Advert
Uludağ Yolu Canlar İçin Kahır Yolu
Sevinç Çelebi

Uludağ Yolu Canlar İçin Kahır Yolu

Kar toprağa yağmalı, kar sokaklara yağmalı, kar bereket olmalı. Şayet kar bir canın üstüne yağıyorsa, işte o zaman insan, insanlığından utanmalı…

Özetle; Bursa’dan Uludağ’a doğru bir yol uzanır ve bu yol sizi o muhteşem zirveye çıkarır! Gidenler bilir ki, tadına doyum olmayan güzellikler bekler sizi o zirvede. Kayak ya da sucuk ekmek de işin cilvesi… Ve sıraladığım tüm bu lezzetler ve Bursa arasında bulunan bir yol. Uludağ Yolu!..

Ne yazık ki, Uludağ yolu bazıları için muhteşem güzellik anlam ifade ederken, sessiz canlar için aslında tam anlamıyla bir kahır yolu, aslında bir hüzün yolu, hatta ve hatta utanç yolu…

BAKMAK VE GÖRMEK…

Zirvede yaşayacağınız mükemmel güzellikler aklınızı başınızdan almadı ise o yolun kenarlarında, karların içinde bir şeyler görürsünüz. Ve de gördükleriniz aynen sizin gibi canlıdır, sizin gibi nefes alıp verir… Biraz daha dikkatli bakarsanız üşüdüklerini, titrediklerini, aç olduklarını, hatta öldüklerini görürsünüz. Sonrası mı!..

YILLARDIR ORADADIR

Sonrası size kalır. Ya durur onlarla bir parça ekmeğinizi ve bir parça sevginizi paylaşırsınız ya da ‘Mutluluk zirvede’ der yolunuza devam edersiniz. Evet, belki de mutluluk zirvededir ama bir gerçek var ki, o da UTANÇ ve HÜZÜN tam da o zirveye çıkan yoldadır. Dün bugünle sınırlı da değil hem de yıllardır oradadır!!!

BİR KEZ DAHA UTANÇ KALDI GERİDE

Ve yine Bursa Hayvanlarla Yaşam Derneği yönetiminden Banu Baltacı ve Denetim Kurulundan Şükrü Yaşar ile birlikte işte o yoldaydık… Elimizden geldiğince sessiz canlarla sevgimizi, mamamızı paylaştık… Buruk bir mutlulukla, daha çok utanarak… Biliyoruz çok istememize rağmen onlara çözüm olamadık, biliyoruz yetemedik… Döndük… Ve bir kez daha utanç kaldı geride!!!

Araç desteğinden dolayı Orman Su İşleri 2. Bölge Bursa Müdürü Ekrem Terzioğlu’na sonsuz teşekkürler…

 

Bursa Hayvanlarla Yaşam Derneği Başkanı

Sibel Akıncı ENKADER-Engelli Kadınlar Derneği genel merkez binasına kavuştu

Dört yıldır var olan ENKADER Engelli Kadınlar Derneği önceki gün görkemli bir törenle hizmet binasına kavuştu. Yaklaşık dört senedir hizmet binası olmadan faaliyetlerini sürdüren ve kısa adı ENKADERolan Engelli Kadınlar Derneği Başkanı Canan Baygın, yaptığı konuşmada “ENKADER Bursa’da uzun süredir hizmet vermekte. Bugüne kadar gerek sosyal, gerekse kültürel faaliyetlerle engellilerimizin yanında olduk ve de olmaya devam edeceğiz. Dernek çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir.

TEMSİLİ DÜĞÜN YAPACAĞIZ

17 Şubat 2018 günü 9 engelli üyemizin temsili düğününü yapıp, hayal ettikleri gelinlikleri giydireceğiz. ‘Beyaz Hayaller’ adını verdiğimiz bu organizasyonumuzun bu yıl dördüncüsünü gerçekleştireceğiz. Engelliler koromuzun önümüzdeki ay iki farklı salonda konseri var ve Mart ayında Bursa geneline yayılıyoruz. Mustafakemalpaşa, İnegöl, İznik, Yenişehir, Orhangazi, Harmancık, Orhaneli, Büyükorhan, Gemlik, Mudanya, Karacabey İlçe temsilciklerimiz hazır durumda. Hedefimiz ilk olarak 17 İl Temsilciliğini kurmak sonra da Marmara Bölgesinden başlayarak tüm yurdumuzdaki engellilerimize yetişmek” dedi.

KATILIM YOĞUNDU

Birçok davetlinin katıldığı ENKADER hizmet binasının açılışında, CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş, İl Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Şenay, AK Parti Bursa İl Başkan Yardımcısı Ali Erbay, Demokrat Parti Bursa İl Teşkilatı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zehra Sönmez, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Erkut Öneş, CHP Osmangazi İlçe Kadın Kolları Başkanı Müjgan Aytaç, Çağdaş Kültür ve Demokrasi Derneği Başkan Vekili Hürrem Kaya, Türkiye Sakatlar Derneği Bursa Şubesi Başkanı Mürşit Atlıakın, BUSEDER Derneği Başkanı Elif Evke, Bursa Down Kardeşliği Derneği ve çok sayıda ENKADER üyesinin katıldığı açılış töreninde söz alan Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zehra Sönmez, “Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak tüm engellilerin arkasındayız, gerektiğinde tekerlekli sandalye ihtiyacını sağlıyoruz, evde bakım hizmetleri ve birçok farklı birimle tüm gücümüzle sorunları çözmek için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

CHP ENGELLİLERİN YANINDA

Diğer yandan, son zamanlarda engelli vatandaşların sosyal medyaya ve basına yansıyan yanlarını dile getiren CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş ise “Otobüsçüler engelli diye almıyor, engelli insanlar sokaklarda hor görülüyor. Son olarak bir toplu taşıma aracında 4 kişinin saldırısına uğrayan engelli vatandaşımızı da unutmamak lazım. Bilinmesini istiyoruz ki biz CHP Bursa İl Teşkilatı olarak engellilerimizin hep yanındayız. Aynı zamanda CHP İl Teşkilatımızda bir engelli masası bulunmakta. Haftalık toplantılarla engellilerimize yönelik tüm faaliyetlerimizde parti olarak katılım sağlıyoruz” dedi.

AK PARTİ ENGELİLLERİN YAŞAM ŞARTLARINI KOLAYLAŞTIRDI

AK Parti Bursa İl Başkan Yardımcısı Ali Erbay da, “AK Parti engellilerin daima yanında olmuştur. Hükümetimiz döneminde engellilerle ilgili birçok yasa Meclis’ten geçip engelli vatandaşlarımız yaşam şartlarını kolaylaştırma adımları atılmıştır” derken, Bursa Müftülük görevlisi Vaiz Mehmet Durmuş Hoca’nın duaları ile ENKADER Engelli Kadınlar Derneği açılışı gerçekleşti. Hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.

 Ercan ENDES-Kıvanç BOZACI

***

 OSMANGAZİ BELEDİYESİ’NDEN CEVAP VAR

 Sayın Sevinç Çelebi;

‘agazete’deki Vatandaş Hattı köşenizde 19 Ocak 2018 tarihinde ‘Çöp Konteyneri Sıkıntımız Var’ başlıklı habere yer verilmiştir.

‘Temiz çevre, temiz Osmangazi’ için titizlikle çalışıyoruz. Yazıda bahsi geçen konuya ilişkin Altıparmak Mahallesi’nin evsel atıkları, bayramlar ve özel günler de dahil olmak üzere günde 6 kez toplanmaktadır. Çöp konteynerleri kullanım ve boşaltım şartları nedeniyle çeşitli dış etkenlere (darbe, çöp suyu asidi, güneş ve belirli derecede ısıya) maruz kalan ürünler olup kullanım ömrünü tamamlayan konteynerlerin yenilenmesi sahiplerine aittir.

Çevre temizliği, belediyemiz ve vatandaşlarımızın da çabalarıyla daha sağlıklı sağlanabilmektedir. Konuya ilişkin ayrıca Zabıta ekiplerimiz de çalışmalarını sürdürecektir.

Konuya duyarlılığından dolayı okurunuza ve konuya bize ilettiğiniz için size teşekkür eder, esenlikler dileriz.

Osmangazi Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500