Advert
Başarının sırrı sadece para değil
Mehmet Çetinkaya

Başarının sırrı sadece para değil

Bu pazar da sizlere kıssadan hisse çıkaracak bir hikâyemiz var. Keyifle okumanızı ve ders çıkarmanızı diliyorum.

Bir iş adamının işleri bozulmuştu. Bir zamanlar çok başarılı olmasına rağmen şimdi büyük olan sadece borçlarıydı.

Bir taraftan kredi verenler onu sıkıştırırken, diğer taraftan da bir sürü insan ödeme bekliyordu. Çok bunalmıştı ve hiçbir çıkış yolu bulamıyordu. Nefes almak için parka gitti. Bir banka oturdu, başını ellerinin arasına aldı ve bu durumdan nasıl kurtulacağını düşünmeye başladı.

Tam bu sırada birden, önünde yaşlı bir adam durdu. 'Çok üzgün görünüyorsun. Seni rahatsız eden bir şey olduğu kesin. Benimle paylaşmak ister misin?' diye sordu yaşlı adam. İşadamının yakınmalarını dinledikten sonra da, 'Sana yardım edebilirim' dedi.

Çek defterini çıkardı. İşadamının adını sordu ve ona bir çek yazdı. Çeki ona verirken de 'Bu para senin. Bir yıl sonra seninle burada buluştuğumuzda bana olan borcunu ödersin. Hadi al' dedi. Ve yaşlı adam geldiği gibi hızla gözden kayboldu.

İşadamı elindeki çeke baktı. Çekte 500 bin dolar yazıyordu ve imza ise memleketin en büyük zenginine aitti. 'Tüm borçlarımı hemen ödeyebilirim' diye düşündü. Bu çekle her şeyi çözebilirdi. Ama çeki bozdurmaktan vazgeçti. Bu değerli çeki kasasına koydu. Onun kasasında olduğunu bilmenin güveniyle yepyeni bir iyimserlikle işine tekrar dört elle sarıldı. Büyük küçük demeden tüm işleri değerlendirmeye başladı.

Ödeme planlarını yeniden yapılandırdı. İyi yapılan işler yeni işleri doğurdu. Birkaç ay sonra tekrar işlerini yoluna koyabilmişti.

Takip eden aylarda ise borçlarından tümüyle kurtulup hatta para kazanmaya başlamıştı. Tüm bir yıl boyunca çalıştı durdu. Tam bir yıl sonra, elinde bozulmamış çek ile parka gitti. Kararlaştırılmış saatin gelmesini bekledi. Tam zamanında yaşlı adamın hızla ona doğru geldiğini gördü. Tam ona çekini geri verip başarı öyküsünü paylaşacakken bir hemşire koşarak geldi ve adamı yakaladı.

Hemşire 'Onu bulduğuma çok sevindim, umarım sizi rahatsız etmemiştir' dedi. 'Çünkü bu bey sürekli olarak huzur evinden kaçıp, bu parka geliyor. Herkese kendisinin çok zengin bir iş adamı olduğunu söylüyor' diye ekledi. Hemşire adamın koluna girip onunla birlikte uzaklaştı.

İşadamı şaşkın bir şekilde öylece durdu kaldı. Sanki donmuştu. Tüm yıl boyunca arkasında yarım milyon dolar olduğuna inanarak işler almış, yapmış ve satmıştı. Bu çek vesilesiyle başarmıştı.

Birden, hayatının akışını değiştiren şeyin para olmadığını fark etti.

Hayatını değiştirenin yeniden kendinde bulduğu kendine güven ve inançtı.

Başarının sırrı, kasamızda duran değil, kendi kalbimizde ve kafamızda olanlardır. Başka yerde aramaya gerek yok.

Rivayete göre Peygamber efendimiz (s.a.v.)  şöyle buyurmuş.

Ticaret yapın, çünkü rızkın onda dokuzu oradadır.’

Ticaret tamamen cesaret işidir.

Tamamen parayla alakalı değildir. Bazılarının çok parası var ama cesaretleri olmadığı için ticaret yapamazlar. Zaman içinde paraları erir gider.

Bazılarının da parası yoktur ama borçla ama ortaklıkla ama teşviklerle ticarete atılır ve büyük mesafeler alır. Her kişinin bir başarı ya da başarısızlık hikâyesi vardır.

Ne mutlu hakkıyla ticaret yapanlara…

Gayret sizden tevfik Allah’tan…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500