Advert
Unutkanlığı önlemek için  beyin egzersizi yapın
Salih Kaba

Unutkanlığı önlemek için beyin egzersizi yapın

Beyniniz de bir kastır, herhangi bir kas gibi onun da egzersize ihtiyacı vardır. Eğer bunu sık yapmazsanız, körelecektir.

İşte size beyinsel kapasitenizi artırmak için günlük rutininize ekleyebileceğiniz bazı alışkanlıklar:

  1. Gözleriniz kapalı bir şekilde banyo yapın

Haftada bir kere gözleriniz kapalı duş almayı deneyin. Musluğun, sabununuzun ve şampuanınızın nerede olduğunu bulmaya çalışın. Sakın gözünüzü açmayın!

Bu şekilde, mesela dokunmak gibi, diğer duyularınızı da geliştireceksiniz. Bu da beyninizin normalden daha fazla çalışmasını sağlayacak.

  1. Normalde kullanmadığınız elinizi kullanın

Eğer sağlaksanız, genelde yaptığınız işleri yapmak için sol elinizi kullanın veya solaksanız sağ elinizi kullanın. Bu, dişlerinizi veya saçlarınızı fırçalamak, yazı yazmak, dolapları açmak, fareyi kullanmak, yiyecekleri doğramak, bir bardağı almak vs. olabilir.

  1. Eşyalarınızın normalde oldukları yerleri değiştirin

Evinizdeki eşyalarla yaptıklarınız; işinize, okulunuza, spor salonunuza, süpermarkete vs. giderken seçtiğiniz rotalarda da geçerlidir.

Eğer sürekli aynı ulaşım yolunu kullanıyorsanız, değiştirin. Araba ile veya bisikletle gidiyorsanız, farklı bir yol seçin. Beynimizin zaman zaman sürprizlere ihtiyacı vardır.

Ayrıca, bunu yaparak hayatınızın sıkıcı ve rutin bir hale gelmesinden de kurtulabilirsiniz.

  1. Kitap okuyun

Kitaplar hayal gücümüzü artırmamıza ve beynimizi güçlendirmemize yardımcı olur. Bir şey okurken beyniniz olanları “düşünmek” için gayret gösterir. Yazarın sayfalardan akıttığı bilgileri ve tarihleri birbirine bağlaması gerekir.

Sadece okul ve iş için, zorundalık sebebiyle okumayın. Beğendiğiniz romanları, bilimkurguları bulmaya çalışın. Diğer bir fikir ise, işitme yeteneğinizi de artırmak için yüksek sesle okumaktır.

  1. Telefon numaralarını ve günleri aklınızda tutun

Akıllı telefonlar ve bilgisayarlar sayesinde artık bazı bilgileri beynimize kaydetmemiz gerekmiyor. Bu yüzden de, ebeveynlerimizin veya partnerimizin numarasını bilmememiz çok normal. Hatta belki de kendi telefon numaranızı bilmiyor bile olabilirsiniz!

Bu aygıtları ve hatta kağıdı bile, destek için kullanmamaya çalışın. Hiçbir yere yazmadan önemli günleri hatırlayın.

Aynı şey GPS haritalar ve hesap makinesi için de geçerlidir. Bunlar hayatı kolaylaştırıyor gibi görünseler de, beynimizi tembelleştirmektedirler.

  1. Daha fazla okuyun

Beyniniz, bazı cisimlerin belirli yerlerde olmasına alışkındır. Örneğin, iç çamaşırlarınızın şifonyerin üst kısmında olduğunu veya sütün buzdolabında nerede olduğunu bilir. Bunu yaparak, biraz “tembel” hale geliriz ve her şeyi hafızadan yaparız.

Eşyaları yeni yerlere koyarak kendinize meydan okuyun. İç çamaşırlarınızı başka bir çekmeceye koyarsanız ne olur? Evinizdeki mobilyaların yerlerini değiştirebilirsiniz. Ofisinizdeki masanın yerini bile değiştirebilirsiniz.

BEYİN FONKSİYONLARINIZI ARTIRMAK

ADINA YAPILACAK DİĞER EGZERSİZLER

Üstteki egzersizler haricinde, pratiğe dökebileceğiniz birçok aktivite vardır. Bunlar beyninizi çalıştıracak ve Alzheimer’ı önlemenizi sağlayacaktır:

Başınızı çevirmeden geriye doğru yürüyün.

Kelime bulma, sudoku ve bilmeceler çözün.

Saatinizi diğer bileğinize takın.

Gözleriniz kapalı giyinin.

Dergileri baş aşağı okuyun.

Düzenli olarak egzersiz yapın.

Meraklı olun, herhangi bir konuda ilginç bilgilere bakın.

Olumlu olun.

Sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olun.

Bol bol su için.

Her gece 7 ila 8 saat arasında uyuyun.

Meditasyon yapın.

Yeni kelimeler öğrenin, bir şeyi farklı bir şekilde söylemek için eş anlamlıları ve zıtlıkları kullanın.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500