Advert
Sıfatlar kişileri, Siadlar işleri anlamlı kılar..!

Sıfatlar kişileri, Siadlar işleri anlamlı kılar..!

 

İş aleminin seslerini duyurmak ve sektörel kimliklerini demokratik sivil örgüt baskı aracı olarak kurduğu STK’ların kuruluş maksatları doğrultusunda hizmet vermesini anlamlı buluyorum.

Sendikaların sadece iş hayatı ve işçi hakları üzerinde hak araması gibi görüyorum ama gerçekte sap ile samanın karıştığını görüyoruz.

Benim ülkemde ne yazık ki Sendikalar patroncu, Siadlar ise günlük siyasetin unsurları oluyorlar.

Elbette üretim yaparak katma değer yaratanların için elini taşın altına koyanların memleketin ekonomik ve sosyal gidişatı için söyleyecek sözleri vardır ve olmalıdır.

Ama asla günlük siyasetin yaması olmadan, makro düzeyde ve akademik çalışmalar yapmaları gerekir.

Yakın geçmişi hatırlayanlar iş aleminin hazırladığı Güneydoğu Raporu açıklanınca küçük kıyamet kopmuştu.

Hatta ayrılıkçı rapor diye muhatapları o zamanın DGM’lerinde yargılandılar. Ama zaman onları haklı çıkardı.

Benim de Bursa’da bu konuda çok önemsediğim TESİAD var. TESİAD ülke adına o anda nerede olmak gerekiyorsa orada var. Hayranlıkla gözlemlediğim kendi iç disiplinleri yanında ülke meselelerinin tümünü iş edinerek akademik raporlar hazırlıyorlar.

Şimdilerde herkesin dilinde olan Anayasa’yı yaklaşık 6 sene önce yapılan ile tam metin olarak hazırlamışlar tartışılmak üzere iş dünyası, siyasi partiler, TBMM Anayasa Komisyonu ve basın ile paylaşmışlardı.

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız sohbette TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt’un ülke ekonomisi üzerine anlattıklarından bir ara uzun uzun bahsedeceğim.

Umutsuz ve umarsız değil ama ciddi tedbirlerin alınması gerektiğinin ve inşaat ekonomisinden üretim ekonomisine geçişin şart olduğunun altını özenle çiziyor ve çözüm önerilerini ortaya koyuyor.

Bu nedenledir ki; ekonomide çözümün üretimin paydaşlarının katılımında olduğunun farkında olunmadan alınan kararları dahiliye hastasına hariciye doktorunun bakması olarak görüyorum.

 

 

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500