Advert
Fazla egzersizin zararları
Salih Kaba

Fazla egzersizin zararları

Spor, bütün uzmanların faydaları konusunda ansiklopedi yazabileceği bir alan. Peki, iyi güzel fakat aşırı sporun zararları hakkında da uzmanların halkı bilinçlendirmesi gerekmiyor mu?

Her şeyin bir limiti olduğu gibi sağlıklı spor yapmanın da belirli limitleri vardır. Halkımızın en çok yanıldığı alanlardan biri spor denildiğinde 2-3 saatlik koşu yada 5-6 saat yürümenin spordan sayıldığı küçük aktivitelerin spor kapsamı dışında tutulduğu kanısıdır.

Amerikan sağlık örgütüne göre daha önce aktif sporla uğraşmamış insanlar için tavsiye edilen sağlıklı spor limitleri günlük 20 dakika koşu yada 1-1.5 saat yürüyüştür. Daha önce aktif sporla uğraşan insanlar için bu limitler artırılabilir ancak sedanter (hareketli olmayan) yaşam tarzı sürenler için 1 saat koşu yada 4-5 saat yürüyüş kişiye kardan çok zarar getirecektir.  

Zarar nasıl meydana geldiğini anlatacak olursak;

- Spor yaptığınız sırada vücudunuzda bulunan karbonhidratlar,yağlar ve proteinler sırayla parçalanmaya başlar

 -Bu parçalanmada başrolü oynayan oksijen vücutta serbest radikal (toksik maddelerin) oluşumunda rol oynar.

-Özellikle uzun süren spor aktivitelerinden sonra vücut kendisine enerji yetiştirebilmek için laktik asit üretimine başlar işte bu laktik asitte yakınında bulunduğu hücre ve dokulara zarar vermeye başlar.

Aynı zamanda yükselen tansiyon ve hızlanan kalp ritmi ile kalp uzun süreler aşırı çalışmaya maruz kalır buda kalpte bulunan hücrelerin aşırı hipertrofiye (kalınlaşmaya) uğramasına neden olur. Fakat bu kalınlaşma sürekli kalbin yorulmasıyla aşırı derecede artar ve kalbin kasılmasını sağlayan hücrelere yeterli glikoz ve oksijen ulaştırılamaması sebebiyle kalp dokuları ölmeye başlar… Bu durumda da kişinin gelecek hayatta kalp yetersizliğine girmesine davetiye çıkarır.  

Eğer sanıldığı gibi aşırı spor çok faydalı olsaydı sanırım en uzun yaşayan insanlar maratoncular olurdu ancak görebileceğiniz gibi maraton koşucularının çoğu 60’lı yaşlardan sonra kalp hastalıkları nedeniyle kaybedilmektedirler. Dengeli, kişiye uygun ve aşırıya kaçmayan spor muhakkak ki insan ömrünü uzatır buna bir şüphe yoktur ancak ölçüsüz ve yanlış yapılan spor insan hayatını kısaltan etkenler arasında yer almaktadır.

Sağlıkla kalın…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500