Advert
Uludağ Üniversitesi yine sıfır çekti…

Uludağ Üniversitesi yine sıfır çekti…

Türkiye’de 150 üniversite arasında yapılan değerlendirmede ilk 15 üniversite açıklandı. "makale sayısı", "öğretim üyesi başına düşen makale sayısı", "atıf sayısı", "öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı", "toplam bilimsel doküman sayısı", "öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel doküman sayısı", "doktora mezun sayısı", "doktora öğrenci oranı", "öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı" olmak üzere 9 kriterin esas alındığı değerlendirme sonucunda bize batmasıve kendimizi sorgulaması gereken şeyin Uludağ Üniversitesi’nin olmamasıdır.

 

Uludağ Üniversitesi’nin bilimden uzak yolda yürümesi bugünün sorunu değildir. Yıllardan beri şantiye görüntüsünü aşamayan ana kampüsümüz bu kaderini umarsız bir şekilde devam ettirirken, öte yandan olmaması gereken politik tercihlerini açıktan ihsas etmesine rağmen maalesef icranın lütfuna mazhar olamamaktadır.

 

 İş adamları ile birlikte organize edilen birkaç etkinliği büyük başarı olarak kamuoyuna pompalanmasının bilimsellik kabızlığına

çare olamaması objektif ve matematik kriterlere belgelenmiştir.

 

Anadolu içinde ortalama bir kent nüfusu kadar öğrenci barındıran okulda Tıp ve Veteriner Fakülteleri dışında anılan prestijli bir pozitif bilim akademisinin olmaması hepimizin üzerinde düşünmesi gereken bir konudur ve asla bir tesadüf değildir.

Bursa’nın sağlık sorunu kafalarda

 

Bursa sevdanız varsa çevrenize sadece bakmazsınız. Baktıklarınızı görmeniz gerekir. Defalarca önünden geçtiğimiz Muradiye adıyla müsemma Memleket Hastanesinin 157 yıllık bir bina olduğunu kaçımız biliyor. Bir asrı geçen ömrüne ve bitmiş tükenmiş ekonomik ömrüne rağmen güçlendirme, boya badana ve düzenlemelerle hala Bursalılara hizmet vermeye devam ediyor.

157 yıl demeyeceğim ama 10 yıldır Bursa’nın yatak sayısı ve acil üniteleri gündemdedir. 5 yıldır her şey imzaya kaldı. 2 yıldır da yer bulsak temel atsak masalı ile uyutuluyoruz. Bakın insan yapmak isterse neler yapıyor. Ataevler üzerinden NOSAB’a giderken sol tarafa bakın ama oradaki uzay mekiği gibi binaya çok iyi bakın ve görün. On yıllardır Bursa’ya reel bir hasta  yatağı ekleyemeyen kafanın şıppadanak Bursa Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği gibi sonradan icat edilen bir birimin devasa binasına iyi bakın…

O bina Bursa’nın sağlığına Ankara’dan nasıl bakıldığının anıtıdır.

Biz 157 yıllık hastanelerde sıra bekleyelim ama bizim vergilerimizle olmayan sağlık hizmetinin sekreteryası yeni trend binalarda canı cennete yaşasın.

Bursa buna layık mı? Bence layık. Çünkü istemeyi de masaya vurmayı da bilmiyoruz. Tek iyi yaptığımız şey Bursa’ya gelen zevatı dört dörtlük karşılıyoruz. Onlarda buralarda her şey yolunda olsa gerek kimse bize asılmıyor diyerek çekip gidiyorlar.


 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500