Advert
Amatörde neden ‘VAR’ yok?
Fatih Akkuş

Amatörde neden ‘VAR’ yok?

Bursa’daki amatör futbol hakkında uzun uzun konuşmak lazım. Hatta bir mekâna kapanıp sabahlara kadar bu konuda konuşup, tartışmak gerekiyor. Kaldı ki bu bile çözüm mü bilmiyorum. En son geçtiğimiz Cumartesi Şahin Başol Spor Tesisleri’nde başıma gelen bir olayı sadece anlatmak, takdirini ise sizlere bırakmak istiyorum.

OFSAYT NEDİR?

Senelerdir tartışılan hatta üzerine kitap bile yazılan, kadınlarımızın baş belası ofsayt. Beyazıt Gençlik Spor Kulübü’nde abilik yapıyorum. Abilik diyorum çünkü antrenörlük ne yazık ki Bursa’da yapılacak bir şey değil. Rakibe karşı ilk dakikadan başlayan bir baskı ve art arda rakip kalede yakalanan pozisyonlar neticesinde bir penaltı aldık ve ilk yarı 1-0 bitti. Ne olduysa 2. yarıda oldu zaten. Bir yan hakem var ona bu işi öğretmek için en baştan, yani ‘Futbol nedir?’ sorusunu sorarak başlamak lazım. Neyse, 60. dakikalarda bir pozisyonda topla buluşan oyuncum stoperi geçip golü atacakken birden ofsayt veriliyor. Bağırıp “Allah aşkına hocam bu nasıl ofsayt?” diyorum ve bana cevap bile verilmeden sahadan atılıyorum.

Peki, buraya kadar güzel...

VAR sistemi de yok ki itiraz edelim, pozisyonun tekrarı da yok. Oyundan atılıyorum; o arada saha içinde hangi oyuncum “Hocam ofsayt değil” dese sorgusuz sualsiz sarı kart görüyor. Hele ki bir pozisyonda maçın orta hakemi “hakem” diyorum ama kendisinin olayla bir alakası yok; sarı kartı olan rakip oyuncuya bir kart daha gösteriyor. Buna itiraz eden ve hocam sarı kartı var diyen benim oyuncuma da “Ben 20 yıllık hakemim sen nereden biliyorsun g…zekalı” diyor. Şimdi birisi bana desin ki Bursa futbolu gelişir. Sen daha 2003 doğumlu bir çocuğa bunu yapıyorsun, sonra da 20 yıllık hakem olduğunu belirtiyorsun.

Kusura bakmayın da bir önceki hafta Demiryolu ile Beyazıt arasında Atıcılar’da oynanan maçta yan hakemi orta hakem şu cümlelerle uyardı: “Hocam madem bilmiyorsun sen, ben ne çalarsam bayrağını ona göre kullan” ve ismini vermeyeceğim bir hakem arkadaşım da “Fatih ne yazık ki hakem bulamadığımızda veya arkadaşların işi olduğunda alakası olmayan o anlık durumu idare edecek arkadaşları çağırıyoruz.” İşte ben de bu yüzden söylüyorum haftalardır. Sen bu zihniyetle VAR veya yok, hangi sistemi getirirsen getir. Bu amatör zihniyetle bir halt olmaz. Kaldı ki rakibin suyu, çorabı ve forması yok diye onlara bunları sağlayan ve bunca imkânsızlıklara rağmen bu ligin en iddialı kulübü olan Beyazıt mahallesinin tek temsilcisi Beyazıt Gençlik ve spor Kulübü’ne bunu yapamazsın. Allah adamı taş eder…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500