Advert
YEP bir IMF programı mıdır?
Şenol Keleş

YEP bir IMF programı mıdır?

Ülkemizin ekonomi dümeninde bulunanların son zamanlarda aldıkları ve almadıkları kararlarda yanlışlıklar yaptıkları görülmektedir. McKinsey firmasından danışmanlık alma sürecine girip daha sonra tepkiler sonrası geri adım atılması bunun en son göstergesi. Bana göre TUİK’in açıkladığı Eylül ayı enflasyon oranını 6,3  olarak açıklanmasını da McKinsey sağlamıştır.

Buna göre eylül ayı enflasyonu yüzde 6,3, yıllık enflasyon ise yüzde 24,52 seviyesinde kayıtlara geçmişti. Hükümetin açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’ndaki (YEP) enflasyon beklentisi ise yüzde 20,8’di. Mevcut rakamlarla birlikte, enflasyon hükümet beklentisinin üstünde çıkmıştır. Bunun üzerine TUİK başkan yardımcısı Enver Taşti görevden alınmış ve yerine de Berat Albayrak’ın Enerji Bakanlığı’nda beraber çalıştığı isimlerden Yinal Yağan'ın getirilmiştir.

Kulislerde TÜİK ’teki bu ani görev değişikliğinin yüksek çıkan enflasyon rakamından kaynaklandığı konuşulmaktadır.

Peki, bu McKensi kimdir? 1980'li yılların ortasında Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) başvuru sürecine yardımcı olan, 1990'ların ortasında özelleştirme ve 2000'lerin başında da el konulan bankaların yeniden yapılandırılması konularında dönemin yönetimlerine danışmanlık hizmeti veren bir firma. Enflasyon oranlarının yüksek olduğunu belirleyen ve buna müdahil olan da aynı firma. İpler de bundan sonra kopuyor zaten. Hem gelen tepkiler hem de ekonomide iplerin elinden gitmesinden korkan hükümet geri adım atmak zorunda kalmıştır. Zaten yanlış bir adım olan bu firmanın gelmesi gene yanlış bir adımla son bulmuştur.

Peki, şimdi ne olacak? Her şey güllük gülistanlık devam edecek mi? Ülkemizde bir kriz olmadığını söyleyenler bunu tam göbeğinden hissedenlere ne gibi bir program sunacaklar? Her ne kadar kriz olmadığı iddia edilse de temel ekonomik büyüklükler ve kamu maliyesi göstergeleriyle birlikte değerlendirildiğinde Yeni Ekonomi Programı (YEP’in) krizi itiraf ettiği çok açık ve alınan önlemler emek karşıtı bir anti-kriz programı öngörüldüğünü gösteriyor. Son zamlar ve 2019 yılında uygulanacak olan maktu vergiler sonrasında halkın çifte zamlardan nasibini alacağı görülmektedir.

Son olarak bu ‘Yeni Ekonomi Programı’nın yeni bir IMF programı olmasından korktuğumu da belirtmek isterim.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500