Advert
Bu problemi KHK çözer
Mehmet Çetinkaya

Bu problemi KHK çözer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın"Kentsel dönüşümle Türkiye’yi yenileyeceğiz"sözüyle başlayan süreç Bursa'da adeta kangrene dönüştü.

0.50 emsal artışıyla yıkılıp yeniden yükselmeyi bekleyen inşaatlar durdurulunca müteahhit de vatandaş da ne yapacağını şaşırdı. Çözüm için KHK çıkarılmalı diyen vatandaşlar bile var.

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nce, "1/5000 ölçekli Nazım İmar Planlarına `Riskli Bina tespit edilerek kentsel dönüşüm yapılması halinde 0.50'ye kadar emsal artışı yapılabilir` kararı alınmıştı. Bu çalışma Büyükşehir Belediye eski Başkanı Recep Altepe tarafından kentin çeşitli yerlerine asılan afişlerle kamuoyuna duyurulmuştu. Bunun üzerine daha güvenli ve yeni bir eve sahip olmayı hayal ederken 13 bini aşkın vatandaş deyim yerindeyse şimdilik evsiz kaldı.Bu işe soyunan birçok müteahhit iflas eşiğinde.Ev ev gezip '0,50'yi anlatan projelerini tanıttılar, kişiler ikna edildi ve gün geldi daha da oturulabilir modern evlerin yapımı için kepçeler harekete geçti. Sözün özü müteahhitler sözleşmeden önce yaptıkları maddi ve manevi çalışmalarla yüklü faturalar vebedeller ödedi. Yaklaşık 260 proje kentsel dönüşümden yararlanmak için harekete geçmişti. Binaların yıkım ruhsatı alındı. Bazılarında plan değişikliği yapıldı. Sonuçta geri dönülmez bir yola girildi... Ta ki mahkeme bu kararı durduruncaya kadar.

NE OLACAK ŞİMDİ

Evlerinden uzakta kirada, akrabalarının yanında kalan mağdur yaklaşık 13 bin civarında vatandaş şimdi ne yapacağını bilmiyor.Hem müteahhitler hemde vatandaşlar mağduriyetlerin daha uzun sürmemesi için daha önce tanınan haklarıyla birlikte çözüm bekleyişi içindeler.Vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için kentsel dönüşümde 18 ay olan kira yardımımiktarı ve süresi yeterli değil çünkü bu sorunun 18 ayda çözülmesi mümkün değil.

MAĞDURLAR TEPKİLİ

0.50'ye kadar emsal artışı mağduriyetinin giderilmesi için vatandaşın umudu KHK, yani Kanun Hükmünde Kararnameler oldu. Mağdurlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘dan bu duruma halk tabiriyle el atmasını istiyor. Hatta bir görüşe göre de Erdoğan'ın bu durumdan haberi yok. Bursa’nın bu önemli sorunu Cumhurbaşkanına iletilmiş olsaydı Reis mutlaka bu sorun için gerekeni yaptırırdı.Kentsel dönüşümmağduru vatandaşlar bu tür konuları sürekli yargıya taşıyan Bursa Şehir Plancıları Odası ile Mimarlar Odası'na da büyük tepki gösteriyor.Kentlerin geleceğe hazırlandığı kentsel dönüşüm sözünü artık bir çok müteahhit duymak istemiyor. İşe giren mağdur iflasın eşiğine gelmiş, evini veren vatandaş kısa süreliğine çıktığını zannettiği kiracılığının ne kadar süreceğini bilmez halde. 0.50 dönüşümün önünü açanlar, buna gerekli izni verenler, bu sorunu ortaya çıkaranlar...Çözüm için etkili ve yetkili tarafların bir araya gelerek bu cenazeyi ortadan kaldırması lazım... Ortak akıl ortak payda bunu söylüyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey bu sorunun çözümü için iyi niyetlerini ortaya koydu. Bekleyelim bakalım ne sonuç olacak. Bu olayı narkozu verilmiş, ameliyatı bekleyen böbrek hastasına son saniyede kalp nakli yapmaya benzetirsek hiç abartmış olmayız.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500