Advert
Ördekli Kültür Merkezini helal etmiyorum!

Ördekli Kültür Merkezini helal etmiyorum!

Medeni Hukuk dersinde Rahmetli Prof. Dr. Yusuf ZİYA Binatlı Hocamdan öğrendiğim ilk önemli bilgi Bazı durumlarda kanunun Lafzı, aslından önemlidir” sözüdür. Bu şu demektir; kanunun dili açık, seçik ve anlaşılır olmayabilir. Böyle durumlarda yorumun kanun metninin anlamı, ruhu ve özünün önemli olması gerekir.

Belediyeler, halkın yararına etkinlikler düzenlerler. Kültür ve sanat konularında toplumun gelişmesi adına programlar yapar, halkın katılımını sağlayarak meslek edindirme kursları açarlar. Bunları yapacak bütçeyi de bizatihi halktan alırlar. Halkın parasını yine halka hizmet adına halk için harcarlar.

Harcamalıdırlar.

Bazen güçleri nispetinde eski kültür varlıklarını restore ederek sosyal amaçlara uygun olarak halkın kullanımına tahsis ederler.

Etmelidirler.

Osmangazi Belediyesinin Payitaht olarak ilk il merkezi olma avantajıyla böyle lokasyonları vardır. İlk aklıma gelenler Sümbüllü Bahçe Konağı, Sukaypark, Irgandı köprüsü, Karabaş-i Veli Mevlevi Tekkesi ve etkinliklerin gözbebeği olan Ördekli Hamamı Kültür Merkezidir.

Bütün Anayasal Kurumlar, dernekler ve hatta gerçek kişiler ilgili yerden izin aldıktan sonra Ördekli Hamamı etkinlik salonlarında kamu yararına toplantılar düzenlerler ve sergiler açarlar.

Yasa böyle der!

Benim de onlarca kez etkinlik takip ettiğim konuk ya da konuşmacı olarak katıldığım Ördekli Kültür Merkezi Bursa kültür ve sanatı adına gerçekten önemli bir merkezdir.

Bazen yasalar yoruma açık olurlar. Mal sizinse o yorumu yapar ve karar verirsiniz. Bir düğün salonu sahibi salonunu istediğine kiraya verebilir ama emanet sahibi insanlar bazen yasa ver dese de istediğine veremez.

Ben, Türkiye’nin partisi olacağım diye yola çıkan ve bu tezgâhla oyunu artıran, belediyeler kazanan bir parti, göreve gelince halktan topladıklarının yanı sıra genel bütçeden aldıklarını hizmet yerine hendek kazmaya harcayanları bilmek gerekir.  Koruyabilmek için uğruna yüzbinlerce şehit verdiğimiz Misak-ı Milli sınırlarımızı yok görerek belediyelerde Özyönetim” safsatasını ortaya atarak merkezi hükümete hesap vermeyiz şımarıklıkları yapanlara zımnen de olsa destek verilmez.

Bursa Osmangazi Belediyesi Ördekli Kültür Merkezinde böyle bir yanlış yapılmıştır. O partiye kongre etmesi için salon tahsis edilmiştir. Yasal Parti ise ki; eylem ve söylemleri ile kendisini yasal anlamda da tartışılır hale getirmiştir. Bursa Halkının paraları ile yapılan bir merkezi tahsis edemezsiniz.

Sakın kanuna uygun demeyin!  Ben kanunun metninden değil ruhundan bahsediyorum. Türkiye Cumhuriyetinde kanun çıkarma ancak TBMM gücü ve yetkisindedir. Orada çıkan kanun da kendisini yıkmak isteyenlerin kullanması adına çıkmaz. Ruhunda bu yoktur.

Bu satırlar siyaseten yazılmadı. Yakın seçimlerde Ankara Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek’in Ankara’da bütün billboard ve durakları muhalefete kapatmasını kınamıştım.

Bu hal o hal değildir.

Bu kongre her hangi bir düğün salonunda yapılabilirdi. Parti yasal “göründüğü” için de sorun etmezdim ama Ördekli Kültür Merkezinin parti görüntülü amaçları belli grubun hizmetine verilmesini helal etmiyorum.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500