Advert
Bu akşam başka bir kadınla…
Mehmet Çetinkaya

Bu akşam başka bir kadınla…

Bu pazar da sizlere kıssadan hisse çıkaracak bir hikâyemiz var.

Keyifle okumanız dileğiyle.

Bir adam hanımına “Bu akşam yemeğe çıkalım mı?” diyor… Hanımı ise şöyle cevap veriyor, “Hayır, bu akşam benim yerime git başka bir kadını yemeğe götür…”

Düşünün, kadın “Hayır ben seninle yemeğe çıkmayacağım, başka bir kadınla git” diyor.

Adam şaşırıyor ve diyor ki “Ben seni yemeğe çıkaracağım, sense bana başka bir kadınla gitmemi söylüyorsun. Ben bu kadar mezhebi geniş bir adamıyım ki sen bana hangi kadından söz ediyorsun?!”

Hanımı “Annen” diyor.

Böyle bir anı düşünün. Böyle bir anı hayal edebiliyor musunuz? “Ben bugün yemek teklifini reddediyorum. Yemeğe lütfen annenle git. Uzun zamandır anneni görmeye gitmedin, onunla vakit geçirmedin, yemek yemedin, bu yüzden annenle git.”

Adamın adeta kanı donuyor. Karısının bu inceliği karşısında duyduğu minnet ve muhabbet dolu bir sesle “Ne kadar iyisin, böyle düşündüğün için Allah senden razı olsun” diyor.

Sonra da hemen annesini arıyor, “Anne hazırlan gelip seni arabayla alacağım, beraber dışarıda yemek yiyeceğiz, sonra da beraber hem sohbet eder hem de yürürüz.”

Annesi duyduklarına inanamıyor! Hayretle “Gerçekten mi!” diyor.

Adam, “Evet anne bu akşam yemeği beraber yiyeceğiz. Hadi ben geliyorum…”

Bir saat kadar sonra birlikte bir lokantadalar. Kadın o kadar sevinçli ki… Bu akşam onun için sanki bir rüya gibi… Nerede ya da ne yedikleri önemli değil. Sokakta bir kaldırımda bile oturup yemek yeseler onun için hiç fark etmeyecekti.

Onun için önemli olan şey, oğlunun onunla beraber olması, ona karşı bu kadar sevecen davranmasıydı. Hanımıyla çocuklarıyla ve işiyle meşgul olmasına rağmen oğlu annesini unutmamıştı.

Oğluyla beraber geçirdikleri bu akşam onun için hayatının en güzel akşamı olmuştu. Eve dönerlerken oğlu annesine dedi ki, “Anneciğim mutlu musun? Bu yemek ve yürüyüş seni memnun etimi?”

Annesi “Evet çok, çok güzeldi, Allah senden razı olsun” dedi.

Oğlu, “İnşallah bunu tekrar yapacağım” diyecekti ki, annesi sözünü kesti, “Hayır İnşallah bir dahaki sefere ben seni davet edeceğim.”

Aradan uzun bir zaman geçmişti. Adam çok meşguldü. Bir türlü bir araya gelemediler ve bir süre sonra anne vefat etti.

Oğlu çok üzgündü. Bir zaman sonra, annesini yemeğe götürüşünün tam bir sene sonrası, aynı gün için gittikleri lokantadan iki kişilik bir yemek daveti aldı.

Hanımı ile birlikte daha önce annesiyle yemek yedikleri aynı lokantaya gittiler. Yiyecekleri yemeğin hesabı çok önceden ödenmişti. Adam merakla sordu, “Biz kimin davetlisiyiz?” Kendisine bir mektup verdiler, merakla açtı. Mektupta şöyle yazıyordu:

Sevgili oğlum

Allah senden razı olsun. Beni buraya yemeğe getirdiğin akşam seni aynı yere davet edeceğime söz vermiştim. Ama sen o kadar meşguldün ki bunu yapabileceğim müsait bir zamanını yakalayamadım. İşte şimdi verdiğim bu sözü tutuyor, seni ve değerli hanımını yemeğe davet ediyorum. Allah sizden razı olsun.”

Evet, bazen işe öyle dalarız ki, kendimizi ve sevdiklerimizi unuturuz.

Değerlerimizi unuturuz. Bazen kaynanadan kaynaklanan, bazen gelinden kaynaklanan, bazen evlatlardan kaynaklanan, bazen de dünya işleri ve telaşı işte.

Mümkün olduğu kadar sevdiklerimize de zaman ayırmamız gerekiyor. Çok geç ve güç olmadan.

Gerçek dostlarınızı ihmal etmeyin. Bir şekilde vakit bulun sıla-i rahim yapın.

İslam dinimizin de çokça önem verdiği konulardan biridir sıla-i rahim

Akrabalar, yakınlar arasındaki bağı ve iletişimi sağlam tutmak bu ilişkileri canlı tutmaktır.

Yaşlılarımızın duasını almaktır. Yaşlılarımızın tecrübelerinden istifade etmektir.

Anneniz, babanız, kardeşiniz, abiniz, amcanız, dedeniz, torununuz, gerçek dostlarınız ama başka sevdiklerinize sürpriz yapın, size de sürpriz yapılsın.

Sevdiklerinize vakit ayırın ve beraber güzel anlar yaşayın.

Bir gün isteseniz de onlar ya da siz olmayacaksınız.

Fırsat varken ertelemeyin. Bazen ajandanıza yazın, bazen de plansız bir şekilde uygulayın. Kârlı çıkacaksınız.

Sevelim ve sevilelim.

Hayat sürprizlerle dolu, unutmayın…

Sevdiklerinizle vakit geçirdiğiniz özel ve güzel bir hafta sonu diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500