Advert
Ramazan Rotary
Sevinç Çelebi

Ramazan Rotary

Topluma hizmet amacı ile çeşitli meslek guruplarından isimlerin bir araya gelerek kurduğu Tophane Rotary Kulübü, sosyal sorumluluk projelerine hız kesmeden devam ediyor. Geleneksel hale gelen ve bu yıl 7’ncisi gerçekleştirilen iftar sofrasında Ramazan ayı boyunca 15 bin kişiye iftar verilmesi hedefleniyor. Tophane Rotary Kulübü tarafından Ramazan ayı boyunca Görükle’de her akşam 500 kişilik iftar sofrası kurulacak.19 MAYIS’I DA GENÇLERLE KUTLADI

18-30 yaş grubundan oluşan Tophane Rotaract Kulübü üyelerinin de destek verdiği gecede, 19 Mayıs akşamı düzenlenen iftar yemeğinin ardından Kurtuluş Savaşı mücadelesi veren aziz şehitlerimizin ruhlarına lokma dağıtımı yapılırken, hep birlikte söylenen marşlar, gökyüzüne salınan balonlar ve konfetiler ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlandı.

ATAMIZIN YOLUNDAYIZ

Tophane Rotary Kulübü Dönem Başkanı Remzi Abdioğlu ve Gelecek Dönem Başkanı Ceyhun Yalçın yaptıkları konuşmada, “Topluma hizmet etmek için bir araya gelmiş gönüllü üyelerimiz ile geleneksel hale getirdiğimiz iftar sofralarımızın yedincisini gerçekleştirmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. İftar mekanı olarak Görükle’yi seçmemizin amacı, üniversite eğitimi için gurbette bulunan gençlerimizin çoğunlukla burada yaşamasıdır. 19 Mayıs iftarımızda ise Atamızın ‘Bütün ümidim gençliktedir’ sözünde vurgu yaptığı ve dünyada onlara armağan edilmiş tek bayramı hep birlikte kutlamak için bu gece ayrı bir organizasyon düzenledik. Gençlik Bayramı’nı gençlerle kutlamak bizlere de ayrı bir sevinç ve gurur veriyor. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve saygıyla anıyoruz” dedi.

KAYNAŞMANIN VE PAYLAŞMANIN MUTLULUĞU

Avukatından sanayicisine, iş adamından mühendisine kadar çeşitli meslek gruplarından oluşan kulüp üyeleri, üniversite öğrencileri ve hasta yakınları başta olmak üzere bölge halkına, bizzat kendilerinin servis ettikleri iftar sofrasında kaynaşmanın ve paylaşmanın mutluluğunu yaşıyor. İftarlara, yoğun ilgi gösteriliyor.

Paylaşmak, hayatta en büyük ve güzel zenginliktir

Tophane Rotary Kulübü’nün en eski üyelerinden olan, 2002-2003 döneminde kulübün başkanlığını yapmış Kemal Kaner’in eşiyim. 7 yıldır geleneksel hale getirdiğimiz iftar programımızda her akşam bir Rotaryan yemek veriyor. Böylece iftarımıza gelen üniversite öğrencileri ve çevreden kişiler bu mübarek ayda iftar yapıyor. Ancak bu akşam verilecek iftarın önemi benim için çok daha farklı çünkü yıllar önce kaybettiğim çok sevgili eşim Kemal Kaner adına iftar veriliyor. Siz de tahmin edersiniz ki şu an duygularımın tarifi yok.

Tophane Rotary Kulübü’nün 1996 kuruluş yılından beri çok güzel işlere imza atmış olmasından ve de ben de bu ailenin bir parçası olmaktan hep çok kıvanç duydum ve de duymaya devam ediyorum. Sevgili eşim Kemal Kaner, Bursa’nın çok değerli ve kıymetli insanlarından ve isimlerinden sadece biriydi. Gerek üye olduktan, gerekse başkanlık döneminde de çok güzel çalıştı ve de çok güzel işlere imza attı.

Örneğin;

Kükürtlü Bahçesi’nde bir sürü çocuğa erkekliğe ilk adım attıkları sünnet düğünleri  organize etti. Bilgisayar olmayan okullara bilgisayar alıp götürdük, kitaplar temin ettik. Her hafta bir okula gidip çocukların neye ihtiyaçları olduğunu öğrenip el birliği ile bu eksikleri gidermeye çalıştık. Hatta ben ve yine Rotary’den birkaç arkadaş, hiç okuma yazma bilmeyen kişilere yardımcı olabilmek için İstanbul’da bir kursa gidip, görsel olarak sunulan bazı maddelerle okuma yazma öğrenmelerini sağladık. 

Gölyazı’da o dönemki Valiyle birlikte bir evi çalışma evine dönüştürdük. Akabinde bir sürü üniversiteli gençler gelip bu evde çalışmalar yaptı. Öğrenciler Gölyazı’da bulunan değişik kuşları incelediler. Özel hocalarla köylü hanımlar bilgilendirildi ve haftada bir gün pazar kurulmasını önererek, bu pazarda yerli hanımlar yemek yaparak aile bütçesine kazanç sağladılar. Kermesler yaptık ve buna benzer şu an aklımda olmayan birçok çalışma gerçekleştirdik. Her ne kadar sonrasında bu çalışmalar gerekli ilgiyi görmemiş olsa da o dönem için çok kıymetliydi. Ancak keşke şu an da bu ve buna benzer çalışmalar devam ediyor olsaydı…

Yine de hâlâ bütün Tophane Rotary Kulübü başkanları her daim olduğu gibi, bugün de dahil özveriyle çalışmaya devam ediyor. Ve tüm Rotary kulüplerinin, tüm dünyada olduğu gibi, Bursa’ya da çok faydalı olduğunu biliyorum ve inşallah bu yolumuzda devam edeceğiz ümidindeyim.

Çünkü paylaşmak şu hayatta en büyük ve de güzel zenginliktir. Dilerim imkanı olan herkes maddi manevi, elindeki imkanları güzel ve anlamlı işler için kullanır ve bir kişinin dahi olsa yolunun aydınlanmasına yardımcı olur. Hayırlı Ramazanlar ve şimdiden herkese hayırlı Bayramlar…
 

Sevgiyle…

Aysel KANER

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500