Advert
Panorama 1326 tam anlamıyla büyüledi
Sevinç Çelebi

Panorama 1326 tam anlamıyla büyüledi

 

Açılış için son hazırlıkların yapıldığı Fetih Müzesi’nde misafirlerini ağırlamaya devam eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın önceki günkü konukları biz basın mensuplarıydık. 
Kısa bir tanıtım konuşmasından sonra Başkan Mustafa Dündar ile birlikte, inşaat çalışmaları tamamlanan ve önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak olan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ni gezdik. Bol bol bilgi aldık ve fotoğraf çektirdik.

Önemle belirtmek isterim ki, Fetih Müzesi, beklentimin çok ötesinde ve de Bursa’mıza yakışan muhteşem bir eser olmuş. 
Ne yalan söyleyeyim, böyle bir müzenin şehrimizde, Osmanlı’nın ilk başkenti olan Bursa’mızda hep olmasını istemiş ve de eksikliğini, özellikle de İstanbul’un Fatih semtinde bulunan Panorama 1463’ü gezdikten sonra iliklerime kadar hissetmişimdir. Hatta yeri gelip kıskanmışımdır. 
Çünkü, Bursa gibi bir şehirde böylesine bir eserin olmasından ziyade, olmaması büyük bir eksikti. 
Bursa’ya değer katacak Panorama 1326, Osmanlı’nın kuruluşunu ve cihan imparatorluğuna yolculuğu o kadar iyi anlatıyor ki, insan kuş sesleri eşliğinde, tarihin içinde, büyülenmiş bir vaziyette öylece kalakalıyor.

Ayrıca; dünyanın en büyük müzesi olma özelliğini de taşıyan Panorama, içinde bulunan kütüphanesi, sinema ve sergi salonları, kafeteryaları ve dinlenme köşeleri ile kültürel ve sosyal aktivitelerin de yapılabileceği muhteşem bir merkez olmuş. 
Özetle; temel atma töreninde de bulunduğum Fetih Müzesi, sadece Osmangazi’nin değil tüm Bursa’nın turizm potansiyeline büyük değer katacak bir eser halinde. 
Bu sebeple de, kentimizde yaşayan herkesin, yerli ve yabancı turistlerin mutlaka Fetih Müzesi’ni ziyaret etmelerini ve bu tarihsel yolculukta bir kez dahi olsun yer almalarını şiddetle tavsiye ediyorum. 

Eminim, Bursa’nın fethi ve bu fetih ile birlikte Osmanlı’nın 3 kıtaya yayılışının 3 boyutlu canlandırıldığı nefes kesen müzede, her ziyaretçi, tıpkı ben, bizler gibi inanılmaz duygular yaşayacak. Dolayısıyla, şehrimize, özellikle de Osmangazi’ye böyle güzel bir eser kazandırdığı için (hem de geride borç bırakmadan) Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’a sonsuz teşekkür ediyorum. 

692 yıl önce kentin fethinin 360 derece panoramik olarak canlandırılacağı müzenin, Bursa’nın turizmini hareketlendireceğini düşünüyorum. Osmangazi Belediyesi’nce 3 yılda tamamlanan, dünyanın tam panoramik en büyük müzesi. Kısacası Osmangazi Belediyesi olarak bizler çalışıyoruz” diyen Başkanımızı canı gönülde kutlar, daha nice güzel eserlere imza atmasını dilerim.  

Saygı ve sevgiyle…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500