Advert
Öğreten öğretmene muhtacız
Mehmet Çetinkaya

Öğreten öğretmene muhtacız

Aslında mektuplar özeldir. Şahsa münhasırdır.

Ancak bu mektup herkesi ve her kesimi ilgilendiren özel bir durumdur.

Herkesin bugünü ve yarınını ilgilendiren mesajdır.

Başarılı bir işveren önce çalışacağı ekibi ile iç içe olmalı ve değer vermeli ki değer görsün, talepler içtenlikle yapılsın ki sonuç başarılı olsun.

İşte yeni Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk da işe öğretmenlerle başladı. Çünkü başarıya ekibiyle, kadrosuyla, öğreten öğretmenleriyle ulaşacağına inanıyor.

Bakan Ziya Selçuk'un bu mektubu öğretmenlere değer verdiği ve de vermeye devam edeceğinin mesajıdır.

Bu mektupla bir ilke imza atmış oldu. Birçok öğretmen mektuptan mutlu ve umutlu oldu.

Unutmayalım ki büyük zaferler hakiki ilim ve bilimle olur.

Bu da doğru eğitimle ve çok çalışmakla mümkündür.

Eğitim camiası "Uzun zamandır böyle bir bakan beklentimiz vardı" diyordu.

Bazıları da "Yakinen tanımasak da seminerleri ile çalışmaları ile ileri görüşlü ve bir eğitim sevdalısı" olarak tanımlıyorlar ve öğretmenler olarak "Çok umutlandık ve heyecanlandık" şeklinde beklentilerini dile getiriyorlar.

İşte umutlu ve heyecanlı öğretmenlerimize Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un gönderdiği elektronik mektubun tam metni:

 

Değerli Meslektaşlarım,

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk Millî Eğitim Bakanı olarak göreve başlamış bulunuyorum. Okulu, öğretmenler odasını bilen ve o günleri daima hatırlayan biri olarak sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum.

Sizler gibi meslek hayatıma ben de öğretmen olarak başladım. Daha sonra akademisyen ve yönetici olarak çeşitli üniversitelerde, kurumlarda görev yaptım. Kısacası ömrüm okullarda, eğitim ortamlarında geçti. İçinizden bazı öğretmen arkadaşlarımla birçok çalışmada aynı havayı teneffüs ettik, aynı mekânları paylaştık. Sizlerin neler hissettiğinin, neler düşündüğünün farkındayım. Şimdi, Millî Eğitim Bakanlığının koridorlarında benim şahsımda temsil edildiğinizi; aklımda, düşüncemde, gönlümde, duygularımda hissiyatınızın taşındığını bilmenizi isterim.

Samimiyetle ifade etmek isterim ki görevimi ifa ederken en önemli güvencem siz değerli meslektaşlarım olacaktır. Başarılı olacaksam bu, sizlerin sayesinde; desteği, duası ve katkılarıyla olacaktır.

 

Sevgili Mesai Arkadaşlarım,

Günümüz dünyasında kişilere atfedilen değer, insanlara duyulan saygı, aslında çalıştıkları kuruma verilen değer ve saygı ile doğru orantılıdır. Bu itibarla her bir öğretmen arkadaşımın, Millî Eğitim Bakanlığının değerli bir mensubu ve Bakanlığımızın saygın bir bireyi olmakla gurur duymasını istiyorum. Yine Bakanlığımızın yaptığı her güzel işi ve gerçekleştirdiği her anlamlı faaliyeti; öğretmenlerimizin “Bunu, benim Bakanlığım yaptı.” diye sahiplenmesini ve benimsemesini istiyorum.

Bilindiği gibi okullar, derslikler, laboratuvarlar, kitaplar, velhasıl eğitime dair ne varsa; çocuklarımızın hukukunu koruma ve onların geleceğe daha güvenle bakmalarını sağlama amacına yönelik inşa edilmiştir. Nihayetinde eğitimde yapılan her çalışmanın temelinde en kıymetli varlıklarımız olan evlatlarımız vardır.

Sevgili öğretmenlerime şu hususu ifade etmek istiyorum. Sizler bizim için çok değerlisiniz. Çünkü bugünü ve geleceği sizler yeşertiyorsunuz. Verdiğiniz emeğin, çektiğiniz sıkıntıların farkındayız. Bu meşakkatli görevi ifa ederken karşımıza çıkan engelleri elbirliği ile aşma gayreti içinde olacağız. Öğretmenlik sadece öğrencilere bazı bilgileri öğretmek değil, daha ziyade öğretmenin kendi kemalatını tamamlama ve olgunlaşma yolculuğudur. Büyük ve fedakâr MEB ailesi olarak bu yolculukta, ülkemizin bütün çocuklarını kuşatacak ve inşallah bu yolda emin adımlarla yürüyeceğiz. İyiye, güzele ve hakikate dair ne varsa ülkemiz ve çocuklarımız için birlikte başaracağımıza olan inancım tamdır.

Bu duygu ve düşünceler içinde tüm öğretmen arkadaşlarıma sağlıklı, huzur dolu bir ömür, güzel bir gelecek ve yaptıkları özverili çalışmalarda başarılar diliyorum.

Bu vesileyle; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere ebediyete irtihal eden tüm şehitlerimizi, bilhassa bayrağımızın dalgalandığı her yerde şanla, şerefle görev yapmakta iken şehit olan öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Sevgi ve saygılarımla…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500