Advert
Bayraklı Baba
Mehmet Çetinkaya

Bayraklı Baba

Bu haftaki pazar hikâyemiz Bayraklı Baba üzerine.

Gelibolu’da birçok türbe ve mezar bulunmaktadır ama bunların içinde “Bayraklı Baba Türbesi” en çok ilgi duyulup ziyaret edilen türbelerden biridir. Türbeye bayrak asmak, dua etmek isteyen ziyaretçiler eksik olmuyor.

Türkiye’nin ve Dünyanın her yerinden gelen ziyaretçiler her tarafı bayraklarla kaplı bu türbeyi merak ediyorlar.

Asıl adının Karacabey olduğu, Osmanlı ordusunda bayraktarlık yaptığı, bu kutsal vazifeyi yaparken de şehit olduğu bilinmektedir.

Karacabey, Fetih sırasında Gelibolu’nun kuzey kapısından şehre girmeye çalışan ordumuzun saflarında yine bayrakla beraber savaşa katılıyor. Savaşırken birkaç arkadaşıyla birlikte düşman tarafından pusuya düşürülür. Kimisi şehit, kimisi esir olunca Karacabey de bayrağı ile birlikte esir veya şehit olma durumuyla karşılaşır. Bayrağın düşman eline geçme durumunu görünce çılgın bir uygulamaya girişir.

Bayrağı küçük parçalara ayırarak yutmaya başlar ve yutar. Sonrada düşmanın üzerine saldırır. Yaralı olarak arkadaşları tarafından bulunduğunda bayrağı ne yaptığı sorulur. Bayrağı düşmana kaptırmamak için yaptığı çılgın uygulamayı anlatır. Bazı arkadaşlarının bunun gerçek olamayacağını ima etmesi üzerine keskin palasıyla karnını yırtar ve yuttuğu bayrak parçalarının kanlarla birlikte ortaya çıkarır. Gerçeğin ortaya çıkmasıyla son sözlerini söyler: “Benim mezarımdan hiç bir zaman bayrak eksik etmeyin.” İşte o gün bu gündür türbesinden bayrak hiç eksik olmaz.

Diğer bir rivayet ise; Osmanlı donanmasında bayraktarlık yapan Karacabey, Marmara’da yassı ada açıklarında Bizans donanmasıyla yapılan bir savaşta elinde sancağı ile birlikte şehit düşmüştür. Donanmanın merkezi olan Gelibolu’da sahile yakın bu yamaca gömülmüş, vasiyeti üzerine mezarı bayraklarla donatılmıştır.

Her iki hikâye de vatanın her karış toprağının şehitlerimizin kanıyla yoğrulmuş olduğunu hatırlamamıza vesile olması yetiyor. Bu topraklarda atılan her adım bizi daha derin düşünmeye ve daha çok çalışmaya, ülkemiz için gelecekteki nesiller için daha çok miras yemeye değil miras bırakmaya teşvik ediyor.

Geçmişin hatırına geleceğe daha çok sahip çıkmak gerekiyor.

Nice savaşlar, nice mücadeleler, nice canlar ve kanlar verilmiş topraklarımız için, bayrağımız için, hürriyetimiz için, namusumuz için, dinimiz ve imanımız için...

Milli şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy İstiklal marşımızda en güzel şekilde özetlemiş zaten.

Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı! 
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda? 
Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda! 
Canı, cananı, bütün varımı alsın da Huda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Bu vesile ile tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve dua ile anıyoruz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500