Advert
Yeşil Bursa Al Sancağına Kavuştu
Mehmet Çetinkaya

Yeşil Bursa Al Sancağına Kavuştu

Dün evliyalar diyarı Yeşil Bursa bir başka coşkuluydu. 

Bursa’nın Yunan işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümü, çeşitli etkinliklerle kutlandı.

96 yıl önce Türk askerleri '2 yıl, 2 ay, 2 gün' süren zorlu mücadelenin ardından 11 Eylül 1922'de Yunan askerini Bursa topraklarından çıkarmıştı. İşte o günden bugüne Bursa’nın kurtuluş günü hep coşkulu geçer.

Yaşananları bir daha yaşamamak adına nesilden nesile bu anlamlı gün kutlanır. O gün zorlu mücadelede bulunanlar rahmet ve minnetle anılır.

11 Eylül, Türkiye Cumhuriyeti'ne uzanan yolda özgürlüğün ve bağımsızlığın en önemli günlerindendir.

Yunan tarafından 8 Temmuz 1920’de başlayan işgal ve zulüm 795 gün sonra yani verilen onurlu mücadele ile 2 yıl 2 ay 2 gün sonunda zaferle sonuçlandı.

11 Eylül 1922 saat 08.20'de Yüzbaşı Rüştü Bey'in göndere çektiği şanlı bayrakla işgalden kurtulan Bursa'da yeniden yepyeni bir sayfa açılır. 2 yıldan fazla düşman işgalinde kalan Bursa ve ilçelerinin çoğu artık özgürdür.

Eylül ayı Bursa ve ilçeleri için zafer ve özgürlükle neticelenmiştir.

Eylül ayında Bursa ve ilçelerinin kurtuluş günlerini tekrar hatırlatmakta yarar var.

6 Eylül İnegöl ve Yenişehir

9 Eylül Orhaneli

10 Eylül Orhangazi

11 Eylül Bursa ve Gemlik

12 Eylül Mudanya

14 Eylül Karacabey ve Mustafakemalpaşa

Bursa'nın Yunan işgalinden kurtuluşu, Ankara'ya, 'Yeşil Bursa al sancağına kavuştu' yazılı kısa ama anlamlı bir telgrafla bildirildi. 

Bursa'nın işgali ile TBMM'de riyaset kürsüsü üzerine konulan kara örtü 2 yıl 2 ay 2 gün sonra Gazi Mustafa Kemal’in talimatıyla kaldırıldı, 11 Eylül, Türkiye Cumhuriyeti'ne uzanan yolda özgürlüğün ve bağımsızlığın günü olarak tarihe zafer olarak yazıldı.

Korku ne demek bilmeden, kişisel hesaplar yapmadan, ülkenin geleceği için tek yürek olarak kısıtlı imkânlarla geniş düşünce ve ufuklarla mücadele ettiler, pes etmediler.

İman gücü ile cesaretle esaret zincirini kırdılar ve muvaffak oldular. Onların tek amacı vardı. Genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla birlik ve beraberlik içinde ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ dediler ve verdikleri zorlu mücadelenin meyvesi olan zaferi kazandılar.

Söz konusu olan vatan ise gerisi teferruattır’ bilinci ve şuurunun ne denli önemli olduğunu yerine getiren kahramanları bizler de en azından unutmayıp hem tarihimizi okumamız hem de o kahramanları yad edip dua edip saygı ve sevgi ile anmamız gerekiyor.

Tarihten, geçmişten, yaşanlardan ibret almamız gerekiyor. İbret almalıyız ki en az yanlışla yolumuza zarar görmeden devam edebilelim.

Topraklarımız için ne denli bedeller ödendiğini bilmemiz, kıymet vermemiz açısından mühimdir.

Ahde vefa göstermemiz, değerlerimize her daim sahip çıkmamız lazım.

Onlar bin bir zorluklarla ülkemizi düşmanlara karşı ayakta tutmayı başarmış, bizlerin de aynı gayret ve düşünceler içinde olmamız gerekiyor.

Bursa’nın da, İnegöl’ün, Yenişehir’in, Orhaneli’nin, Orhangazi’nin, Gemlik’in, Mudanya’nın, Karacabey ve Mustafakemalpaşa’nın da ve diğer il ve ilçelerimizin de kurtuluş günlerini okumamız ve anlamamız ve yeni nesillere aktarmamız lazım.

Sadece Eylül ayında yaşanan 101 kurtuluş günümüz olduğunu unutmamamız ve unutturmamamız gerek.

Canlarını ve mallarını feda ederek hayatlarını bir kenara bırakıp vatanları için ellerinden geleni yapan tüm kahramanlarımızı saygı ile anıyoruz.

Allah (c.c.) milletimize ve ülkemize bir daha böyle kapkara günler yaşatmasın.

Yaşatmaması için de biz bize düşeni yapmamız gerektiğini de unutmamamız gerekiyor.

Bu vesile ile tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve dua ile anıyoruz.

Mekânları cennet ruhları şad olsun…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500