Advert
Fazıl Usta’dan Türkiye’de Bir İlk Bıldırcın Çorbası
Sevinç Çelebi

Fazıl Usta’dan Türkiye’de Bir İlk Bıldırcın Çorbası

Üç göbek Bursalı olan, iyi iş adamlığının yanı sıra koyu Bursasporluluğuyla da tanınan nam-ı diğer Fazıl Usta, 1959 doğumlu ve 52 yıldan beri Soğukkuyu Mahallesi’nde ikamet ediyor. 9 yaşından beri esnaflık yaptığını ancak 10 yıl önce gıda sektörüne atıldığını söyleyen Fazıl Etiker, başarılı çalışmalarının yanında, yenilikçi yönüyle de ilgiyi çekiyor. Ve bir haftadır son buluşu 'bıldırcın çorbası'nı halka tanıtmak için sabırsızlanıyor. Faydalarını saymakla bitiremeyen Fazıl Usta, ayrıca 'bıldırcın çorbası'nın Türkiye’de bir ilk olduğunu iddia ediyor.

EFSANELER DE BİZİMLE

Cuma sabahı bu müthiş lezzeti tatmak için ‘Çorba bahane sohbet şahane’ etkinliği ile bir araya gelmenin tadına doyamamışken, duvarda bulunan efsane tablonun önünde çaylarımızı yudumlayıp, Bursaspor’un eski yıllarını yad etmenin tadına varıyoruz hep birlikte… Tablodan ise Bursaspor Kulübü’nde 94/97 yılları arasında yeşil beyazlı formayı giyen, Timsah yürüyüşünü başlatan ve 2005 yılında Uganda’da hayatını kaybeden Majid Mususi, Bursaspor’da top koşturduğu yıllarda attığı goller ve oynadığı başarılı futbolla “İmparator” lakabını alan, Bursaspor’da yıllarca top oynadıktan sonra birçok Türk takımında teknik direktör olarak başarıyla görev yapan Boşnak asıllı Nejat Biyediç veee Bursaspor’u 2009/2010 yılında şampiyon yapan, efsane başkan İbrahim Yazıcı; sanki ayrıca selamlıyor bizi… Her birinin ruhları şad olsun…

HEPİMİZİN GURURU

Fazıl Usta’ya, yeni buluşu olan tarifsiz lezzet 'bıldırcın çorba’sını Türkiye geneline tanıtmasını dilerken, halka da, bu lezzeti, efsane tablonun önünde ve Fazıl Usta’nın eşliğinde içebilmelerini temenni ederim. Yeni buluşun hayırlı olsun Usta. Bursa’mızın ilki hepimizin gururudur.

ÇORBA BAHANE SOHBET ŞAHANE

Çorba sohbetimizin ilk konukları arasında benimle birlikte meslektaşlarımız Olay Gazetesi’nden İhsan Aydın ve Enver Akasoy, Bursa Haber Gazetesi’nden Can Topaktaş, Kent Gazetesi’nden Mehmet Ali Ekmekçi, Hayat Gazetesi’nden Süleyman Turunç, Şehir Gazetesi’nden Canan Güleç de vardı.

FAZIL USTA SUNUM YAPTI

Bıldırcın çorbamızı yudumlarken Fazıl Usta bize ilginç bilgiler aktardı: “Bu ürün için 3 aylık bir çalışma gerçekleştirdik. Bıldırcın ve bıldırcın yumurtası üzerine birçok araştırma yaptık. İnsan sağlığı için çok faydalı olan bıldırcın ve yumurtası ile bir çorba hazırlamaya karar verdik. Deneye deneye kendi özel karışımlarımız ile bugünkü haline getirdik. İlk olarak siz dostlarımıza sunup görüşlerini alıyoruz. Çok şükür tepkiler çok olumlu… Sağlık ve şifa deposu çorbamızı içmek için tüm halkımızı davet ediyoruz. Bu çorba kültürümüzde mevcut ama lokanta düzeyinde yapan yok. Çünkü maliyetli bir çorba… Ama inanın tam bir besin ve şifa deposu.”

 

 ALTIPARMAK MAHALLE MUHTARLIĞI ÖRNEK BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTI, DEVAMI GELSİN

Her muhtarlığa  engelli rampası

Altıparmak Mahallesi Muhtarlığımızın düne kadar engelli rampası yoktu. Bu sebeple de muhtarlığa gelen engelli ve bebek arabalı vatandaşlarımız büyük zorluk yaşıyorlardı. Ancak sorunumuz sadece bununla sınırlı değildi. Rampa olmadığı yetmezmiş gibi üstelik kaldırım da çok yüksekti. Dolayısıyla yaşlı insanlarımız çıkmakta zorlanıyorlardı. Biz de bu zoru yok etmek ve yaşlı vatandaşlarımızın muhtarlık binasına gelişini kolaylaştırmak için basamaklar yaptırdık.

CİDDİ EKSİKLİK

Son yıllarda şehrimizde bulunan hemen hemen tüm muhtarlık binaları yenilendi. Sağ olsunlar belediyelerimiz muhtarlar için muhtarlık binası yaptırıyor ancak hiçbir muhtarlığın engelli rampası yok! Biz de bu ciddi eksiğimizi gördük ve durumu, özellikle bu tür konularda çok duyarlı olduğunu bildiğimiz Osmangazi Belediyemizin Fen İşleri Müdürlüğü’ne ilettik. Fen İşleri Müdürlüğü de her zaman olduğu gibi hassas davrandı ve acilen engelli rampamızı yapmak için kolları sıvadı. Sonsuz teşekkür ederiz.

ARTIK KİMSE SORUN YAŞAMAYACAK

Artık içim rahat. Bugün itibariyle hiçbir engelli ve yaşlı vatandaşımız muhtarlığımıza geldiğinde bu konuda sorun yaşamayacak. Ayrıca gururluyum da çünkü Altıparmak Muhtarlığımıza yapılan engelli rampası Bursa’da bir ilk. Ve dilerim tüm muhtarlık binaları için örnek teşkil eder. Bu tarz güzelliklerin çoğalması ve tüm insanlarımız için daha yaşanır bir Bursa olmasını dilerim. Emeği geçen, katkısı olan herkese içten teşekkürler.

 Saygı ve teşekkürlerimle

Altıparmak Muhtarı

Mevhibe Rahşan ASLANTAŞ

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500