Advert
Bir Ay İçinde Öleceksiniz
Mehmet Çetinkaya

Bir Ay İçinde Öleceksiniz

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), hayat tabloları, 2015-2017 istatistiklerini paylaştı. Verilere göre, Türkiye’de doğuşta beklenen yaşam süreleri toplamda 78 oldu.

Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de, “Her canlı ölümü tadacak ve sonunda dönüp huzurumuza geleceksiniz” buyuruyor.

Hepimiz her canlı gibi Allah’ın bildiği zamana kadar yaşayıp sonunda öleceğiz.

Ancak hiç kimse ne zaman öleceğini bilemez. Yarına kimsenin çıkacağına dair garantisi yok. Yaşamaz dedikleri nice insanlar yaşadı…

Yıllardan bir yıl ve aylardan on iki ay içinde herhangi bir ayda öleceğimiz kesin ama hangi ayda hangi günde hangi saatte öleceğimizi bilemeyiz. Ancak işaretler olur onu da biz görmezden geliriz…

Biz gelelim Türkiye genelinde yapılan yaşam süreleri istatistiklerine.

Türkiye geneli için toplamda 78, erkeklerde 75,3 ve kadınlarda 80,8 yıl oldu. Genel olarak kadınlar erkeklerden daha uzun süre yaşamaktadır.

Çalışma çağının başlangıcı olan 15 yaşındaki kişilerin ortalama kalan yaşam süresi 64,1 yıl oldu. Erkekler için bu süre 61,5 yıl iken, kadınlarda 66,8 yıl…

Ülkemizde, 30 yaşında olan bir kişinin kalan yaşam süresi ortalama 49,6 yıl oldu. Erkekler için bu süre 47,1 yıl iken, kadınlarda 52,1 yıl… Bu yaş için kadın ve erkek arasındaki beklenen yaşam süresi farkı 5 yıldır.

Türkiye genelinde, 50 yaşında olan bir kişinin kalan yaşam süresi ortalama 30,5 yıl oldu. Erkekler için bu süre 28,2 yıl iken, kadınlarda 32,7 yıl

65 yaşında olan bir kişinin kalan yaşam süresi ise ortalama 17,7 yıl oldu. Erkekler için bu süre 16 yıl iken, kadınlarda 19,2 yıl…

Doğuşta beklenen yaşam süresinin en yüksek olduğu il 80,7 yıl ile Tunceli. Tunceli’yi 80,3 yıl ile Muğla ve 80 yıl ile Trabzon takip etti. Beklenen yaşam süresinin en düşük olduğu il ise 76,1 yıl ile Kilis oldu. Kilis’i 76,8 yıl ile Ağrı ve Kütahya, 76,9 yıl ile de Ardahan ve Gaziantep izledi.

Erkeklerde doğuşta beklenen yaşam süresinin en yüksek olduğu il 77,6 yıl ile Muğla oldu. Muğla’yı 77,4 yıl ile Tunceli ve 77,3 yıl ile Adıyaman izledi. Erkeklerde beklenen yaşam süresinin en düşük olduğu il ise 72,9 yıl ile Kilis oldu. Kilis’i 73,4 yıl ile Şırnak ve 74,1 yıl ile Hakkâri takip etti.

Kadınlarda doğuşta beklenen yaşam süresinin en yüksek olduğu il 84,2 yıl ile Tunceli oldu. Tunceli’yi 83,5 yıl ile Gümüşhane ve 83,4 yıl ile Trabzon izledi. Kadınlarda beklenen yaşam süresinin en düşük olduğu il ise 79,1 yıl ile Kütahya oldu. Kütahya’yı 79,3 yıl ile Ağrı ve 79,5 yıl ile Gaziantep, Van ve Kilis takip etti.

En fazla nüfusun bulunduğu İstanbul, doğuşta beklenen yaşam süresinde 78,7 yıl ile Türkiye ortalamasının üstünde yer aldı. Bu değer, erkeklerde 75,8 yıl iken, kadınlarda 81,5 yıl oldu.

Bürokrat ve memurların bol olduğu başkent Ankara da 79,4 yıl ile Türkiye ortalamasının üstünde yer aldı. Bu değer, erkeklerde 76,7 yıl iken, kadınlarda 81,9 yıl oldu.

Osmanlı’ya başkentlik yapmış evliyalar şehri Yeşil Bursa’da doğuşta beklenen yaşam süresinin 77,5 yıl olduğu açıklandı.

Verilere göre, doğuşta beklenen yaşam süresi, Bursa ili için toplamda 77,7, erkeklerde 75 ve kadınlarda 80,4 yıl oldu.

Resmi veriler bu şekilde. Her ilin ve insanın yaşam koşulları ve şartları aynı değil. Sağlıklı beslenme, stres v.s gibi mutlaka birçok etken vardır.

Ölümsüzlük olsaydı bir an düşünün bu dünyanın hali ne olurdu…

Allah (c.c.) hepimize halk tabiriyle sıralısını bilmem ama hayırlı ölüm nasip etsin. 

Yaşarken vatanına, ailesine, çevresine faydalı olanlara ne mutlu…

Öldükten sonra hayır ile iyilik ile yâd edilenlere ne mutlu.

Çünkü yine bizim inancımızda amel defteri kapanmayan insanlar vardır.

Kul hakkı, kamu hakkı, komşu hakkı, hayvan hakkı, doğa hakkı, akraba, yetim, dul, kimsesiz, yolcu, öğrenci, işçi ve işveren hakkı gibi birçok sayacağımız haklar ile kimseye haksızlık etmeyen kendine bile haksızlık etmeyenlere ne mutlu.

Ne kadar yaşadığımız değil, nasıl yaşadığımız daha önemli.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500