Advert
5 yıl önce 5 yıl sonra
Mehmet Çetinkaya

5 yıl önce 5 yıl sonra

Önceki gün Osmangazi Belediyesi tarafından yapılan vizyon proje Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’nde gelinen son noktayı görmek için davete icabet ettik.

Önce Mayıs 2013 yılına doğru mini bir yolculuk yapalım. Osmangazi Belediyesi bizleri 1453 Panorama Tarih Müzesi'ne götürmüştü. Yapılacak olan Panorama Bursa’nın nasıl olacağını örnek olarak görmüş, bilgi edinmiştik. Bizim minik Panorama arşivinden tam 5 yıl 3 ay 16 gün önceye bir yolculuk yapalım.

26 Mayıs 2013 tarihli yazımızdan bir kesit…

“1453 Panorama İstanbul’u Topkapı Surları’nın bitişiğinde gördükten sonra Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın ‘Beylikten Sultanlığa Panorama 1326’ projesinin ne kadar yerinde bir karar olduğunu gördük.

3 YIL SONRA BURSA’DA

Bu müzeyi gördükten sonra Başkan Dündar’ın ‘Bursa’nın Belleği Panorama Bursa 1326 ile Hayat Buluyor’, ‘Dünyanın İkinci Tam Panoramik Müzesi Bursa’da Olacak’ sözlerindeki anlamı daha da iyi kavrıyoruz. Biz de Kamberler Parkı’nda inşa edilecek Panoramik Müze’de beylikten cihan devletine giden yolculuğun üç boyutlu resmedildiği devasa projeyi 3 yıl sonra Bursa’da gezeceğiz.”

                                                                              

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar gezide bizlere hem eşlik etti hem de bilgi aktardı.

Her belediye bir şeyler yapıyor. Ancak kalıcı vizyon proje yapanların sayısı malumunuz az.

Yeşil Bursa’mıza yakışan ve hatta eksikliğini hissettiğimiz Fetih Müzesi Panorama’nın sonuna yaklaştık.

Geçmişin tanıklığını Bursa’ya değer katacak iç ve dış turizmin artmasına önemli katkı sağlayacak kalıcı bir şaheser olarak tarih sayfasına geçmiş olacak.

Köklü tarihimize, kültürümüze ışık verecek, hafızalardan silinmeyecek örnek ve ender eserlerden biri.

Bursa’nın fetih günü ve geçmişinin canlandırıldığı müze açıldığı zaman herkesin ziyaret edeceği bir yer olacağına kimsenin şüphesi yok.

Otoparkıyla, sergi salonları, kütüphane, kafeterya, forum alanı, gösteri ve toplantı salonları ile çok şey düşünülmüş ve uygulanmış.

Müze girişindeki ilk 6 Osmanlı Sultanı ve o dönemin sosyal hayatını anlatan 16 tablo ihtişama ayrı bir güzellik katmış.

Panoramik Müze’nin 42 metre çapındaki kubbesinde 360 derece dairesel döngü içersinde fetih gününü izlerken o günlere gidiyorsunuz.

Dünyanın ikinci tam panoramik müzesi maddi ve manevi varlığı ile Bursa’ya katkı koyacaktır.

Beylikten cihan devletine bir varoluş destanı, Bursa’nın fethi ve Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşu Panoramik Müze ile daha da canlanacak. 

Tarihimizi yansıtan, tarih bilincini aşılayan özelliği ile Panorama Bursa 1326 benzer vizyon projelere daha çok ihtiyacımız var.

Henüz halkın ziyaretine açılmadı.

Resmi açılış Dündar'ın verdiği bilgiye göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşecek.

Ve sonrasında mutlaka bir gününüzü bu tarih yolculuğuna ayırarak planı ailece yapın, gezin ve görün derim.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500