Advert
Dündar Başkan tarihe nasıl geçer?

Dündar Başkan tarihe nasıl geçer?

 

Belediyelerin kendi karne notlarını açıklama mevsimindeyiz. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, son seçim döneminin ikinci toplam hizmet döneminin yedinci yılını önce ekranda görseller ile ardından kürsüye çıkarak anlattı.

Osmangazi Belediyesi sınırlarının içinde taşıdığı değerler ve Bursa’nın yüreğinin oturduğu merkez olması nedeniyle hizmet etmenin en zor olduğu Belediyelerden birisidir. Tarihi dokunun korunmasının yanı sıra zamanında yapılan yanlış tercihlerin yükünü taşıyarak yaşayanlarını mutlu etmek zor zanaattır.

Yeşil Bursa’nın yeşil alanların talan edildiği bir bölgesi olan Osmangazi’de kamuya ait alanların azlığı her yapılacak hizmetin ilk şartı kamulaştırmadır.

Bütün bunlara rağmen Osmangazi Belediyesi’nin Bursa’da halkına hizmet üretme ve halkına yaşamı kolay kılma adına yaptıkları ile şanslı ilçelerin başında gelmektedir.

Osmangazi yıllarca Bursa iş ve sosyal yaşam merkezi olarak kentin yükünü çekerken hep hırpalanmıştır. Tercihler değiştikçe yeni lokasyonlar oluştu ve zaman içerisinde Osman gazi kenti içinde göç veren bir bölge olmaya başladı.

Bu gidişe dur demek için atılan yanış bir adım Osmangazi’nin kentsel çöküntü bölgesi olan Doğanbey’i betonlaştırarak, sosyal çöküntü bölgesi haline getirmiştir.

Mustafa Dündar gerçekten ödül alan projelerle Osmangazi’ye değer katan bir başkan olmuştur. Ama onu tarihe geçirecek olan en radikal ve doğru hamle Doğanbey’in sosyal rehabilitasyonu olacaktır.

Gözümüzü kapayarak sorunları görmezden gelmek fıkralara konu olan devekuşu misali bizi komik duruma düşürür.

Zaten Devekuşunun da kafasını kuma gömmek gibi bir alışkanlığı olduğu yalandır. O zaman Doğanbey'de saatlik kiraya verilen evlerin olduğunu bileceğiz ve kentin kalbine saplanan bu ahlaksız hançeri söküp atacağız. Bu Mustafa Başkanın kalan üç altın yılının en büyük hedefi olmalıdır. Rehabilitasyon sadece yıkmakla dökmekle olmaz.

Bir zamanların batakhanesi olan Arap Şükrü Sokağı bile günümüzde Bursa’nın önemli bir referans noktası olmuştur. Bunun tek çözümü oradaki nüfusun Bursa’da yaşayan gerçek nüfus olmasını sağlamaktır. Ben başkandan bu hamleyi bekliyorum.

SUKAYPARK’da ki keyifli basın toplantısının bir güzelliği de misafirim olan 14.ncü dönem Bursa Milletvekili Ertuğrul Mat’lının başkanın ricası ile söz alarak lezzetli üslubuyla 45 yıl sonra Bursa’yı anlatması oldu. Sevgili Ertuğrul Mat’ın çok yakında agazete’de de köşesinden okurları ile buluşacağını da eklemeliyim.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500