Advert
Yaşar Kalpte Ülküler..

Yaşar Kalpte Ülküler..

Eylül 1932 - 13 Ağustos 1933 arasında Milli Eğitim Bakanlığı yapan siyasetçi ve doktor olan Reşit Galip Cumhuriyet 10. yılını doldururken 23 Nisan 1933 sabahı çocuklarına kendi yazdığı bir andı okutmuş ve o gün “Çocuk Haftasını açılış konuşmasında da bu metni tekrar etmişti.

Bu konuşmanın ardından Bakanlıkça yayımlanan bir genelge ile Cumhuriyet'in 10. yılından başlayarak okullarda sürekli hep bir ağızdan okutulan andımız vardı. Türk’üm, doğruyum çalışkanım, Ülküm yükselmek, …  ” diye sürüp giden andımızı okuyordu.

Buradaki Türk ve ülkü kelimesinden ürkenler bu andımızı yasakladılar..

Türk olmaktan Türklükten ürkenlerin başına Türk kelimesinin yazılı olduğu Orhun anıtları büyüklükte taş düşsün.

Gelelim “ülkü” kelimesine..

İsmet Bozdoğan, “Atatürk’ün Sofrasında” adlı kitabında (Bu sözler İhsan Sabri Çağlayangil’den dinlenmiş, Sebatı Ataman’dan tahbik edilmiştir) notunu düşerek, Ulu Önder Atatürk’ün 1933’de “ÜLKÜ” ile ilgili şu sözlerini kaydediyor.

“ ... Bu nokta çok önemlidir. Fakat bunlar konuşulmaz, yaşanır. Elbette bir milletin bir ülküsü olacaktır. Ama bu ülküler devletler tarafından açıklanmaz, millet tarafından yaşanır. Nasıl bakarken gözlerimizin farkında değilsek, ülkü’de bütün davranışlarımızda farkında olmadan yaşar. Hareketlerimizi düşüncelerimizi etkiler, fakat konuşulmaz!..

Ben Devlet Başkanıyım, sorumluluklarım vardır. Bu sorumluluk altında ben konuşamam. Zaten ülküler konuşulan şeyler değildir ki..

Bursa’da, 2000 yılında kurulan bir “S.S. Ülküm Eğitim Kooperatifi “ var.  Nüfusu 3,5 milyonu geçen Bursa’da kendisine temel hedef olarak milli şuuru yüksek, İslam ahlak ve fazileti ile yetişecek, milli ve manevi değerlerine bağlı nesiller yetiştirmeyi” olan bu kuruluşun Dikkaldırım Mahallesinde Hilal Düğün salonunda düzenlediği sade bir iftar yemeğinin konuğu oldum.

Kuruluşundan bu yana başta eğitim olmak üzere, sosyal ve kültürel alanda, birçok projeye hayata geçiren Ülküm Eğitim kooperatifi, düzenlediği “milli Refleks” konferansları ile de takdir toplamaktadır.    

Bünyesindeki “Entepe Gençlik ve Kariyer Merkezi” ile geleceğimizi teminatı olan öğrencileri üniversite sınavı (LYS) hazırlayan, kooperatif, Altıparmak Caddesi’nde açtığı yurtla kız öğrencilere barınma imkânı sağlamaktadır.

Ülküm Eğitim Kooperatifi Başkanı Mehmet Aydın, iftar sonrası yaptığı konuşmada kooperatifin amacı ve hedeflerini anlattı.

Amaçlarının “Kendi değerlerine, kültürüne, devletine ve milletine bağlı, toplumda söz sahibi ve dünyaya rol model olacak, ülke ve milli meselelere duyarlı bireylerin ve nesillerin yetişmesini” sağlamak olduğunu söyleyen Aydın, hedeflerinin ise, eğitimin her kademesinde faaliyet gösterecek kurumları oluşturmak ve açılacak okullarda, yüksek nitelikli ve faziletli nesiller yetiştirmek olduğunu, bunun için de Bursalı hayırseverlerin yardım ve desteklerine ihtiyaç duyduklarını bildirdi.

  • Eğitimin neferleri büyük ödülü

Aydın, toplumun değişik kesimlerinden “Milli Eğitim” sistemine emek harcayan, destek veren kurum ve kuruluşları tanıtmak, onları onurlandırmak, toplumun ilgisini eğitime yöneltmek, kurumlarımıza destek sağlamak, eğitimin milli olması ile ilgili çalışmaları teşvik etmek amacı doğrultusunda “Eğitimin Neferleri Büyük Ödülü” vermeyi kararlaştırıldığını belirtti. 

İftar yemeğinde, Fahri Karayel, Şaban Yazla, Mehmet Çetin, Haydar Ersoy ve Erol Sönmez’den oluşan komisyonun belirlediği 2016 yılının “Eğitimin Neferleri Büyük Ödülleri” sahiplerini buldu.

“Bağışçı Büyük ödülü”  Mazlum Ümit’e, “Daimi Destek Büyük Ödülü” Rızvan Şirketler Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Rızvanoğlu’na ve Yönetim Kurulu Özel Ödülü de Yüksek Öğretmenliler Süper Eğitim Merkezi (YÖSEM) den Haydar Ersoy'a verildi.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500