Advert
Bursa’nın Ortak Aklı Çok Haklı
Mehmet Çetinkaya

Bursa’nın Ortak Aklı Çok Haklı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde ilçe ve oda borsaların katılımıyla düzenlenen ‘Ortak Akıl Buluşmaları’nın 16.’sı İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası'nın ev sahipliğinde, İnegöl’ün meşhur kaplıcalarından şifa ve huzur kaynağı Oylat’ta gerçekleştirildi.

Önce başkanların verdikleri mesajlara göz atalım.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Üretmek ve ürettiğimizi ihraç etmek zorundayız. Kriz çığırtkanlarına inat yatırımdan, üretimden ve istihdamdan asla vazgeçmeyeceğiz. İnanıyorum ki birlik ve beraberlik içerisinde sağduyulu yaklaşımlarla bu süreçten de güçlenerek çıkacağız. Türkiye’de yaşanan sert rüzgârlara rağmen yolumuzdan ve hedeflerimizden asla vazgeçmedik.

Bursa, TEKNOSAB, BUTEKOM, GUHEM ve model fabrika gibi tarihi nitelikteki projelerin hayata geçirildiği lider bir şehir olurken, tüm ekonomik parametrelerde de ülkemizin moral ve motivasyon kaynağı olmayı başardı. Ülkemizin ve Bursa’mızın geleceğine en yüksek katkıyı sağlamayı sürdüreceğiz. Bursa, yine tek ses ve tek yürek olarak, gelecek hedeflerine emin adımlarla yürümeye devam edecektir” dedi.

Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı, “Türkiye’nin üretim ve ihracat merkezi Bursa’nın Türkiye’nin büyümesine büyük katkı sağlamakta. Türkiye’nin ekonomik anlamda zorlu bir süreç yaşadığını bu dönemi el birliğiyle ve ortak akılla aşılacaktır. Güçlü bir kentimiz var. Bu süreçte ülkemizin morale ihtiyacı da var. İş dünyası olarak ümidimizi asla kaybetmeyeceğiz. Ülkemizin ve kentimizin geleceği için çalışmaya devam edeceğiz. Bu zorlu süreci el birliğiyle aşacağımıza inanıyorum” dedi.

BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur, “Ortak hareket etme kültürü Bursa’mızın kalkınma hamlesini tetikliyor. Bursa iş dünyası olarak ülkemizin her alanda ihtiyaç duyduğu nitelikli üretime ve sürdürülebilir büyümeye liderlik etmeye devam edeceğiz.” dedi.

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ ise “İnegöl olarak ülkemizin büyümesi ve kalkınmasına güç katmaya devam edeceğiz. İnegöl ülkemizin önemli üretim merkezlerinden birisidir. İnegöl iş dünyası olarak sektörlerimizin ihracat odaklı büyümesi için yurt dışı programlarına imza atıyoruz” dedi.

Evet, hepimizin ortak derdi üretim, istihdam ve ihracattır. Üretim varsa ekonomi güçlü olur.

Güçlü olursan söz sahibi olursun.

Dünyanın her ülkesinde sorunlar var. Önemli olan sorunları en aza indirmektir.

Az konuşarak çok üreterek az tüketerek birlik ve beraberlik sağlayarak bunu başarabiliriz.

Herkes üzerine düşeni yaparsa sorunları aşarız.

Siyasetçi dürüst siyaset yaparsa,

memur memurluğunu yaparsa,

eğitimci layıkıyla görevini yaparsa

tüccar sağa sola sapmadan ticaretini yaparsa,

iş adamları gerçek anlamda iş adamlığını yaparsa, iş gören işini layıkıyla yaparsa,

Vali valiliğini, veli veliliğini yaparsa; velhasıl herkes üzerine düşeni yaparsa doğru yolu bulabiliriz.

Verilen makamların hakkını vererek, israf etmeden, görevleri suiistimal etmeden evrensel hak ve hukuk kurallarına uyarsak doğru yolda ilerleyebiliriz.

Mantıklı ve yasal projelere odaklanarak başarabiliriz.

Kaynaklar sınırlı ancak istekler sınırsızdır.

Erken yol ve sonuç almak için daha çok kaliteli ve doğru üretim yapmalıyız.

Sorumlular sorunları tespih gibi sallayıp önemsemedikçe sorunları çözemeyiz.

Reçete bellidir, ilaç mevcuttur. Geriye tatbiki kalmıştır.

İstişare ve ortak akıl ile…

İlim ve bilimle aşamayacağımız bir engel yoktur.

Yeter ki samimiyet ve gayret olsun.

İnattan değil ihtiyaçtan dolayı birlik olup çok üretim yapmalıyız.

Çok konuşmaktan ziyade çoğunluk olarak uygulamaya geçtiğimiz zaman başarmışız demektir.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500