Advert
 Engellilerin de insanca yaşamaya hakkı var!..

Engellilerin de insanca yaşamaya hakkı var!..

Selam agazete okurları... Son günlerde pasolarla ilgili bir takım yazılar çıkmakta. Bende buna ilaveten, (engelli vatandaşları daha iyi anlayabilmeniz için), siz sevgili halka ve özellikle de yetkililere, otobüslerde ve de verdiğimiz yaşam mücadelemizde karşılaştığımız bazı sıkıntıları aktarmak istiyorum.

TOPLU GİTMEK ZORUNDA KALIYORUZ

Örneğin; normal ve sağlıklı vatandaşların olduğu gibi, biz engelli bireylerin de katılım sağlaması gereken toplantılar ve etkinlikler oluyor. Bizde çoğu zaman bunlara toplu halde gidiyoruz ve ulaşımımızı da bir çok kez ve de mecburen otobüslerle sağlıyoruz. 

FAZLASIYLA RAHATSIZIZ

Ancak bu toplu yolculuk durumdan hoşlanmayan bazı otobüs şoförleri, çoğu zaman bize çirkin tepkiler veriyor ve zaten zor olan hayatımızı daha da zorlaştırıyor. Önemle belirtmek isteriz ki, asıl biz engelli vatandaşlar, bize yapılan saygısızlıktan ve uğradığımız haksızlıktan fazlasıyla rahatsız olan tarafız...

ENGELLİ OLMAK BİZİM SEÇİMİMİZ DEĞİL

Sözüm ona bize tepki verenlere, öncelikle şunu söylemek istiyorum. Bizler engeli kendi isteğimizle almadık ve de engelli olmak şahsi tercihimiz değildi! Ayrıca bugün bize tepki veren insanlar şunu iyi bilmeli ki, yarının engelli vatandaşı olabilirler. Bu bir temenni değil, sadece naçizane bir hatırlatma. .

BU ÖFKE NİYE?..

Anlayamıyoruz bu öfke niye?.. Sizler bir yerinize bir şey olmasını, evinizde günlerce, hatta aylarca yatmak ister misiniz? Tabi ki de istemezsiniz! Düşünün ki yarın bir yerinize bir şey olsa ve size de bu şekilde davranılsa!... Kendinizi nasıl hissedersiniz ve bugün bize verdiğiniz tepkiden dolayı pişman olmaz mısınız?..

ENGEL OLMAYIN

Bizde insanca yaşamaktan yanayız. En büyük isteğimiz kimseye muhtaç olmadan ayaklarımızın üstüne basmaktır ve de bunun mücadelesini veriyoruz!.. Bu yüzden de ‘takdiri ilahi’ diyerek sineye çekilemeyiz. Her insan gibi bizimde bir yaşam hakkımız, yaşam umudumuz var ve buna engel olmayın.

BU KADAR MI ZOR!?

Bir düşünün lütfen... Bir empati yapın. Bunu yapmak bu kadar mı zor!? ‘Yarın sağlıklı uyanabilecek miyim’ sorusunu kendinize bir kerecik dahi olsa sorun… Engelli vatandaşlarız biz, savaşçı vatandaşlar değil! Dolayısıyla da barıştan yanayız.

TEK İSTEĞİMİZ SEVGİ VE GÜLER YÜZ

Aramıza bir katılın hele. Katılın ki bizleri daha yakından görebilin ve de daha iyi tanıyabilin. Her şeyi paylaşalım ve bir ortak noktada birleşelim. Bizim kimseden bir isteğimiz, beklentimiz yok. Sizlerden sadece sevgi ve güler yüz bekliyoruz. Kimsenin kazancında gözümüz yok.

YETKİLİLER, YETİŞİN LÜTFEN…

Size yazıyorum çünkü sesimizi bir kez daha köşeniz aracılığı ile duyurmak istiyorum. Bizi yönetenler bir çare bulurlar diye düşünüyorum. Özellikle de İnegöl’den Bursa’ya gelen saygıdeğer Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş’a hoş geldin diyerek bize de bir çare bulmasını rica ediyorum. 

BİZİ UNUTMA BAŞKAN AKTAŞ

Yeni Başkanımız Aktaş, eski Başkan Recep Altepe’den aldığı görevi kaldığı yerden devam ettirirken, engelli bireyleri de düşüneceğini ve bu konuyla ilgileneceğini umuyoruz. Başkanımızdan ulaşmada yaşadığımız sıkıntılarımıza bir an evvel çözüm bulmasını istiyoruz. Hatta ‘halk günü oluşturmalı’ düşüncesindeyiz.

Başkan halkın arasında

Göreve geldiği günden beri halkın arasında olan başkan Aktaş’tan bu duruşunu devam ettirmesini rica ediyoruz. Çünkü başkanımız mahalle ziyaretleri yaparak Bursa halkını yakından tanıyabilir, derdini dinleyebilir ve çok daha faydalı olabilir. Bursa halkının istisnasız buna ihtiyacı var.

GÖZ ARDI EDEMEYİZ

Ayrıca çok önemli bir sorunumuz da sağlıkla ilgili. Son zamanlarda bende de dahil, mevcut raporlarımızın dereceleri düşmekte. Bu neye göre yapılıyor? Bilen yok, tespit yok. Zaten hastanelerde gereken sıkıntıyı yaşıyoruz. Bunu da göz ardı edemeyiz.

BU DA NEYİN NESİ!?

Mevcut raporum yüzde 45’di, otomatik olarak yüzde 40’a indi. Nedenini hala anlayamadım. Halbuki düzenli olarak muayeneden geçmiş olsam, değil yüzde 40, yüzde 50 engelim çıkar!.. Yaşamımın yarısından fazlası hastanelerde geçti. Onca yapılacak işler varken, bu da neyin nesi.

SAĞLIK İL MÜDÜRÜ BU DURUMLA İLGİLENMELİ

Dediğim gibi, biz de insan gibi yaşamak istiyoruz. Zaten kalmış birkaç yıllık ömrüm!.. Yüzdeler konusu Sağlık Müdürlüğü’nü de ilgilendiriyor. Ve saygıdeğer Müdürümüz Özcan Akan bu konuya acilen el atmalı. Denetimler yapılmalı, gerekirse hastanın nasıl yaşadığını ne şartlarda yaşadığı yerinde görmeli. Öyle karar verilmeli.

DENETİM ŞART

Sayın yetkililer. İnanın bu satırları yazarken niyetim asla kurum eleştirmek değildir. Görünen köy kılavuz istemez, denetim şart. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Fatma Betül Sayan Kaya’ya da bu konu iletilmeli ve bir çözüm aranmalı.

Ve yine 3 Aralık Engelliler Günü yaklaşıyor! Rahatsız olduğum, olduğumuz en önemli mesele de bu! Çünkü bizler sadece o gün hatırlanıyoruz!  Ve biz sadece senede bir gün değil, yıl boyu hatırlanmak istiyoruz. Gösteriş, vaatler, çiçekler istemiyoruz ki biz. Sevgi, saygı ve en çok da anlayış istiyoruz, bekliyoruz.

İYİ Kİ VARSINIZ

Bu duygu ve düşüncelerle tekrar Sayın Başkanımız Alinur Aktaş ve ekibine görevinde sonsuz başarılar diliyoruz. Sevinç Hanım; size de meslek yaşamınızda ve her daim bizim yanımızda olduğunuzdan dolayı sonsuz teşekkürler ve başarılar diliyoruz. İyi ki varsınız. Siz ve sizin gibi duyarlı insanlara sadece biz engellilerin değil, şehrimizin ihtiyacı var. Yolunuz açık, hayalleriniz gerçek olsun, özel ve iş hayatınızda mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum. Allah’a emanet olun.

Engelliler adına

Erdem Ateş

Pınarbaşı Mahallesi

 BALKANLARDAN ÇIKAN BÜYÜK ŞAMPİYONU SON YOLCULUĞUNA UĞURLADIK

Nur içinde uyu Herkül

 Bal-Göç Genel Başkanı Yüksel Özkan “Bizden Türkan Bebeğe, Ayşe Annemize, Şehitlerimize ve seni “Hoş geldin oğlum” diye karşılayacak olan rahmetli Özal’a selam söyle, ruhun şad olsun şampiyon” dedi.

O zamanki totaliter rejim tarafından Bulgaristan Türklerine yönelik uygulanan 'Kültürel Yok Etme Politikalarını' Dünya’ya duyurmak için Rahmetli Kurucu Başkanımız Mümin Gençoğlu ve arkadaşları tarafından kurulan BAL-GÖÇ (Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği) bu konuda mücadele ederken; en büyük katkılardan bir tanesi şüphesiz Naim Süleymanoğlu’nun  büyük riskleri göze alarak Türkiye’ye iltica etmesi olmuştur.

Bu olay bütün dünyada yankı bulmuş ve Rodop,Tuna ve Deliorman’daki Bulgaristan Türklerine uygulanan zulüm daha geniş kesimlerce kavranmıştır.

Naim Süleymanoğlu Türkiye Cumhuriyeti tarihinde güreş dışında alınan ilk Olimpiyat Şampiyonluğu sevincini yaşatarak milletimize mal olmuş büyük bir sporcuydu.

Onun adı elbette Dünya durdukça hatırlanacaktır. Ancak ülkemizi yönetenlerden naçizane  arzumuz şampiyonun adının göçmen nüfusun yoğunlukta olduğu şehirlerden birindeki bir Spor Bilimleri Fakültesi’ne verilmesidir. Merhum Naim’e camiamız adına Allah’tan rahmet; ailesine, milletimize ve soydaşlarımıza başsağlığı diliyoruz. Mekanın cennet olsun Rodopların Herkül’ü.

 BAL-GÖÇ ve BGF Yönetim Kurulları Adına

Prof. Dr. Yüksel ÖZKAN - Genel Başkan

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500