Advert
Yenikapı’dan Malazgirt'e
Mehmet Çetinkaya

Yenikapı’dan Malazgirt'e

Tarihimizde pek çok zaferler yaşanmış. Ağustos ayı ise zaferler açısından ayrı bir yer edinmiştir.

Bunlardan biri de 1071 Malazgirt zaferidir.

Malazgirt Zaferi’nin üzerinden 947 yıl geçti. Tarihimizden ve geçmişimizden ders çıkarmak ve unutmamak adına o günleri yâd etmek ve anlamak önemlidir.

Milletimizin mayasında yer alan kahramanlık ruhunun yaşanması ve yayılması adına zaferlerimizi de yanlışlarımızı da bize yanlış yapanları da unutmamak önemlidir.

Unutursan, unutturursan ölürsün. Geçmişten her daim ibret alıp dersler çıkarmalıyız. Geçmişe takılıp da kalmamalıyız. Hep ileri gitmemiz gerekiyor. Çok okumamız ve çok çalışmamız gerek. Çok üretip az tüketmek gerek.

Dün de tarihi bir zafer kutlandı.

Yenikapı ruhu adeta Malazgirt'e taşındı... Gönül isterdi ki ana muhalefet de orada olsun... ama olmadı.

                        ****

MHP lideri Devlet Bahçeli 1071 Malazgirt zaferinin 947. yıldönümünde yaptığı konuşmada; “26 Ağustos 1071’de sıradan iki ordu, sıradan iki devlet tesadüf eseri muharebe ve mücadeleye girişmemiştir. Bu ovada iki ayrı dünya, iki ayrı medeniyet, iki ayrı stratejik hedef tarihin akışı içinde kaçınılmaz bir şekilde karşı karşıya gelmişlerdir. Malazgirt, yankıları hala devam eden haç ile hilalin çatışmasına, hak ile batılın çarpışmasına sahne olmuştur. Malazgirt Zaferi; İstanbul’un fethinin mutlak bir habercisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin muhkem bir harcıdır. Aziz ecdadımız Sultan Alparslan 26 Ağustos 1071 Cuma günü zaferden önce giydiği beyaz elbiseyi kefeni görmüş; şehadeti de, muzaffer olmayı da bir saadet kabul etmişti ancak Bizans’ın kokuşmuş zihniyeti bütün bu insafsız ve insanlık dışı eylem ve niteliklere sahiptir” hatırlatması yaptı.

                        ****

TBMM Başkanı Binali Yıldırım ise "Türkiye’yi tehdit etmeye kalkanlar gereken cevabı misliyle alırlar. 1071’de Malazgirt’te, Allahû Ekber nidalarıyla buluşan bu topraklar her zaman Kubbet-ül İslam olmuştur. Milletimiz bin yıldır dünyaya hakkı ve hakikati haykırmıştır. Türk milleti, 26 Ağustos 1071'de kazandığı zaferle tarihi değiştirdi ve hakkı üstün tutmak için İslam’ın kılıcı olduğunu bütün dünyaya gösterdi. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir medeniyetin varisidir.

Finans piyasasındaki spekülatif hareketlere rağmen güçlü ekonomisiyle her türlü saldırıya rağmen Türkiye gelecek hedeflerine yürümeye devam ediyor. Türkiye’yi tehdit etmeye kalkanlar gereken cevabı misliyle alırlar. Muhataplarımızın bir süredir sergiledikleri anlamsız ve aymaz tavırlarından en kısa sürede vazgeçerek ilişkileri normalleştirmek için yeni bir yaklaşımı göstermelerini tavsiye ediyorum" dedi.

                        ****

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuşması öncesinde Devlet Bahçeli'den gelen öneri üzerine Ahlat'a 10 dönümlük bir Cumhurbaşkanlığı otağı yapılacağının müjdesini verdi.

Erdoğan, konuşmasının devamında "Malazgirt, öncesine baktığımızda Mekke, Kudüs demektir, sonrasına baktığımızda Bursa, Edirne, İstanbul, Rumeli, tüm Balkanlar demektir. Malazgirt ruhunu unutursak ne öncemiz kalır, ne sonramız. Biz, Malazgirt'te nasıl bir millet olduğumuzu cümle aleme ilan ettik. Anadolu bir benttir. Bu bent yıkılırsa ne Ortadoğu kalır ne Afrika ne Orta Asya kalır ne Balkanlar ne Kafkasya kalır" hatırlaması yaptı.  Konuşmasını okuduğu dua ile sonlandıran Erdoğan, "Biliyorsunuz çok açık ve net ortada o da şu; 'Hepiniz toptan sımsıkı Allah'ın ipine sarılın, ayrılığa düşmeyin.' Ayrılığa düşmeyeceğiz" ifadelerini kullandı. Erdoğan'ın duasına âmin dememek mümkün değil...

'Vatan sevgisi imandandır' diyen bir peygamberin ümmeti, ecdadına yakışan milletin torunu olmak da bize düşüyor.

Allah (c.c.) devletimize milletimize hainlere karşı her daim zaferler nasip etsin.

Bölünüp parçalanan ve hainlikler yapan milletler tarih sahnesinden ve sayfalarından silinip gitmeye mahkûmdur.

Birlik, dirlik, dayanışma, adalet, eğitim, teknoloji, üretim, ilim ve bilimle iç içe olursak kazanamayacağımız zafer yoktur.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500