Advert
Bembeyaz Kar Yine Kirlenmiştir…
Sevinç Çelebi

Bembeyaz Kar Yine Kirlenmiştir…

Kayak ve Snowboard Öğretmenleri Derneği Başkanı Yahya Usta, Türkiye Kayak Federasyonu’nda yaşandığı iddia edilen yolsuzluklar ve şaibeli işler nedeniyle ertelenen seçimleri ve başkan adaylarının kendilerini aklayamaması ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Adaylardan Fatih Kıyıcı ve Genel Sekreteri Necip Kishalı’yı sert bir dille eleştirdi… Yahya Hoca'nın kısa ve net yorumu ise "Bembeyaz kar yine kirlenmiştir’ diyen Yahya Hoca sözlerine şu şekilde devam etti….

Son günlerde Türk Kayağını, sporcu çocuklarımızın geleceğini, Türk kayak sporunun ve kayak öğretmenliği mesleğimizin geleceğini ilgilendiren, 13 Eylül’de yapılacak olan Türkiye Kayak Federasyonu Başkanlık seçimleri ve federasyonda yaşanan kaos ve yolsuzluk iddialarıyla ile ilgili önemli açıklamalarımızı yönetim kurulumuzla birlikte değerli basınımızın da davet edildiği basın toplantısında, Kültürpark Salon Medya’da gerçekleştirdik. Ve bu toplantımız yerel gazetelerde olduğu gibi, ulusal basında da çokça yer buldu. Teşekkürler.

İTTİFAK BOZULMASA  KİMSENİN HABERİ OLMAYACAKTI

Aslında mutat hale getirmeyi planladığımız toplantılarımızda kayakla ilgili iyi haberler vermeyi çok isterdik. Ancak tüm iyi niyetimize rağmen iyi haberler veremiyoruz.

Hepinizin şahit olduğu sosyal medyada ve yazılı basında yer alan haberler; hepimizi derinden üzmektedir.

Kayak Federasyonu dağılan ittifakla içinde barındırdığı pislikleri kusmuş; bembeyaz kar yine kirlenmiştir.

İttifak bozulmasa; bu kirlilikten kimsenin haberi olmayacaktı.

GÜLER MİSİN AĞLAR MISIN!

Yine ittifak içinde birbirlerine kumpas kurmanın yanında camiada söz sahibi olanların önünün kesilmesi ile ilgili kendi ağızlarından itiraflar havalarda uçuşmaktadır. İşin enteresan tarafı her iki tarafında aynı kumpas için birbirini suçlarken; tüm detayları ortaya dökmeleri güler misin-ağlar mısın misali.

İşin kötüsü alın teri ve emeğe karşı yapılan adaletsizlik, komplo ve tezgah.

Başkan çok para getirdi deniyor. Başarılarımız belli. Harcanan para belli, sonuç belli. Bu paralar nereye harcandı? Daha hangi belgeler çıkacak bilmiyoruz.

Konu başlıklarımız şöyledir;

KAYAK FEDERASYONUNDA YOLSUZLUK VE KAOS

  1. KAYAK FEDERASYONU TÜM CAMİAMIZI TEMSİL ETMEKTEDİR.

Şu an içinde bulunduğu kaos hepimizi derinden üzmüştür.

Bu camianın yolsuzluklarla anılması ve bunlarında belgeleri ile sosyal medyada servis edilmesi ülkemiz adına utanç vericidir.

Devlet büyüklerimizin buna el atması ve bu yolsuzlukların üzerine gitmesi gerekmektedir.

  1. PEKİ BU YOLSUZLUKLAR NELERDİR?

Belgeleri ile ispatlanmış yolsuzluklar içerisinde en dikkat çekeni, aynı gün iki farklı bölgede yarışların yapılıp aynı kişilerin bu yarışlarda görev almasıdır.

Bu görevliler arasında o dönem askerde olanlarda vardır.

Ayrıca yapılan yarışlar ihale edilmemiş gene bu ekip tarafında bir otel önünde hiç para harcamadan yapılıp federasyona faturalandırılmıştır.

Bu evrakların altında imzası olan Başkan adayı Fatih Kıyıcı ve suç ortakları bugün çıkıp bir de başkan adayı olarak suçlarını örtme çabasındalardır.

Onlar aday olacaklarına önce kendilerini aklamalı ve bu camiadan özür dilemelilerdir.

  1. SPORSAL TERÖR ve BAŞARISIZLIK

Harcanan antrenörler, sporcular.

Başkan adayı Fatih Kıyıcı ve ekibi başarılarıyla gündemde olan dönemin teknik direktörü Erkan Yeşilova’yı istifaya sürükleyip ondan sonra örgütlenmeye başlayarak adeta sporsal terör uygulamış ve Erkan Hoca’nın başarıları altında ezilen bu ekip acısını sporculardan çıkarmışlardır.

Avrupa’dan 6 madalya getiren Berkin Usta’yı adeta spordan soğutmuşlardır.

Olimpiyatlara tamamen adamcılık yaparak objektiflikten uzak davranarak masada karar vererek liyakattan uzak kendi bölgelerinden ve paralı-ticari gelir elde ettikleri kulüplerden istedikleri isimleri götürmüşler ve kar yağmayan ülkelerin- Afrikalı sporculara geçilerek Türk kayak tarihinin en başarısız ve vurdumduymaz durumunu Yüce Türk Milletine layık görmüşler ve yaşatmışlardır.

Biz dernek olarak bu durum neticesinde başarısız ve basiretsiz yöneticileri protesto ettik.

  1. DERNEK İLE KÖTÜ İLİŞKİLER

Derneğimiz 282 üyelidir. Herkes kayak camiasına hizmet eden insanlardır.

Gene bu dönemde derneğimiz defalarca mahkemelere verilmiş ve tarihte ilk defa federasyon ve derneğimiz karşı karşıya getirilmeye çalışılmıştır.

Bu yapı içinde hizmet eden kayak hocaları ise buna seyirci kalarak mesleklerine ihanet etmişlerdir.

  1. FATİH KIYICI’NIN TEKNİK KADROSU

Bu kadro hem özel kulüplerde çalışıp hem de milli takımlarda görev yaparak adeta milli formayı bir pazarlık unsuru haline getirmişlerdir.

Hem kulüplerde hem bölgede hem TOHM’da hem de milli takımda çalışarak sadece sporculara baskı yapıp ceplerini doldurmuşlardır.

  1. GRİ PASAPORT

Yine Başkan adayı Fatih Kıyıcı kendi ticari ekibine milli takım kampları haricinde adeta yoldan geçen vatandaşa dahi gri pasaport çıkararak görevini kötüye kullanmıştır.

Buna benzer bir çok belgeli olay söz konusudur.

Bizler büyük bir camiayız.

Bu yolsuzlukların hesabının sorulmasını ve suçluların cezalandırılmasını istiyoruz.

Bu camia önce kötü insanlardan arınmalı ve yoluna öyle devam etmelidir.

Bu arada agazete bir parantez açalım, Yahya Usta'nın iddialarının muhatabı olan Fatih Kıyıcı ve ekibinden konuşmak isteyen olursa bu sütunlar kendilerine açıktır)

Ülke kayağına dış gözden bakma şansımız asla yoktur!

Bu zamana kadar, her federasyonla yakın temas halinde olan derneğimiz ne yazık ki, son iki sezondan bu yana özellikle gerek şahıs bazında gerekse toplumsal bazda bu temastan yoksun bırakılmıştır.

Bir çok üyemiz kayak sporuna hizmet vermekte ve bir çoğu da bu sporun en temelinden gelmektedir.

Dolayısı ile bu sporun sorunlarını görmezden gelmek ve ülke kayağına dış gözden bakma şansımız asla yoktur.

Bugün gelinen olaylara bakınca ne sporsal nede yönetimsel anlamda hiçbir başarı göremediğimizi ifade ermek isteriz.

Olaylar gün yüzüne çıktığından bütün bu işlerin çok planlı ve organize olduğu aşikardır.

BUGÜNLERİ BİR SENE ÖNCESİNDEN GÖRMÜŞTÜR…

Değerli üyemiz sayın Erkan YEŞİLOVA zamanında yazılarında mevcut sistemin yanlışları konusunda çok uyarılarda bulunmuş ve adeta bugünleri bir sene öncesinden göstermiştir.

Dönemin başkan vekili ilk olarak bu değerli hocamızın başarıları altında ezilip onu görevinden istifaya sürükleyerek kendine ve yandaş, vasıfsız, menfi çıkarları önde olan, bilgisiz, biatçı bir kadroyu göreve getirmiştir.

HİÇBİR SPOR ADAMINA YAKIŞMAZ

İstifaya sürüklediği ve bize göre Türk Kayağının en önemli isimlerinden olan Erkan Hoca’mızın ülkemize federasyondan önce ve federasyonla birlikte kazandırdığı 6 Avrupa madalyasını görmezden gelmek hiçbir spor adamına yakışmaz.

İstifaya sürüklediği Erkan Hoca’mızın ardından sıra olimpiyat yolunda en büyük engelleri ülkemizi yurt dışında başarıyla temsil etmiş olan Berkin Usta’ya geldi.

Çünkü, onlar hem hocasının hem de Berkin’in başarısı altında ezildiler.

Ve seçme bile yapmadan kendi adamlarını Olimpiyatlara götürdüler.

Bunun adına sporsal terör demek sanırım en uygunu olur.

Sırf egoları uğruna Kıyıcı kardeşlerin başarılı bir teknik adam ve sporcusuna yaptıkları 'ali cengiz oyunları'nın tanımı bence sporsal terördür.

Sonuçlar ortada, son iki sezondur dünyanın tek gelişmemiş ülkesi olduk çıktık.

Derneğe verdiği hiçbir sözü yerine getirmeyen Kıyıcı ve eski genel sekreterdir.

Başkanın hiç mi suçu yok? Tabi ki var.

Bu insanlara güvenip onları bir gün bile sorgulamaması, sahadaki başarılı ve başarısız insanları karşılaştırmaması,

İstifaya sürüklenen insanlara bir gün bile neden diye sormaması Başkanın en büyük yanlışı olmuştur.

Umarız yeni dönem herkesin bir çok dersi aldığı güzel bir dönem olur.

Dernek her zaman doğrunun yanındadır

Son yıllarda Kayak sporunun yönetiminde en çok göze çarpan durum da şudur;

Seçim olup yönetim ve başkanlar değişmesine rağmen bazı çete tarzı örgütlenen şahıslar rant için ekip halinde seçilen Federasyon Başkanının yanında bir şekilde yer almaktadırlar.

Yarın seçimi kim kazanırsa onun arabasına bineceklerdir. Yani rant kovalayan bu kan emici yarasalar bir yolunu bulup yine seçilen başkanın yanında olacaklardır.

Yeter artık! Bizler artık bu tip insanlardan nefret ediyoruz. Her kim olursa olsun, Devletin parasını çalmak için bukalemun gibi her renge giren bu tarz hırsızlar bu camiadan silinmelidir.

Son günlerde sosyal medyada dolaşan belgeler hakkında en ufak bir açıklama yapılmamış olup eğer doğru ise ki doğru olduğuna inanmaktayız, Devletin parasının nasıl çalındığı, nasıl zimmete geçirildiğini kendi imzalarıyla ve sahte imzalarla ayan beyan ortaya çıkmıştır.

Kayağın içinden geldiği her fırsatta dile getirilen bu ekip devletin parasını çalmasının yanında da sportif anlamda başarısızlığın en büyüğünü de (Bkz. 2018 Kış Olimpiyatları Sonuçları) bu ülkeye yaşatmışlardır.

Biz dernek olarak her zaman yeniliğin ve temiz bir sayfanın yanında olacağız.

Kim geçmişin kirli zihniyetleri ile yol yürümeye devam ederse her zaman dernek ve camia olarak ise karşılarında durmaya devam edeceğiz.

Bu dün de böyleydi, bugün de böyle yarında böyle olacak.

Bu camiayı kim yönetirse yönetsin kim başkan olacaksa önce camiasıyla bütünleşmeli ve kucaklaşmalıdır.

Biz bu konuda ne yazık ki hala kapalı kapılar ardında bu topluma en çok zarar vermiş isimlerle dirsek temasında olunduğunu bilmekte ve bu konuda ne yazık ki gelecek için umutsuzluğa düşmekteyiz.

Biz hala bu süreçte kişi yada kurumların dersler aldığına inanmak istiyoruz.

Öncelikle bu camianın doğru-dürüst insanlarını tanımalı ve onlarla fikir alışverişinde bulunmalısınız.

Her dönemin adamları yine bu oluşumlarda var olmak isteyecektir.

Dernek her zaman doğrunun yanındadır ve öyle olmaya devam edecektir.

Saygılarımla

Yahya USTA

Türkiye Kayak ve Snowboard Öğretmenler Derneği Başkanı

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500