Advert
Şimdi ne olacak?
Erkan Ateş

Şimdi ne olacak?

 

Geçtiğimiz hafta Cumhuriyet tarihimizin en zor kararlarından birini başbakan olarak Ahmet Davutoğlu almak zorunda kaldı. Siyasette her zaman bir çıkış yolu arayan liderler ilk kez bu denli zor bir sürece şahit olmuş oldu. Yılların siyasi birliktelikleri artık görüşmeler ile çözülemedi,  önce AK Parti’de il ve ilçe başkanlarını belirleme yetkisi genel başkan olarak başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan alındı, daha sonra da kendisine kapı gösterilerek itibarsızlaştırılmış oldu. Böylesi bir gelişmeyi ülke olarak hazmediyor olmak da ayrı bir travma .

  Peki bundan sonra ne olacak? Anlaşılan Cumhurbaşkanı beğenmediği Cumhuriyet tarihimizin yerine yeniden bir tarih yazmak niyetinde. Bunun için de başkanlık tipi yönetim sistemini getirebilmek için hem referandum seçeneğini hem de erken seçim seçeneğini masada tutuyor.

Referandum seçeneğinin MHP’de olası bir lider değişikliği durumunda işletileceği, Meral Akşener’li bir MHP’nin AK Parti’den ciddi kopmalara neden olacağı söyleniyor. Bu nedenle Yargıtay’ın MHP’nin olağanüstü kongresi hakkında vereceği karar AK Parti açısından çok önemlidir.

 MHP’de eğer işler Devlet Bahçeli’nin istediği gibi gider ise, o zaman da AK Parti bu sonbaharda erken seçime giderek Anayasal değişikliği sağlayacak çoğunluğu mecliste elde ederek başkanlık sistemini getirmeye çalışacaktır.

   AK Parti’nin kendi içindeki planının ise Ahmet Davutoğlu’nun ve ekibinin yeni dönemde tasfiye edilerek olası bir erken seçimde meclisi firesiz başkanlık sistemine hazırlamak olduğu kesinleşmiş oldu.

 Tüm bu planlar AK Parti açısında dönüşü olmayan sıkıntılı bir süreci de beraberinde getirmektedir. Her geçen gün, AK Parti daha önceden destek aldığı çevreleri birer birer kaybediyor. AK Parti kurultayının adrese dayalı bir kurultay olacağı ve sonucunun önceden belli olması da parti içinde en az 100 milletvekilini rahatsız ediyor.

 Kılıçdaroğlu başkanlık sistemine zemin arayan AK Parti’ye karşı eski Başbakan Davutoğlu’nun kapı önüne konularak 23 milyon seçmene ‘Saray’ tarafından darbe yapıldığını söyledi. CHP’de ise olası bir eken seçim ihtimaline karşı haziran ayında planlanan tüzük kurultayının ertelenmesi gündemde. CHP’de 18 Ocak tarihinde yapılan kurultaydaki tüzük değişikliği ile erken seçimler durumunda aday belirleme yetkisi de  genel merkeze bırakılıyor. Bu durumda bir çok bölgede yeni tartışmaların olacağı görülüyor.

 

 

  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500