Advert
Sağduyu soykırımı Madımak!

Sağduyu soykırımı Madımak!

Pazar köşemi yaşamın güzelliklerini paylaşmak, biraz mizah, biraz da kendime kontra yazılarla geçmeyi düşündüm hep ama gündem izin vermiyor. Aradan yıllar geçmiş elbette unutulmaması gereken tarihe Madımak olarak geçen 2 Temmuz 1992 deki “sağduyu soykırımının” yıldönümü görüntüleri beni benden aldı.

Yakılanlar yandı. Tarihe gömüldü ama her yıl saygı ve sevgi ile anılıyorlar. Ailelerine isimleriyle acı ancak saygın bir miras bıraktılar. Yananların tek farkı yakanlarla aynı düşüncede olmamalarıydı.

O görüntüleri izlerken inanın şehvet içinde “Yakın! Kırın! Benzin dökün! Perdeler naylon onları da tutuşturun!” diye çığlık atıyorlardı. İnsanlar adına üzüldüm. Ve alevler Madımak’ ı sarınca iğrenç tempo ile alkış tutanlar vardı. Onlar hayatları boyunca hep karanlıkta kaldı ve kalmaya devam edecektir. Bir lağım faresi gibi içinde yaşadıkları pisliğe gömülecektir. Kimi vekil olmuş, kimi bilmem ne olmuş diye yazmışlar ama o makamlar pislik oldukları gerçeğini ortadan kaldırmaz ki!

Evet! Hangi partiyi tutarsanız tutun. Hangi dine ya da mezhebe sahip olursanız olun. Fıtratınızda bir nebze insanlık, vicdan ve Allah korkusu varsa o görüntülerin adını “sağduyu soykırımı” koyarsınız.

Benim korkum 24 sene önce sınıfta kaldığımız insanlık sınavından hala geçer not alamama korkusudur. O görüntülerdeki vahşi tavır ve seslerin sahiplerinin çoğu eceliyle ölmüştür ama kirli miraslarının devam ettiği ihtimalinin ayak seslerinden kendim için korkuyorsam namerdim.

Birazcık hoşgörü ve empati ile seksen milyonun huzur içerisinde yaşayabileceği bu cennet toprakların Orta Çağ karanlığının Avrupa’sına dönmesine izin vermeyelim.

Dış güçler dün vardı. Bu günde var. Yarın da olacak ama onların tek panzehri birlik ve beraberliktir. Anadolu bir tarih ve inanç mozaiğidir deyip ardından tek sahibi benim diyemezsiniz.

Birbirimizin ölülerine oh çeker olduk. Oysa kanı kan ile yuğmazlar diyen bir geleneğin çocuklarıyız. Biz kan için kan istersek, kökünü kazımak için asırlardır uğraştığımız kan davası kanlılarından ne farkımız kalır?

Her türlü terör lanetini def etmek için, terörün ekmeğine yağ sürmemek için sağduyuyu tekrar hayata döndürelim.

Yoksa yanarız!

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500