Advert
Haklarımızı işletelim
Mehmet Çetinkaya

Haklarımızı işletelim

Bankalar bir şekilde zeminini hazırlayıp olmadık işlerden acayip isimler altında çeşitli ücretler almakta.

Bireysel olarak baktığımızda rızamız dışında ödediğimiz çok yüksek rakamlar gibi gözükmese de genele vurduğumuzda çok büyük rantlar sağlanmakta.

Bankalar envai çeşit ücret ve komisyon tahsil edip servetlerine servet katıyorlar.

Elbette bankalarda kazanacak

Kazanıyor da zaten. Ama daha çok kazanç için haksız bedellere herkesin tepkisi var.

İşte bunlardan biride haksız yere alınan hesap işletim ücretleri... Nihayet iptal edildi...

Ticaret Bakanlığı yaptığı basın duyurusunu bir kez de buradan sizlerle paylaşalım.

‘Tüketicilerden alınabilecek hesap işletim ücretine ilişkin olarak, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 4’üncü maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından 3 Ekim 2014 tarihli ve 29138 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren finansal tüketicilerden alınacak ücretlere ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelik ile düzenleme yapılmıştır.

Yönetmeliğin 13’üncü maddesi 1’inci fıkrasında bu ücretin finansal tüketicinin hesap sayısına bağlı olmaksızın müşteri bazında ilgili kuruluşun belirlediği dönemlerde tahakkuk ve tahsil edilebileceği belirtilmiştir.

Hesap işletim ücretinin iptali istemiyle Danıştay 15. Dairesinde açılan davada, 06 Şubat 2018 tarihli karar ile hesap sayısına bağlı olmaksızın müşteri bazında hesap işletim ücreti tahakkuk ettirilmesine ilişkin düzenlemenin 6502 sayılı Kanuna aykırılık teşkil etmesi nedeniyle oybirliği ile iptaline karar verilmiştir.

Bu kapsamda, iptal kararları hukuki işlemi geçmişe etkili olarak ortadan kaldırdığından finansal tüketicilerden alınacak usul ve esaslar hakkında yönetmelik ile tahsil edilebileceği hüküm altına alınan ‘Hesap İşletim Ücreti’nin yasal dayanağı ortadan kalkmış olup, tahsil edilen söz konusu ücretin iadesine ilişkin olarak, tüketicilerimizin;

Öncelikle ücreti tahsil eden bankalardan iade talebinde bulunmaları,

Ücretin iade edilmemesi durumunda ispatlayıcı bilgi ve belgeler ile uyuşmazlık konusunun değeri dikkate alınarak Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru dilekçesi ile şahsen, avukat marifetiyle veya e-devlet üzerinden https://tuketicisikayeti.gtb.gov.tr adresli internet sitesinden müracaatta bulunmaları mümkün bulunmaktadır.

Bununla birlikte, geçmişe dönük bu ücretlerin iadelerinin sağlanması adına farklı iletişim kanallarından tüketicilerimize ulaşarak danışmanlık hizmeti verilebileceği,  tüketici hakem heyetlerinde dosya açılmasına aracı olunabileceğine ilişkin taleplere itibar edilmemesi, bu tür dolandırıcılıklara karşı dikkatli olunması, nüfus cüzdanı, kredi kartı ve adres bilgileri gibi kişisel bilgilerin paylaşılmaması gerekmektedir. Bu tür durumlarla karşılaşan tüketicilerimizin konuyu Bakanlığımıza, emniyet birimlerine ve savcılıklara bildirmesi önem arz etmektedir.‘

Evet, hak aramak en büyük anayasal haklarımızdan biridir.

Bizler haklarımızı aramadıkça takip etmedikçe, gerektiğinde itiraz ve tepki göstermedikçe şikâyetçi olma hakkımız da ortadan kalkıyor.

Ne kimsenin haksız yere hakkını yiyeceğiz.

Ne de kendi haklarımızı yedireceğiz.

Malumunuz Danıştay 15. Dairesi, bankaların ‘hesap işletim ücreti’ almasını düzenleyen yönetmelik hükmünü iptal etti. Bence de iyi yaptı. Doğru bir karar verdi.

Çünkü makul ve mantıklı bir şey değildi.

Zaten senin müşterin senin işlemin ve zaten kazanıyorsun. Birde ayrıca hesap işletim ücreti de ne demek oluyordu. 

Geçmişe dönük 10 yıl içinde hesap işletim ücreti sizden kesilmişse bu paraları bankanızdan bir dilekçe ile isteyin. Paranızı iade etmezlerse tüketici hakem heyetlerine başvurun.

Her konuda olduğu gibi bu konularda da bilinçli tüketici olmamız lazım.

Bizler haklı olduğumuzda hakkımızı ararsak haksızlıklar azalır.

Haklı olduğumuz halde hakkımızı aramaz isek haksızlıklar artar.

Sonuçta, bankalarla iş yaparken kendimizi kek yerine konuymuş hissetmemeliyiz...

Birçok vatandaşımız maalesef bu hissi derinden yaşıyor.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500