Advert
Bizden cacık olur mu?

Bizden cacık olur mu?

Artık eski sıfatlı Bursa Valimiz Münir Karaloğlu Antalya’ya gitti ve görevine başladı ama Lale logosu muhabbetiyle ardından saymaya devam edenlerimiz hamdolsun ziyadesiyle mevcut olarak köşelerinde arz-ı endam ediyor.

Şimdi yeni valimizi yeni mucizelere imza atması için heyecanla bekliyoruz. Elbette o da bir gün giderken Bursa işi iğne oyası misali didiklenecektir. Geldiğince ağam olan giderken neden paşam olmaz konusu beni meraktan öldürecek. Bursa’da seçilmişler içinde bizlerden kim var kim yok demeyiz ama Devlet adına gelen Vali oldu mu? Bütün faturaları önüne yıkarız.

     Türklerin fingirdemek için kullandığı sosyal medyaların sadece üçünün  toplamının neredeyse BİST’ de işlem görensimitçi kahveci gazozcu” şirketlerin tamamının toplamının değerinde olduğu gerçeği aslında ekonomik geleceğin nerede olduğunu göstermesine rağmen bu konuda bir adım atmayı bilenlerin peşinden bile gitmiyoruz.

     Yaklaşık iki yıl önce programımda konuk ettiğim BİSİAD Genel Başkanı Osman Akın ile yaptığım sohbeti “geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer” duygularıyla yeniden izlediğimde aslında on yıl sonrasını öyküsünü anlattığını fark ettim. Anlattığı öykü derken masal değil geleceğin ekonomik dinamiklerinin bir projeksiyonu idi.

     Bir STK olarak çıtayı yükseğe koyarak Uluslararası kimlikle başlattıkları Yazılım Kongresini ilk olmasına rağmen başarı ile yapmışlardı.

        Bundan sonrasının takipçilerinin başta Üniversite olmak üzere BŞB ve  BTSO olması gerekirken, kendilerini yalanlarcasına başlattıkları Uzay Havacılık ve Savunma”sanayi hamlesinin ana unsurunun yazılım olduğunu bile bile işin kaportacılığına soyunduklarını cümbür cemaat izliyoruz. BTSO Uzay ve Havacılık programına ıslak mendilci, bilişim programına ıslak mendilci, Bor programına ıslak mendilci, Turizm ve Sanayi Fuarlarında ıslak mendilci ile temsil ediliyorsa bu iş yapmak değil işgüzarlıktır.

 

STK lar yeni fikirler ve projeler üretirler. Bütçesi olan kuruluşlar bunları değerlendirir ve kaynak kullandırır. Bilim yuvaları olan üniversiteler de ar ge çalışmaları ile projeleri ete kemiğe büründürür. Dünyada bu işin tarifi bu iken benim kentimde Üniversite çorbayı kimin dağıtacağını tartışırsa, BTSO kamyon yükü ile bankada yatan parasının faizi ile öğünecekse Bursa’dan bir şey olmaz. Silikon Vadisi tarlada bitmemiştir. Stanford Üniversitesinin yarattığı inovasyon ile Silikon Vadisinin dünyadaki isim babası olmuştur.

        O nedenle Kocaeli’ne kaptırdığımız için üzüldüğümüz Silikon Vadisi projesi anlamında Kocaeli’ den de cacık olmaz. Boşuna ardından ağlak bakakalmayalım.

        Ben kulunuz Otomotiv Test Merkezi konusuna da şerh düştüğümde Kundakçı Müdür, derin ilişkilerine güvenerek tapuları gördüm bu sefer boşa attın demişti ama aradan 2 yıl geçti ama daha ortada temel yok. Oto test merkezi dediğiniz şey projesi olsa altı ayda personel alımına başlayacak kadar çabuk bitebilecekken hala tık olmamasını valiye bağlamayın. Biz Bursalı bahtsız bedeviler siyaseten ve vizyon olarak yalnız ve biçare olduğumuz için hacca giderken deve üzerinde yılan sokacağını bilmek için Nostradamus olmaya gerek yoktur.

        Bursa’da üniversite bilim ile iştigal işini yapmıyor. BTSO söz verdiği acil eylem planlarını unutmuş görünüyorsa bizden de bir şey olmayacağını bilelim ve sıkı örtünüp uyuyalım…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500