Advert
 Vatandaşa kısa mesafe maraton yaptırmayın şaka gibi!
Sevinç Çelebi

Vatandaşa kısa mesafe maraton yaptırmayın şaka gibi!

B17 ve B25 No’lu otobüslerin şoförleri, Yunuseli Mahallesi’nin Yaman Caddesi’ne monte edilen durakları dikkate almayınca, halkın iki arada bir derede kalmasına ve kısa mesafe maraton yapmasına sebep oluyor.

Yaklaşık bir yıldır yerleşimin de hızla arttığı Yunuseli Mahallesi’nin Yaman Caddesi’nde fıkralara konu olabilecek bir durak bilmecesi yaşanıyor. Üç bölgeye geçen otobüsler ‘kafasına göre’, keyfince, yolcuları umursamaksızın ‘takılmaya’ devam ediyor.

DURAKLAR MONTE EDİLDİ AMA…

Daha önce vatandaşlar arasında, ‘tuğlaların orada’, ‘iki taşın bulunduğu yerde’ ve de BESAŞ kulübesinin hemen yan tarafında olarak yapılan durak tarifleri, yoğun talep sonucu hemen devreye giren Büyükşehir Belediyesiyle çözüm yoluna gitmiş ve önce BESAŞ kulübesinin hemen yanına, iki ay sonra da karşı çapraza bir durak daha monte edilmişti. Böylece Büyükşehir’den gelen hizmet sonucu yolcular, soğuk havanın ayazından ve yağan yağmurlardan, yaz aylarının kavurucu sıcaklarından bir nebze de olsa kurtulmuş, rahat nefes almıştı. Ancak durak sevinci kısa sürüp, kursaklarda kalmıştır.

İŞE YARAMADI

Amma velakin; bildiğini okumaya devam eden otobüs şoförleri neticesinde, durakların getirilmesi pek de işe yaramamıştır. Güzergahı Dikkaldırım olan B17 ve de güzergahı Heykel olan B25 No’lu otobüs şoförleri durakta bekleyen yolcuları göz önünde bulundurmadan, yine ‘tuğlaların orada’ ki yerde (bugün de dahil) durmaya devam ediyor.

GERÇEKLE ÇAKMA ARASI

Bu durumda halk nerede duracağını şaşırmış olup, resmi durakla, çakma ‘tuğlaların oradaki’ durak arasında, genç yaşlı fark etmeksizin, kısa mesafe koşu yapmaya devam ediyor. Hatta koşmakla da kalmayıp, üstüne üstelik şoförler tarafından bir de azarlanıp, fırça yiyor.

DURAK VAR, OTOBÜS YOK!

Özetle; önce BESAŞ kulübesinin karşı çaprazına monte edilen sonra da yeri değiştirilerek hemen karşısına konulan durak, oturma bankından başka bir işlev görmüyor. Bu tatsız durumdan fazlasıyla rahatsız olan ve agazete’ye ulaşan bölge halkı, yetkililerden otobüslerin kesin durma yeri belirlenmesi konusunda yardım talep ediyor.

Yetkililere duyurulur ve gereğinin yapılması önemle rica olunur.

Sevinç ÇELEBİ

Bozbey’in Cebelli konukları

Göçtürk Federasyonu’na bağlı Cebel Kültür ve Dayanışma Dernek Başkanı Dr. Gürçay Cem ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i makamında ziyaret etti.

Ziyarette Cebel Dernek Başkanı Dr. Cem Gürçay, derneğin çalışmalarından ve projelerinden bahsetti. Nilüfer Belediye Başkanı Bozbey de, Türkiye’nin Balkanlar’la önemli bağlara sahip olduğunu ve Göçtürk Cebel Derneği gibi kuruluşların bu bağların gelişmesi adına önemli bir görevi yerine getirdiğini belirtti. Göçmen derneklerinin yaptıkları çalışmalarla, Türkiye ve Balkanlar arasında köprü vazifesi gördüğüne dikkat çeken Bozbey “Gerek belediye gerekse parti olarak bugüne kadar her daim soydaşlarımızın yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Balkan hakları ve devletleri ile ilişkilerimizi daha da güçlendireceğiz” dedi.

19 MAYIS DAVETİ

Başkan Cem, her yıl olduğu gibi bu yıl da 19 Mayıs’ta düzenlenecek olan Cebel’in Kurtuluş Günü törenine Başkan Bozbey’i davet etti. Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa’da göçmen derneklerinin önemli bir ağırlığa sahip olduğunu belirterek ziyaretinden dolayı Cebel Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Gürçay Cem’e teşekkür ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

Asfalt demeye  bin şahit lazım

Çektiğim fotoğraflarda da görüldüğü gibi yaralı insan görüntüsü misali asfalt, resmen can çekişiyor. Bu durum bir yandan çirkin görüntüsüyle rahatsız ederken, diğer yandan araçlara olduğu kadar yayalara da zorluk çıkartıyor. Özellikle yağmurlarda su birikmesine de sebep olduğu için bu durum caddeyi kullananlara zor anlar yaşamasına sebep oluyor.

Fotoğraflarda da görüldüğü gibi, parçalanan asfaltın taşları yerinden fırlamış…

İlgili yetkililerden ricamız asfaltın bir an önce yenilenmesi ve mahallemize yakışır yola kavuşturması yönündedir.

Saygılarımla

Refik YILMAZ

Halkın suçu ne?

Güneştepe, Yunuseli, Hamitler, Gündoğdu Mahalleleri’nin birisinde yaşıyorsanız ‘yandınız’... Çünkü bu durum, ‘yollarda kaldınız’, ‘üst üste yolculuk yapacağınız’, ‘bol bol ya şoförlerle ya da yolcularla neredeyse saç saça, baş başa kavga edeceksiniz’ anlamına geliyor…  Defalarca kez güzergahımıza giden otobüslerin yetersiz olduğunu, bölgemize tahsis edilen otobüslerin fazlasıyla yetersiz olduğunu ve mutlaka takviye araçlara ihtiyacımız olduğunu bildirdik ve de bildirmeye devam ediyoruz, muhtemelen bu gidişle etmeye de devam edeceğiz. Ancak buna rağmen bir arpa boyu yol dahi kat edemedik.

1 SAATİ AŞKIN BEKLİYORUZ

Bir türlü duraklarda, kar kış demeden, yoğunluk sonucu bazen 1 saati aşkın otobüs beklemek zorunda kaldığımızı, yoğunluktan dolayı otobüslerin durmaması sonucu bazen 3. bazen 4. otobüse binebildiğimizi hiç kimseye anlatamadık! Yine de umudumuzu kaybetmedik. Elbet bir gün bizi de duyan olur düşüncesiyle, yeniden sayın BURULAŞ yetkililerine sesleniyoruz.

SEFERLERİ SIKLAŞTIRIN

Sayın yetkililer; Lütfen bölgemize, özellikle de pik noktalarda sefer saatlerini sıklaştırın. Bizler yorgun argın, kimimiz okuldan, kimimiz işten çıkmış kişileriz ve doğal olarak evlerimize rahatça ve en hızlı şekilde ulaşmak istiyoruz. Daha birkaç gün önce, yoğunluk sonucu rahatsız olan halk da şoför de, belki de sinirlerin gerilmesi sonucu kıl payı faciayla sonuçlanabilecek bir kaza atlattık. Şükür ki ucuz atlattık. Acemler’den istasyondan çıkmaya çalışan B17A otobüs şoförü, sinirlerin gergin olması sonucu, karşı taraftan gelen otobüsü ya fark etmedi, ya da umursamadı. Sonuç: İki otobüs kafa kafaya çarpıştı…

FACİA TEĞET GEÇTİ

Büyük faciayı bir tek otobüslerin henüz hızlı olmamaları önledi. Bir gün aşırı yoğunluktan gerilen sinirler sonucu büyük ve telafisi olmayan kazalar yaşanmadan, gerekli müdahale edilmeli. Bizden söylemesi…

Çarpışan otobüsün içindeki yolcular adına

Selma ÇATIK

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500