Advert
Çocuk kalpli dev adam Asım Can Gündüz’ü tanır mısınız?

Çocuk kalpli dev adam Asım Can Gündüz’ü tanır mısınız?

Asım Can Gündüz uzun yıllar yaşadığı ABD 'den Türkiye'ye 1980'li yılların sonunda dönmüş ve 1992 de ilk albümü "Anasının Gözü/Cin Gibi" çıkarmıştır. Şimdilerde moda hatta “pek sevilen” olan argo kelimeleri parçalardan bazılarında kullandığı gerekçesi ile albümün satışı o yıllarda yasaklanmıştır. Albümdeki "Turkish Girls" isimli şarkı o yıl bir İngiliz Radyosunda "ayın en iyi yabancı şarkısı" seçilmiştir.

Asım Can Gündüz bir gitar virtüözüdür. Bizim gençlik zamanımızda Dünya’nın yıldızı Jimi Hendrix idiyse bizim gurur duyduğumuz idolümüz de ABD’de John Gundez olarak bilinen Asım Can Gündüz’dü. Kocaman bedeni sevimli yüzü, aksanlı Türkçesi ile çıktığı ekranlarda bir masal devini andırırdı ama onu dinlerken o devin tertemiz çocuk kalbini avucunuzun içinde hissederdiniz. Gitarını eline aldığı anda o dev adam ekranlara mekânlara sığmazdı. Aşkını bile bir çocuk masumiyeti içerisinde sevdiği ve evlendiği kadının ailesine ekranlardan haykırmıştı.

Yeni neslin onu tanımasını isterdim. Oksijen tüketiminden başka bir iş yapmayan çakma survivor soytarılarının adını bize ezberleten sistem, bikini bölgesi dışında her yeri teşhirli muganniyeleri süper, ultra, diva yapan çirkef çark, ülkemde sanatçı kavramını ters yüz ettiğinden Asım Can Gündüzgibi devleri tanımamak ayıp değil ama eksikliktir diye düşünüyorum. O dev bu sistemin içinde kirleneceğini bildiği için kalbini yorgun savaşçıya döndürdü.

 

Asım Can Gündüz, sonraki yıllarda radyo ve TV programları yapmıştır. Energy FM, Power FM, ve Kiss FM radyolarının kurucu üyelerindendir.

1998’de Bir Sevgi Eseri ismini taşıyan cover parçalara Türkçe sözler yazarak bir albüm çıkartmıştır.

2001'de Türk medya ve müzik piyasasındaki alavere dalaverelere isyan ederek Marmaris'te yaşamaya başlamıştır. Yurt dışı ağırlıklı konser çalışmalarının yanı sıra Marmaris içinde belirli rock konseptli mekânlarda popüler kültürde ve medyada fazla reklam ve dikkat çekmeden yabancı turistlere konserler vererek müzik yaşamını devam ettirdi.

Asım Can Gündüz, hani gençlerin umutlarını sömüren, onları izleyen garibanların parasını SMS ile yolup malı götüren programlardaki jüricikler var ya! Sahne ve ekran ve iletişim performansı ile hepsine ot yoldururdu. Ama o gerçek bir sanatçı idi. Krala soytarı olamazdı. Ve dimdik ayakta öldü.

Nur içinde yat çocuk yürekli dev adam!

 
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500