Advert
Hoş geldin rahmet, kalkan ve sıhhat ayı
Hilmi Şanlı

Hoş geldin rahmet, kalkan ve sıhhat ayı

Rahmet, mağfiret ve neticede cehennem azabından kurtuluş ayı olan Mübarek Ramazan’a ulaşmanın sevinç ve hazzını yaşıyoruz.

Ramazan ayı: rahmet, takva, kalkan ve sıhhat demektir. Hak ile batılı birbirinden ayıran Kur’an’ın indiği ay. Vücudumuzun sağlık bulduğu, irademizin güçlendiği, kötülüklere kalkan olan orucu barındıran ay.

Yüce Allah (c.c) , yarattığı her şeyi çeşit çeşit ve farklı yarattığı gibi, gün ve ayları da hayır ve hasenat bakımından farklı yaratmıştır. Bazı günler diğer günlerden, bazı aylar da diğer aylardan daha üstün ve faziletlidir. Fazilet bakımından ve yüce kitabımız Kur’an’ın o ay içerisinde indirilmesi dolaysıyla en faziletli ay; içerisinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayıdır. Şeytanların zincirlere vurulduğu, cehennem kapılarının kapandığı ve cennet kapılarının ardına kadar açık tutulduğu mübarek Ramazan ayı: Her yönüyle, biz Müslümanlar için fırsat ayıdır… Günah ve cürümlerden pişmanlık duyup, Rabbimize iltica etme ayıdır… Ramazan ayı öncesi yapılan tavsiyeleri, “hayatımızda tatbik etme ayıdır… İcra edilen görevlerde elde edilen büyük kazanımlar sebebiyle mükâfat ayıdır. Bir müddet dünya nimetlerinden mahrum bırakılan nefsi, “terbiye etme ayıdır… Kitabımız Kur’an’ın kendisinde indirildiği ay olması sebebiyle Kur’an’ı çokça okuma ayıdır. Allah Teâlâ’nın büyüklüğünü ve bahşeylediği sayısız nimetleri düşünerek inzivaya çekilme ve tefekkür etme ayıdır… Çevremizde gördüğümüz, şahit olduğumuz yanlışları düzeltme, kötülüklere dur deme ayıdır. İslami ve insani tavır ve davranışlarımızla, dost ve tanıdıklarımıza en güzel şekilde örnek olma ayıdır… Şeytan ve dostlarının etkisiz olması sebebiyle, bu ay “şeytan ve dostlarından uzaklaşma ayıdır… On bir ay boyunca yapılanları titizlikle gözden geçirip, eksiklik ve kusurlar var ise, o eksikleri telafi etme ayıdır. Ramazan ayı: Hakta sebat etme ayıdır. Sabrı tavsiye etme ayıdır. Tövbe etme ve bağışlanma ayıdır. Efendimizin yolundan gitme ayıdır. Örnek davranış sergileme ayıdır... Kalbi hastalıklardan arınma ayıdır… Allah (cc)’ın ulvi sıfatlarını yüceltme ayıdır… Allah (cc)’ın güzel isimlerini zikretme ayıdır. Bu vesile ile; ilk kıble, Peygamberler otağı, namaz ülkesi, miraç şahidi, madde ile mananın buluştuğu Kudüs’ün özgürlüğe kavuşması dileğimle Mübarek Ramazan ayınızı tebrik eder, ibadetlerinizin kabulünü dilerim.

Katil İsrail ve İşbirlikçilerinin Müslüman Filistin halkına yaptıkları menfur saldırıyı lanetliyorum. Dileğim o dur ki; akıttıkları kanda boğulsunlar. Şehitlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500