşünmeye sevk ediyor ve kadro olarak “Bana Mastika’yı Çalsana” adlı oyun ile yarışıyor. Bana göre mutlaka izlenmesi gereken oyunlardan…

İstanbul’da şebeke halinde çalışan bir grup hırsız çetesinin lideri olan, çok değerli usta oyuncu Ali Volkan Çetinkaya’nın canlandırdığı Kudret Yanardağ’ın sahtekârlığı üzerinde şekillenen oyunda, seyirciler politik göndermeler ve metaforlarla örülü bir kurgunun içinde kendini buluyor. Hırsızlıktan fakir halkın dini duygularını kullanarak, milletvekilliğine adım atan Kudret’in öyküsü dudak uçuklatıyor.

İzlemekten çok keyif aldığım Türk edebiyatının usta ismi Orhan Kemal’in ‘Üç Kâğıtçı’ eseri, sezon boyu Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu sahnesinde, tiyatroseverlerin akınına uğrayacağından hiç şüphem yok. Yönetmenliğini Burak Karaman’ın üstlendiği oyunun oyuncu karosunda, Ali Volkan Çetinkaya, Çağrı Dulun, Acan Ağır Aksoy, Erdem Erdoğan, Serdar Seçkin, Cem Arabacıoğlu, Diyar Gönülalçak, Ayşe Dinç, Ceren Kayış, Akif Oktay, Salih Cem Şener, İbrahim Şahin, Cansu Yılmaz, Cenk Turan, Nergiz Acar, Sıdıka Derya Gümral, Didem Ale, Çağrı Zora, Ferhun Yılmaz, Orhan Ergün, Çağla Genç, Zeynep Yılmaz ve Murat Emrah Kanra yer alıyor. Oyunun müzikleri ise Irmak Şahin, Tarkan Rast, Suat Çelikkökü, Vedat Rast ve Emre Usta’ya ait.

 

Ve 2. oyun: Barbara’nın Doğumu

Arzu Tan Bayraktutan! Her zaman sahnede olmasını istediğim, oyunculuğuna çok güvendiğim ve de görmekten çok keyif aldığım bir isim. Dolayısıyla sezon boyunca sergilenecek olan ‘Barbara’nın Doğumu’ adlı oyunda da, her zaman olduğu gibi usta sanatçı yine oyunculuğunu konuşturdu ve de oyunun hakkını vermesini bildi.

Ancak küçük bir ricada bulunmak istiyorum sevgili Arzu Tan Bayraktutan’dan bu köşe vesilesiyle.

Başrol karakteri Olga Oleka, rol icabı hamurlardan hırsını çıkarırken, bir parça hamur es kaza yere (sahneye) düştü. Hal böyle olunca ve hamur oyun sonuna kadar yerden alınmayınca, bizim aklımız ‘hamurun üzerine basılmasın’ derdine düştü…

Oyunca gelince;

16 Ekim’de sergilenen dram türündeki oyunu, 5’i erkek 4 kadın olmak üzere toplam 9 kişi sahneye taşıdı. Dram sevenlere duyurmak isterim ki oyun, Ekim ayı içerisinde 16-24 Ekim tarihleri arasında ve sezon boyunca AVP Sahnesi’nde seyircisi ile buluşmaya devam edecek.

Arzu Tan Bayraktutan, Ufuk Şener, Melike Ergüzen, Ege Seçkiner, Nurettin Örük, Öykü Esendemir, Gizem Türköz, Erem Nalcı, Adnan Tunalı ve Durul Can Yaman’ın rol aldığı oyunda, bir Alman askeriyle Polonyalı bir kadının aşkından doğan Barbara’nın ve onu büyüten teyzesi Olga’nın, savaş sonrası yalnızlık, yoksulluk ve umutsuzlukla sarılı dünyalarında bir yaşam kurma çabaları anlatılıyor.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün ‘12 yerleşik bölgede 12 kadın yazarın ilk oyunu’ projesi kapsamında Bursa Devlet Tiyatrosu, Duygu Ergun’un yazdığı, Ece Okay’ın yönettiği ‘Barbara’nın Doğumu’ adlı oyun, kadın gözüyle savaş AVP sahnesinde seyirci ile buluşturdu ve Bursa protokolünün olduğu kadar seçkin konukların katılımıyla sahnelendi.  

Ayakta alkışlanan oyun ve oyuncuların performansı izleyenlerden büyük övgü ve tam not aldı.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500