Advert
Terör ve bayram

Terör ve bayram

Kutsal kitabımız Kur’an: insanı rengine, ırkına, bölgesine göre değil, kalbinde taşıdığı iyilik ve bunun dışa yansıyış biçimi olan ahlakla değerlendirmektedir. Bu yüzden ona bazen ‘Ey iman edenler ve salih ameller yapanlar’ diye seslenirken bazen de ‘Ey insanlar!’ diye hitap eder. Yine de genel anlamda insanın pek çok olumsuz özellikleri de Kur’an’da sayılmıştır. Bunlardan bazıları insanları aceleci, aciz, az şükreden, nankör ve hırs düşkünü olarak açıklanmıştır.

Dinimiz, güzellikler ve iyilikler dinidir. İnsanın sayılan olumsuz özellikleri, dinimizin güzel ahlakına uyulması halinde olumlu özelliklere dönmesi Salih amellerle olmaktadır.

Gene tüm dinlerde ortak büyük günahların en başında öldürmek eylemi gelmektedir. Ama ne yazık ki en çok işlenen günah da budur. Her ne amaçla olursa olsun, bir canlının canına kastetmek insanı insan olmaktan çıkarmaktadır.

Ramazanın sonları, bayrama yaklaştığımız bu günlerde toplu katliamlar yapmak, vatanını koruma gayretinde olan asker,polis ve sivillerimizin şehit edilmesi yaklaşan bayramımızı da amacından uzaklaştırıyor.

Neyi paylaşamıyoruz bu dünyada. Ömür, göz açıp kapayana kadar geçen anlık bir süredir. Bu süreyi olabildiğince iyi ve yararlı yaşamak varken;

Bir rant uğruna orman katliamı yapmak, içindeki yaban hayvanları hırs uğruna yok etmek, kendi türüne her türlü kötülüğü yapmak insanoğlunun yaradılışında mı var acaba. Ben böyle bir dünya istemiyorum. Doğanın katledilmesine, yaşam alanlarının yok edilmesine, cana kıymayı , işkenceyi, tacizi şiddetle reddediyorum.

Bayram yaşayacaksak, dini, dili, ırkı ne olursa olsun yaşayan, nefes alan her canlının bu bayramları yaşamasını istiyorum. Bir sihirli değnekle insanoğlunun tüm kötü özelliklerini bir dokunuşla ortadan kaldırmak istiyorum. Ütopik bir düşünce gibi görünse de, dünyayı yok etmez isek bir gün dünyada her canlının gerçek bayram sevincini yaşayacağını, iyiliğin galip geleceğine gönülden inanıyorum.

Bayram coşkusunun herkesi sarıp sarmalaması dileğiyle..

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500