Advert
Kilo kontrolünü sağlamak için
Salih Kaba

Kilo kontrolünü sağlamak için

Uzunca bir süre diyet yaptınız ve istediğiniz kiloya nihayet ulaşabildiniz. Pekala, şimdi bu kiloyu nasıl koruyabiliriz?

Şimdi sizlere bu konu hakkında neler yapabileceğinizi anlatayım.

Sağlıklı beslenebilmek için vücudumuzun ihtiyacı olan temel besin maddelerini; proteinleri, enerji kaynağımız karbonhidratları, sağlıklı yağları, vitamin ve mineralleri mutlaka günlük olarak almamız gerekmektedir.

Her gün, 7/24 durmaksızın çalışan vücudumuz kendini ancak uykuda olduğumuz saatlerde yenileyebilir. Uykuda kaslarımız dinlenir, onarılır; sorunlu doku ve organlarımız tamir edilir ve ertesi güne hazırlanır. Bütün bunlar için bir önceki gün tükettiğimiz gıdalarla aldığımız besin ve enerji maddeleri kullanılır. Gece boyunca besin maddelerinin tüketilmesi nedeniyle, saatler içerisinde kan şekerimiz düşer ve sabahları enerji düzeyimiz düşmüş halde uyanıveririz. Bu da açlık hissi yaratır.

KAHVALTI ETMEMEK  KAN ŞEKERİNİ DÜŞÜRÜR

Uyandıktan sonraki ilk saatler içinde bir şeyler yememiz gerekir, aksi takdirde kan şekerimiz çok düşer ve artık sadece sabah saatlerinde değil, o gün boyunca sürekli tatlı, şekerli şeyler yeme isteği duyarız. Bu isteğe engel olamaz ve gerçekten basit karbonhidratlarla yağdan zengin besinler tüketirsek, bu besinler çok kısa sürede kana karışıp kan şekerimizi yükseltirler. Bu da pankreasımızın yüksek miktarda insülin salgılamasına yol açar, sonuçta kan şekerimiz kısa sürede yine çok düşer ve aynı kısır döngü bizi gün boyu esir alır.

ÖĞÜN ATLAMAK KİLO VERMEYİ ZORLAŞTIRIYOR

Sıklıkla yapılan bir diğer hata da öğün atlayarak zayıflamaya çalışmaktır. Temelinde günlük alınan toplam kaloriyi azaltma mantığı yatsa da öğün atlamak, hele ki kahvaltı gibi altın değerinde bir öğünü atlamak, metabolizmanın kendini rölantiye alması, yani yavaşlayarak aldığınız her bir kaloriyi çok daha dikkatli harcamaya başlamasına yol açar. Bu durum sıklıkla “ne yaparsam yapayım zayıflayamıyorum!” gibi bir yorumla son bulur! Günde sadece bir ya da iki öğün yiyerek veya kahvaltı yapmayarak, sadece metabolizma hızınızı azaltır ve kilo vermeyi güçleştirirsiniz.

HER GÜN 1 POĞAÇA  AYDA 5 BİN KALORİ!

Doygunluk hissini artıran ve kendinizi enerjik hissetmenizi sağlayan bir diğer temel besin de proteindir. Vücut ağırlığımızın kilogramı başına her gün yaklaşık 1 gr protein almamız gerekir. Toplam günlük protein ihtiyacımızın üçte biri kadarını da mutlaka kahvaltıda almalıyız. Bunun için de simit ya da poğaça gibi yağlı karbonhidrat ağırlıklı atıştırmalık kahvaltılar yerine peynir, süt ve yumurta gibi protein ağırlıklı besinlere yer vermemiz daha uygun olur. Size gerçekten yararı olmayacak, fazladan yediğiniz ortalama büyüklükte her bir poğaçanın yaklaşık 200 kalori olduğunu, her iş günü 1 poğaça yediğinizde ayda fazladan yaklaşık 5000 kalori alacağınızı, bunun da size bir yılın sonunda yaklaşık 7 - 8 kilo yağ dokusu olarak geri döneceğini sakın aklınızdan çıkarmayın!

Sağlıkla kalın…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500