Advert
Alışacaksın, alışacaksın...

Alışacaksın, alışacaksın...

 

Yazımın başlığını sakın ola yadırgamayın.Alışma kelimesi:

-Bir işi tekrarlayarak kolaylıkla yapabilmek,

-Korkmamak, ürkmemek,çekinmemek,

-Bir şeyi sürekli ister olmak,

-Birine bağlanmak, bağımlılık kazanmak,ehlileşmek,

Bunlara ilaveten, “yanmak tutuşmak”anlamı da yüklenmiştir. Rahmetlidedem “kibrit” yerine“alışkan”kelimesini kullanıyordu. Yaramazlık yaptığımızda bizi”evladım alışıp yanma” diye ikaz ederdi.

 

1990’lı yıllardı.Azerbaycan’dan Bursa Devlet Tiyatrosu’nda Üzeyir Hacıbeyli’nin“O olmasın bu olsun” müzikal oyununu sahneye koymak Vagıf İbrahimof adında bir rejisör gelmişti. Bölgeyle ekalliyetimden dolayı fırsat bulduğumda Tiyatroya gidip Vagıf’la sohbet ediyordum.

 

Bir sohbet sırasında Vagıf’a; “Azerbaycan’da bir insanın bir diğer insanı öldürmesine sebep olan en büyük etken nedir” diye sorduğumda,“anasına-bacısına küfretmek” diye cevaplamıştı. Sonra kendisinin bizzat yaşadığı konuyla ilgili bir olayı şöyle anlatmıştı:

 

Sovyet döneminde askerlik görevim sırasında biri benim anama küfüretti. Bende kasaturayı çekip onun karnına sapladım. Adam ölmedi, ancak ben 7 sene ağır hapis cezası aldım. Gönderdikleri hapishanede, başgardiyan suçumun ne olduğunu sordu. Ben de anlattım. Babacan bir tavırla sırtıma vuranbaşgardiyan,“ Buna alışacaksın alışacaksın” diye telkinde bulundu. Sonra başgardiyanın söylediği gibi hapis yattığım sürede anama bacıma küfredenler oldu.Bir şey yapamadım, gerçekten alıştım, alıştım.

 

Geçtiğimiz Cuma günü, Bursa’dan İstanbul’a yol bağlayıp döndüğümüzde telefonumdan Mardin’de iki, Hakkâri’de 4 şehit haberini öğrendim. Şehitlerin yürek burkan haberlerinin detaylarını televizyon haberlerinden başkalarını bilmem, ama kahrederek izledim. Çünkümeslekte miadım eski olduğu için, PKK’nın ortaya çıkışı, gerçekleştirdiği eylemler, Bu eylemlerle ilgili ülke yöneticilerinin yaptıkları açıklama ve demeçlerin şahidiyim.

 

ANAPiktidarı. Başbakan Özal. Onun İçişleri BakanıYıldırım Akbulut. PKK bölgede sesini duyuracak eylemler gerçekleştiriyor. Özal,“birkaç çapulcu”diye nitelendirdiği PKK’yı, İçişleri Bakanı Van’da yaptığı konuşmada “PKK Bölgede gerilla savaşı veriyor” demişti.

A. A. Erzurum Bölge Müdürlüğü olarak, bunu aynı başlık altında haber yapmıştık.Haber, ulusal basında manşetlerde yer bulmuş ve kıyamet kopmuştu. Özal, Akbulut’u aramış, kendisinin böyle bir konuşma yaptığını inkâretmesi üzerine A.A. Genel Müdürü Rahmetli Hüsamettin Çelebi’yi aramış…

 

Bölge müdürlüğümüz telefonu çaldı, açtım karşımda Genel Müdürümüz Çelebi. Babacan bir tavırla “ Evladım Van’dan bir haber geçmişsiniz, elinizde geçtiğiniz haberle ilgili ses kaydı var mı? Diye sordu.Bilmiyorum, Van muhabirimizi arayıp sorup sizi bilgilendireyim dedim. Bana;-”Şayet ses kaydı varsa, Van Uçağı’nın pilotuna verip Ankara’ya göndersin.”

 

Van muhabirimizi adım, ses kaydı olduğunu söyledi. Hemen o kaseti götürüp Van uçağının pilotuna teslim etmesini istedim ve Ankara’yı arayıp Genel Müdürümüzü bilgilendirdim.

 

Sonuç: Genel Müdürümüz Hüsamettin Çelebi ses kaydını alıp Özal’a götürerek dinletmiş.

Ertesi gün,Özal Esenboğa’dan bir yere giderken gazeteciler; İçişleri Bakanınız PKK Güneydoğuda gerilla savaşı veriyor” demiş.“Sizin bir açıklamanız olacak mı?” Sorusana karşılık Özal:“Anadolu Ajansı muhabirleri de insan. Hata yapmış olabilirler.”

Günah keçisi tabi biz A.A. muhabirleri olduk.

Gelelim günümüze…

AK Parti İktidarının uygulamaları sonucu, azan/azdırılan PKK terör örgütünün eylemleri sonucu şehit olan asker, polis ve sivil vatandaşlarımızın ay yıldızlı bayrağa sarılı tabutlarına alıştık, alıştırıldık.

Baksanıza, milleti olarak sesimiz çıkmadığına göre…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500