Advert
Durak değil, tuzak!
Sevinç Çelebi

Durak değil, tuzak!

Bu görüntü Timurtaşpaşa duraklarından… Görüldüğü üzere durakların hali ortada… Belli ki yapılan çalışmalar sonrası durakların zeminleri delik deşik vaziyette öylece bırakılmış.

Güzel Bursamızın bazı duraklarında delikler kırığa, çıkığa davetiye çıkarmakta. Geçtiğimiz gün bizzat kendi ayağım deliklere takıldı ve bu durum yere sert bir şekilde kapaklanmama sebep oldu.

BUNUN VEBALİNİ KİM ÖDEYECEKTİ?

Ayıbı geçtim, günahtır bu! Ya ayağım kırılsaydı? Bunun vebalini kim ödeyecekti… Veya büyük ihtimal kimse oralı olmayacaktı ve “Düştü kırıldı. Önüne baksaydı…” denilecekti. Neden mi? Farklı bir zihniyete sahip olan insanlar bu durağı bu şekilde bırakmazlar…

Saygılarımla

Selin AYDIN

 Sesimizi duyan var mı?..

Çukurca Mahallesi’nin sıkıntılarını dönem dönem duyurmaya çalıştıklarını ancak bunu bir türlü başaramadıklarından yakınan mahalle sakinleri “Lütfen sorunlarımıza çözüm getirilsin” diyor…

OTOBÜSÜMÜZ YOK

32 senedir Çukurca Mahallesi’nde ikamet ediyorum.  Evli ve üç çocuk annesiyim. Ne yazık ki Çukurca’nın sıkıntıları ‘saymakla bitmez’ denilecek kadar çok.

Örneğin en büyük sorunlarımızdan birisi ulaşım çünkü: çok az otobüsümüz var ve olanlar da bir türlü saatlerine uymuyorlar!

Dolayısıyla bu durum bizi ciddi anlamda mağdur ediyor. Zaman geliyor saatlerce durakta beklemek zorunda kalıyoruz. Bazen de otobüsün arkasında bakakalıyoruz…

ALTERNATİF ARACIMIZ YOK

‘Otobüsü kaçırdık, başka bir vasıtayla gidelim’ desek, alternatif aracımız da yok. Dolmuşumuz yok. Minibüsler aktarmalı gidiyor. Ancak ne hikmetse bu durumu dile getirdiğimiz zaman da bize rest çekiliyor!

İSTEDİĞİNİZ YERE ŞİKAYET EDİN!

Mağduriyetimizi bildirdiğimiz zaman ‘İstediğiniz yere gidin ve şikayet edin’ cevabını alıyoruz, yetmedi, üstüne bir de azarlanıyoruz! ‘Beğenmiyorsanız sizin bileceğiniz iş, bizim hizmetimiz budur’ deniliyor. Minibüsler ve minibüs şoförleri de aynı şekilde; canları isterse aşağıya iniyorlar, istemezse inmiyorlar. Halbuki biz köy merkezine 15 dakika gibi yakın bir mesafede ve Bursa’nın merkezine de çok yakın yerdeyiz. Sözün özü; Her şeyiyle en güzel şekilde kalkınacak bir mahallede yaşıyorken bizler tam tersine her şeyden uzağız.

AKTİVİTE YOKSUNUYUZ

Mahallemizde hiç bir aktivitemiz yok. Kadınların çıkıp yürüyüş yapabilecekleri bir yerleri dahi yok. Buraya tek yapılan Sukaypark’tır o da saat 20.00’da kapatıyor. Kış ayları zaten hep kapalı…

Kaldı ki zaten açık olsa da pek bir şey fark etmiyor. Çünkü vatandaş bu durumdan yararlanamıyor.

Oysa orayı normal vatandaşlar veya Çukurca’nın vatandaşlarından birileri de çalıştırabilirdi. Çukurca halkı oradan hiçbir şekilde faydalanmıyor. Ne hizmet olarak ne de iş yeri olarak. Sukaypark’ın 50 elemanı varsa, 2 tanesi Çukurcalıdır ya da belki de hiç yoktur…    

SUKAYPARK’IN ORTASINA DÜĞÜN SALONU YAPTILAR

Mezarlık konusundan hele çok üzgünüz…

Sukaypark’ın tam orta yerine ve de mezarlığın dibine (1 metre mesafeye) bir düğün salonu yapılması biz Çukurca halkına göre çok yanlıştı. Ben şahsen buna çok karşıyım. Çünkü bana göre, mezarların dibinde, yanı başında gümbür gümbür düğün yapılmaz!.

GENÇLERİMİZ İŞSİZ GEZİYOR

Sukaypark’ın dışında mahallemize birde Park Bahçeler Müdürlüğü bir yer yaptı. Tahminimize göre 500 kişi de orada çalışıyordur ancak bu yerden de hiçbir şekilde gençlerimiz yine faydalanamadı ve işsiz gezmeye devam etti. Oysa bu yer de bizden, köyümüzden alındı. Belediye geldi, ‘bize ait bir yerdir bu’ dedi ve o yere el koydu. Geriye ise mahallemize gençlerimizin de çalışabileceği bir sektör, çalışma alanı kazandırılmak yerine mevcut işsizlik kaldı. Uzakta çalışmaya kalksalar o da olmuyor çünkü bu kez de yol sıkıntısından dolayı mahallemize servis gelmiyor. Hal böyle olunca da millet işsiz geziyor.

Durumumuz bundan ibaret diyorum ve gerisini çok değerli büyüklerimize bırakıyorum.

Sayılarımla

E.K.

 Bu muamele niye?

09.03.2018 tarihinde Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi cildiye bölümüne Dr… (ismi bende) randevulu hasta olarak gitti, fakat yapılan muamele ve gösterilen ilgisizlik hat safhada olduğunu gördüm.  Tesettürlü bir hanım olduğum halde doktor içeri girince saçımı açmamı istedi, ancak bu halimi önemsemeyerek içeri erkek bir hasta aldı. Kaldı ki bununla beraber içeride zaten tanıdığı başka biri de vardı.

YÜZÜMÜZE BİLE BAKMIYORLAR

Derdimi dahi anlatmama müsaade etmeden laflarımı bastırdı ve tahlili dahi istemeden ilaç verdi Asistanı ise aynı şekilde, sorduğum sorulara yüzüme bile bakmadan, ters bir şekilde söylenerek cevaplama tenezzülünde bile bulunmadı.

ZORLA MI ÇALIŞTIRILIYORLAR YOKSA!?

Neden kimse sesini çıkarmıyor bu muameleye anlamıyorum. Doktorlar bizim için yoklar mı orada. Bizimle ilgilenmek ve hizmet için para almıyorlar mı devletten? Neden buna rağmen sanki zorla çalıştırılıyorlarmışçasına kötü muamele görüyoruz? Halk sesini çıkarmıyor sadece. Sağlığımızı teslim ettiğimiz uzmanlar, belli ki İnsan iletişimi hakkında uyarı almalılar. Gerekli uyarıların yapılması ve bu durumun son bulmasını önemle rica ediyorum.

***

Şoförlerin egosu tavan tavan

Büyükşehir Belediyesi 5/A şoförleri, haksız olmalarına rağmen sürekli yolcularla tartışma çıkartıyorlar. Duraklarda kapıları açmak yerine kapatıyorlar, kapı açık yolculuk yapıyorlar. Sanırım bu da biraz yaşla alakalı bir durum… Emekli şoför çalıştırmak daha uygun geliyor sanırım.

YÜRÜMEYE RAZI GELDİM

Bizde sırf yaşlı oldukları için hep sessiz kalıyoruz ama onlarda kıymet bilmeyip, hep sınırı aşıyorlar. Gerçekten artık 5/A’ya binmek istemiyoruz. Böyle saygısız şoförler olduğu müddetçe yürümek daha işimize geliyor. En azından her yolculukta birileri ile kavga etmelerine şahit olmuyoruz.

“Başını kopartırım senin…”

16 YT 911 plakalı 5/A şoförü her yolculuğunda yolcularla tartışma yaratıyor. Hatalar yapıyor, hatası söylediği zaman da insanlara parlıyor. Bugün babam, kapısı açık yolculuk yaptığı konusunda şoförü uyarınca “Bana başını sallama, başını kopartırım senin” gibisinden seviyesizce tepkiler verdi. Cidden böyle çalışanlarınız olduğu müddetçe insanlar yolculuk yapmak istemeyecek. Umarım otobüs şoförlerinizi denetliyorsunuzdur. Lütfen artık birisi şu şoförlerin egolarını indirsin.

E.T.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500