Advert
Kültür özürlü bakanlık 40 TL diyor

Kültür özürlü bakanlık 40 TL diyor

Öncelikle Kültür Bakanlığına biraz kültür dersi verelim ve Efes’ten bahsedelim. Kuruluşu MÖ. 6000 yıllarına dayanan Efes Antik Kenti, farklı dönemlerde Roma, Yunan ve Türklere ait bir antik kent olmuştur.

İçerisinde Artemis Tapınağı, Meryem Ana Evi, Celcus Kütüphanesi ve Ashab-ı  Kehf gibi yapıtları bulunduran bu olağanüstü eser İzmir’in Selçuk ilçesinde yer almakta ve Türkiye’nin en önemli turistik yerleri arasında bulunmaktadır.

Efes, Helenistik ve Roma dönemlerinde en parlak zamanlarını yaşamıştır. Roma imparatoru Augustus zamanında doğu ile batı arasında bir kapı vazifesi gören Efes aynı zamanda önemli bir liman kentiydi. Bu özelliği Efes’in o dönemde önemli bir ticaret ve politik merkez olmasını sağlamıştır.

Tarihte ve günümüzde çok önemli bir yere sahip olan Efes, Herakleitos, Artemidoros, Hipponaks, Zenodotos ve Soranos gibi ünlü isimleri yetiştirmiştir.

Yani Efes Antik Kenti bize insanlık tarihinin bir emanetidir. Dünyanın en önemli tarihi değerlerinden biri olan Efes’i ne zaman Selçuk üzerinden bir seyahatim olsa uğrar ve son gelişimden sonra neler değişmiş diye gezerken kendimi binlerce yıl öncesinde bulurdum ama…

 

Artık Efes’e gitmeyeceğim..!

Benim ülkemde sekiz saat çalışmaya karşılık verilen asgari ücret günlük yaklaşık 40 TL iken, Efes Antik Kentini gezmek için Kültür Bakanlığı giriş ücreti bir kişi için bir günlük asgari ücret olan 40 TL alıyor. Dört kişilik bir aile Efes’i görelim diyecek ve ortalama bir haftalık mutfak masrafını feda edecek.

Eyyy Kültür Bakanlığı..! Siz kültürlü bir nesil yetiştirmek için daha çoook beklersiniz. Yaşadığı toprakların geçmişini bilmeyen bir nesil yetiştirmek sizin işinizdir. Bunu da ancak böyle uygulamalarla başarır ve kültürsüz bir nesil yetiştirirsiniz.

Bir dostumun anlattığı ve daha önce defalarca gittiği, ödemeyle ilgili bir sıkıntısı olmadığı halde protesto olarak kapıdan döndüğü 40 lira konusunu inceledim ve gerçekten haklı olduğunu görünce neden bir arpa boyu yol kat edemediğimizi daha iyi anladım.

 

Antalya tamam ama ille de Bodrum…

Bursa Yenişehir Hava Alanından Antalya’ya uçuşlara 12 Temmuz’da başlanmasına sevindim. Hava limanlarına ilgi demeçle, lafla değil ulaşılan merkezlerin çoğalması ile artar. Haftanın dört günü salı, çarşamba, cuma ve pazar günleri karşılıklı sefer yapılacak seferlerin büyük ilgi göreceğine inanıyorum. Ama Bodrum’u yine ıskalayıp başka bahara bırakanlara şaşırıyorum. Bodrum seferleri konulursa Sabiha Gökçen’den tersine göç alacağımıza iddiaya girerim. Orada “Check-in ”den sonra bile pistte saatlerce kalkış sırası bekleyenlerin Yenişehir’den sıfır rötar ile kalkması rağbet görecektir.

           Bodrum’u unutmayalım..!

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500