Advert
İkinci el otomobil piyasasında son değişiklikler (2)
Sait Öztürk

İkinci el otomobil piyasasında son değişiklikler (2)

Taşıtların satışına yönelik düzenlemeler

 

1- Taşıtların satışı yapılırken biri sahada biri alıcıda olmak üzere Taşıt Teslim Belgesi düzenlenir. Bu belgede gerçek veya tüzel kişilerin unvan ve kimlik bilgileri, araçta boya değişen parça bilgileri, arıza ve hasar kayıtları, iç ve dış donanım özellikleri belirtilir. Aracılık yapılan firmaya ödenecek ücret aracın satılacağı süre belirlenir ancak bu süre içinde araç içinde oluşacak hasarlardan işletme sorumludur. Araç satışında aracın görünen yüzüne aracın marka modeli, yılı, yakıtı, km, satış fiyatı, plakası, hasar kaydı ile değişen ve boyalı parçaları, varsa rehin ve haciz kayıtları yer almak zorundadır.

2-01.04.2019 tarihinden itibaren araç satışında işletme sahipleri ekspertiz raporu bulundurur. Ekspertiz raporu ücretini işletme tarafından ödenir. 8 yaş üstü veya 160 000 km üstüne ekspertiz raporu düzenlenmesi gereksizdir. Ekspertiz raporu, Türk Standartları Enstitüsü tarafından belirlenen standarda göre verilen TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunan işletmeler tarafından düzenlenir ve 5 yıl süre ile saklanır.

 

GARANTİ KAPSAMINA GİREN VE GİRMEYEN DURUMLAR

 

1- Garanti kapsamına bakacak olursak satılan aracın motor, şanzıman, diferansiyel ve elektrik sistemi satış tarihinden itibaren 3 ay veya 5 bin km bayiinin garantisi altındadır. Herhangi bir sorunda iade olan araç için satışı yapan işletme 10 gün içinde arızayı çözmelidir. 10 gün içinde çözülmezse takip eden 3 gün içinde yerine ikame araç vermelidir.

2- 8 yaş üstü ve 160 000 km üzerindeki araçlar araçta satış öncesi belgelendirilen arızalardan oluşan sorunlar olağan kullanıma bağlı arıza-normal bakım ve temizlikler, kaporta kusurları, hatalı kullanım, yangın, afet, hırsızlık olayları, yazlık ve kışlık bakım ile rutin kilometre bakımlarının yapılmaması garanti kapsamına girmemektedir.

3-Şahıslar arasında yapılan satış durumlarında ise yönetmeliklerde herhangi bir düzenleme yapılmamıştır. Bir bakıma sahibinden diye tabir ettiğimiz satışların önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Baktığımızda sahibinden yapılan satışlara herhangi bir düzenleme gelmemesi ayaküstü vergisiz kayıt dışı ekonomiye çare arayışıdır.

 

ARAÇ SATIŞI YAPAN YERLERDE ARANAN ÖZELLİKLER

1-İşyerinin imar mevzuatına uygun olması

2-En az 4 araçlık yer olması bu yerler araç için 25 metrekare motosiklet için 5 metrekare diğer araçlar için 50 metrekaredir. 

3-İşyerinin mali sorumluluk sigortası yapılmış satılan araçlarda bu sigortaya dâhil edilmiş olmalıdır.

4-İşyeri yüksekliği en az 3 metre olmalıdır. Araçlar rahat bir şekilde giriş ve çıkış yapabilmelidirler.

 

TOPLU ARAÇ SATIŞ YAPILAN YERLERDE ARANAN ÖZELLİKLER

 

Gerekli görüldüğü hallerde en az 10 işletmenin faaliyet göstereceği işyerleri oluşturulabilir. Bu yerlerde yönetim odaları, taşıt yıkama yeri ibadethane, beslenme ve dinlenme odaları, tuvaletler, engelliler için ulaşım alanları dikkate alınarak dizayn edilmelidir. Gelen ziyaretçiler için brüt iş merkezlerinin 4/1 oranında otopark bulunmalıdır. Bu tür satışların yapıldığı yerler bir yıl içinde iş merkezlerini yönetmeliğe uygun hale getirmelidirler Genelde hafta sonu açık olan oto pazarlarında ise belediye tarafından belirlenen alanlarda nüfusun büyüklüğüne göre pazar yeri tahsis edilir. Ziyaretçilere ücretsiz otopark temin edilmek zorundadır.

 

NOTERLERİN YAPMASI GEREKEN İŞLEMLER

 

Noterler kendilerine işlem yaptırmak için gelen firmaların yetki belgesi olup olmadığını sorgulamak zorundadır ve bu yetki belgesi numarasına göre işlem yapmakla yükümlüdürler. Yaptıkları satışlarda ikinci el motorlu kara taşıtları bilgi sistemine ekspertiz raporları dahil işlemek zorundadırlar.

 

RUHSAT VERME İŞLEMLERİ

Belediyeler tarafından verilen işyeri açma ve çalışma ruhsatları yetki belgesi olmayan işletmelere verilmeyecektir. Tüm bu işlemlerdeki amaç çok büyük bir kayıt dışı ekonominin döndüğü 2’inci el otomobil piyasasına çeki düzen vermek için yapılan çalışmalar olmaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500